Žiga Turk, Siol: Demokracija je zmagala, zlo je premagano. Res?
Žiga Turk v svoji sobotni kolumni premišljuje o besedi demokracija in njeni uzurpaciji, ki se dogaja pred našimi očmi. "Liberalci so bili nekoč zagovorniki kapitalizma, danes pa si to značko pripenjajo njegovi nasprotniki. Pravičnost je nekoč pomenila, da vsak dobi, kolikor zasluži, danes je pravično, da dobi vsak, kolikor potrebuje. Ali pa vsej ne več kot sosed. Zdaj teče ugrabljanje besede demokracija."
Turk naredi distinkcijo med besedama demokracija in demokratizem. Slednje je po njegovem mnenju bolj primeren izraz za to, čemur smo priča. "Na -izem se končajo tudi fašizem, komunizem, socializem, komunizem, nacionalsocializem. Končnica -izem označuje nekaj absolutnega, totalitarnega in zato je demokratizem kar primerna oznaka za sistem, kjer se eni razglasijo za demokrate, očrnijo druge in kot edino primerno in dopustno štejejo, da so oni, torej demokratisti, na oblasti. Ker je demokracija – v resnici pa demokratizem – taka svetinja, so za to seveda dovoljena vsa sredstva."
Po mnenju Turka je ukana v tem, da so "besedo demokracija ozaljšali, našminkali in okrasili, potem pa so same sebe razglasili za demokrate. Vse druge pa za mračne sovražnike, ne njih, ne njihovih bogpomagaj politik, ampak demokracije."
Celotno kolumno preberite na Siolu.
Turk naredi distinkcijo med besedama demokracija in demokratizem. Slednje je po njegovem mnenju bolj primeren izraz za to, čemur smo priča. "Na -izem se končajo tudi fašizem, komunizem, socializem, komunizem, nacionalsocializem. Končnica -izem označuje nekaj absolutnega, totalitarnega in zato je demokratizem kar primerna oznaka za sistem, kjer se eni razglasijo za demokrate, očrnijo druge in kot edino primerno in dopustno štejejo, da so oni, torej demokratisti, na oblasti. Ker je demokracija – v resnici pa demokratizem – taka svetinja, so za to seveda dovoljena vsa sredstva."
Po mnenju Turka je ukana v tem, da so "besedo demokracija ozaljšali, našminkali in okrasili, potem pa so same sebe razglasili za demokrate. Vse druge pa za mračne sovražnike, ne njih, ne njihovih bogpomagaj politik, ampak demokracije."
Celotno kolumno preberite na Siolu.
Povezani članki
Zadnje objave
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
BOGDAJ, DOBER DAN - VSEM
Seveda ima vrli dr. Žiga Turk - prav.
Zavestne rabe ZAVAJAJOČIH IZRAZOV - JE V POLITIKI, V MEDIJIH
IN V - TO ZLASTI - PISANJU NEINFORMATIVNIH - "propagandistov-komentatorjev" - zelo veliko.
V klasičnem slovenskem katoliškem štajerskem glasilu
"SLOVENSKI GOSPODAR" (1867-1941)
SEM NAŠEL TAKO JASNO OPREDELITEV
"RESNICE" V POLITIKI IN V MEDIJIH:
"Od političnih in od časnikarskih lopovov - ni kaj drugega pričakovati - kot LAŽ"
Vrli "ORLOVSKI KATOLIŠKI FILOZOF" dr. Aleš UŠENIČNIK - pa je v v svojih IZBRANIH DELIH IZ 1940. LETA - na kratko in mimogrede zapisal - tile:
"RESNICA - JE STVAR - POŠTENJA"
Z mojim podjetjem d.o.o. in z mojima dvema SLOVENIANA društvoma
pa bom poskrbel ZA OBNOVITEV – MNOŽIČNE, POZITIVNE VSESLOVENSKE – SKSZ SLOVENSKE KRŠČANSKO-SOCIALNE ZVEZE (1899-1922).
Kot bivši priznano OK knjižničar iz LJ
– članske organizacije, društva – seveda znam organizirati, korektno delat z ljudmi – pa tudi- znam.
Moje kontaktne podatke najdete pod SLOVENIANA d.o.o. – le resni, resno zanteresirani se mi sevea – lahko brez zadrege – oglasite.
Vesel Vas bom. Dodatno bomo raziskovali in objavljali realna
domoznanska dogajanja po vseh okoljih – naše domovine Slovenije.
In
postavljali spominske sobe, muzeje ter spomenike
doslej premalo poznanim in
JAVNO PTIZNANIMM SLOVENCEM:
dr. J.E. Kreku, dr. A. Korošcu, organizatorju slo gospodarstva in ORLOV
– vrlemu trgovcu in knjigovodji – Ivanu PODLESNIKU (1881-1936)
– prof. d. Karlu VERSTOVŠKU, organizatorju Orlov v MB ter slo UNIVERZE
in še mnogim ITD. ITD.
L.r.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 70 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan: ne želim replik in ne odgovarjam na replike t.i. proputinistov, zagovornikov komunsocializma, sovražnikov slo RKC vere in Cerkve itd
rasputin
Ob vsej reklami, ki si si jo naredil z zapisi na tem portalu, domnevam, da boš zasut s ponudbami za sodelovanje. Eno ali dve boš že dobil. Good luck!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.