Tomaž Štih, Siol: Osemdeseta trkajo na vrata
Foto: depositphotos.comTomaž Štih piše v svoji kolumni za Siol o razlikah med ameriškim in slovenskim dojemanjem svobode in o tem, kako se to odraža na našem družbeno-ekonomskem sistemu.
Med drugim zapiše: "Ta lahkoživa miselnost je osnova vsake uspešne politične kariere pri nas. In za to ni kriva politika, ampak zgodovina. Za nami ni dvesto let demokratičnega razvoja, ampak 30 let tranzicije. Moderna Slovenija ni izšla iz razsvetljenstva in nima resne tradicije liberalizma. Smo nekakšna zmes socialističnega totalitarizma in avstro-ogrske birokracije, ki jo vsake štiri leta zmotijo volitve. Da bi bili podobni zahodu, smo pri nas za liberalce čez noč razglasili kar nekdanje člane Zveze socialistične mladine Slovenije. Ampak še nihče nikjer ni pridelal medu tako, da je osam in sršenom rekel čebelice."
"Pred 30 leti smo dobili priložnost za vzpostavitev zrelejšega gospodarsko-političnega sistema. Kar smo zgradili, ni idealno, je pa boljše kot tisto prej. Nova osemdeseta so pred vrati. In z njimi nova priložnost za vse tiste, ki bi želeli zanamcem Slovenijo zapustiti boljšo, kot smo jo prejeli v roke od tistih pred seboj," zaključi Štih.
Celotno kolumno preberite na Siolu.
Povezani članki
Zadnje objave
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
6 komentarjev
uros.samec
Ostanite kjer ste in se nikoli ne vračajte. Tu vas 75% ljudi ne pogreša.
Jože Kržič
Po biblijsko: Blagor ubogim na umu ...
MEFISTO
Pravzaprav si zaradi svojeg humorja le ti nepogrešljiv.
Kraševka
"ZMES - socialističnega TOTALITARIZMA", kot pravi Tomaž Štih, je realen pogled na našo sedanjo - LEVO Golobovo vlado.
Oblika vladanja res sliči na Titovo Jugoslavijo, ki je uvedla ENOPARTIJSKI sistem, ki ga je obvladovala s terorjem. Če se ozremo v sedanji PARLAMENT, takoj ugotovimo, da tam Golobova Urška dejansko izvaja TEROR in jemlje besedo opoziciji.
Dejansko je sedaj naša demokracija zelo bleda in prehaja že v totalitarizem.
To pa res NI SVOBODA!
rasputin
Slovensko tranzicijo kratko in jedrnato označuje reklo: Psi lajajo, karavana gre dalje!
Vse smo spremenili, da bi skrili, da se bistveno ni spremenilo, namreč oblast nekdanje partijske elite, ki je uspešno izvedla tudi prenos oblasti in vsakovrstnih privilegijev s starejše na mlajšo generacijo. Desnica je v tranzicijskih prerivanjih igrala vlogo miške, s katero se je levica po mili volji igrala. Niti danes ni kaj prida drugače.
Kraševka
Kar realen prikaz.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.