Žiga Turk, Siol: Prijatelji spet na napačni strani

Uredništvo

Foto: Jaka Krenker
Dr. Žiga Turk v kolumni komentira nedavno objavljeno pismo slovenskih intelektualcev, nastop Laibacha in levo potuho kolaborantom v »Društvu prijateljev Sovjetske zveze«, kot ga sam imenuje:
Takratni prijatelji so enačili nemške in atlantske imperialiste. Današnji prijatelji vlečejo vzporednice med atlantskimi in ruskimi imperialisti, češ da je vojna v Ukrajini nadomestna (proksi) vojna med njimi.

Ocenjuje, da se v luči nedavnega dogajanja kaže oddaljenost slovenskega vrednostnega kompasa, ki po njegovem pri nas vlada od leta 1945, od vrednot evropskih civilizacijskih okvirjev.

Turk opozori na bistveno razliko med pomenom in posledicami oz. moralnostjo in moraliziranjem pozivov k miru:
Moralno je nekaj narediti ali pa vsaj poskusiti nekaj narediti. Za mir. Moraliziranje pa je prazno govorjenje o tem, ki nima nikakršnega vpliva na vojno in mir. Pisanje prijateljev spada v to drugo skupino.

Pobuda za mir hkrati poziva k ustavitvi pomoči Ukrajini, kar pa bi, če bi isto sporočilo upoštevali že lani, pomenilo vse prej kot mir – Rusija bi v tem primeru bila, kot pravi Turk, potencialno že na mejah Poljske.

Več preberite na tej povezavi.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki