Žiga Turk, Siol: Prijatelji spet na napačni strani
Dr. Žiga Turk v kolumni komentira nedavno objavljeno pismo slovenskih intelektualcev, nastop Laibacha in levo potuho kolaborantom v »Društvu prijateljev Sovjetske zveze«, kot ga sam imenuje:
Ocenjuje, da se v luči nedavnega dogajanja kaže oddaljenost slovenskega vrednostnega kompasa, ki po njegovem pri nas vlada od leta 1945, od vrednot evropskih civilizacijskih okvirjev.
Turk opozori na bistveno razliko med pomenom in posledicami oz. moralnostjo in moraliziranjem pozivov k miru:
Pobuda za mir hkrati poziva k ustavitvi pomoči Ukrajini, kar pa bi, če bi isto sporočilo upoštevali že lani, pomenilo vse prej kot mir – Rusija bi v tem primeru bila, kot pravi Turk, potencialno že na mejah Poljske.
Več preberite na tej povezavi.
Takratni prijatelji so enačili nemške in atlantske imperialiste. Današnji prijatelji vlečejo vzporednice med atlantskimi in ruskimi imperialisti, češ da je vojna v Ukrajini nadomestna (proksi) vojna med njimi.
Ocenjuje, da se v luči nedavnega dogajanja kaže oddaljenost slovenskega vrednostnega kompasa, ki po njegovem pri nas vlada od leta 1945, od vrednot evropskih civilizacijskih okvirjev.
Turk opozori na bistveno razliko med pomenom in posledicami oz. moralnostjo in moraliziranjem pozivov k miru:
Moralno je nekaj narediti ali pa vsaj poskusiti nekaj narediti. Za mir. Moraliziranje pa je prazno govorjenje o tem, ki nima nikakršnega vpliva na vojno in mir. Pisanje prijateljev spada v to drugo skupino.
Pobuda za mir hkrati poziva k ustavitvi pomoči Ukrajini, kar pa bi, če bi isto sporočilo upoštevali že lani, pomenilo vse prej kot mir – Rusija bi v tem primeru bila, kot pravi Turk, potencialno že na mejah Poljske.
Več preberite na tej povezavi.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
5 komentarjev
Kraševka
Gospod Žiga Turk, nam vedno - "NALIJE ČISTEGA VINA"
Tisti "Prijatelji Rusije" , med katerimi je najpomembnejši Kučan - so nedavno pozivali k MIRU, iz katerega je bilo razumeti, naj se Ukrajina neha braniti.
Ruski PRIJATELJI, so res le le MORALIZIRATI, pa čeprav vedno - slavijo Stalin-Titovo moralo, kamor je všteto celo pobijanje drugače mislečega.
rasputin
so nedavno pozivali k MIRU, iz katerega je bilo razumeti, naj se Ukrajina neha braniti. *** Kraševka, me zanima, če boš še tako bojevita, ko bodo začele leteti jedrske rakete. Pametni ljudje si tega scenarija ne želijo, tisti, ki jim je sovraštvo do Rusije zameglilo um, pa se najbrž sploh ne zavedajo, kam nas lahko pripelje vojna v Ukrajini. Zahod se bo moral sprijazniti z dejstvom, da se Rusija nikoli več ne bo umaknila z območij, kjer živi njena, ne iztrebljenje obsojena manjšina, tako kot se je morala Srbija sprijazniti z izgubo Kosova, ker je nad Kosovarji izvajala genocidno politiko. Dvojni vatli za dva enaka problema so dvojna morala, ki je nemorala. Da ameriških vojn vsepovsod po svetu in milijonskih žrtev teh vojn sploh ne omenjam...
MEFISTO
Bolj ko ti teko leta, bolj se bojiš bližine smrti. Če si preživel Covid, boš tudi jedrske rakete. Morda se pa celo bolj bojiš Vladimira Groznega kot mi, ki nismo putinisti in rusofili. Vama s Kučanom bo pa ja prizanesl z jedersko katastrofo. Morda pa veš več o Putinovi nerazsodnosti kot mi ostali, ki se nam ne zdi vredno cele dneve in noči ukvarjati z njim.
rasputin
Neverjetno, kako se tudi pametnim ljudem zoži obzorje, ko začne iz njih udarjati rusofobija.
Pri pozivih k miru v Ukrajini ne gre za to, da se morajo Ukrajinci predati, gre za to, da morajo tisti, ki dejansko vodijo to proksi vojno na hrbtu ukrajinskega naroda, to je predvsem Amerika, stopiti v stik z Rusijo in se skupaj z Ukrajinci dogovoriti za kompromisno rešitev spora.
Zahod, predvsem Washington, zdaj hujska Ukrajino zoper Rusijo, ki krvavi za imperialistične interese Washingtona, istočasno pa trdi, da se mora Ukrajina sama odločiti za svojo politiko v odnosu do Rusije.
Marionetno vodstvo v Kijevu je na vrvicah Washingtona in dela točno to, kar Washington od njega zahteva. Odgovornost za to vojno in njen potek je izključno v rokah Washingtona. Ta je upal, da mu bo uspelo prek proksi vojne z Rusijo v Ukrajini in sankcij gospodarsko in vojaško zlomiti Rusijo, kar bi pripeljalo do spremembe režima v Rusiji in do postavitve zahodne marionete v Kremelj. Vojna se ni odvila po načrtih Washingtona. Rusija ni kapitulirala, Ukrajina pa ni uspela povrniti separatističnih ozemelj na vzhodu države.
Kijev je napadel svojo lastno manjšino v na vzhodu Ukrajine, ker ga je Zahod v tem podprl. Če bi zahodne države obsodile in preprečile politiko genocida nad rusko manjšino, bi te vojne ne bilo.
Toda cilj Zahoda/Amerike je bila vojna z Rusijo, njena manjšina v Ukrajini pa idealno sredstvo za sprovociranje vojne, saj je bilo jasno, da Kremelj ne bo v nedogled gledal iztrebljanja njegove manjšine in prisilne derusifikacije Ukrajine, ki jo je sprožil ultrancionalistični marionetni režim, ki ga je postavila Amerika.
Napadena ruska manjina v Ukrajini se je imela pravico braniti, Rusija pa je imela pravico podpreti svojo na iztrebljenje obsojeno manjšino. Če je Zahod lahko z vojaško silo napadel Srbijo, ki je kršila narodne in človekove pravice Kosovarjev, je lahko tudi Rusija prišla na pomoč svoji manjšini. Če je Zahod lahko ustanovil neodvisno državo Kosovo, se ima tudi ruska manjšina pravico odcepiti od Ukrajine.
Zahod in Ukrajina se bosta morala sprijazniti, da sta sama skuhala to godljo, povratka nazaj pa ni. Povsem jasno je, da bo Rusija z vsemi sredstvi branila svojo manjšino, tudi z jedrsko opcijo.
Andrej Muren
Napaka v tem razmišljanju je, da je Ukrajina napadla rusko manjšino v Donbasu in na Krimu. Resnica je ravno obratna, Rusi so se pobunili, ko niso bili več gospodarji v Ukrajini, zelo podobno kot so se nekoč pred 32 leti Srbi na Hrvaškem uprli legitimni oblasti, ko "više nisu bili rukovodioci". Vse ostalo dogajanje je le posledica posledice.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.