Henry Kissinger: Kako se izogniti naslednji vojni?
Henry Kissinger v svoji kolumni za The Spectator tokrat piše o vzporednicah med preteklimi vojnami in trenutnim konfliktom med Ukrajino in Rusijo. Kissinger tako pravi, da je bila prva svetovna vojna tista, ki je uničila eminentnost Evrope.
Evropske sile, ki niso bile dovolj seznanjene s tem, kako je tehnologija okrepila njihove vojaške sposobnosti, so druga drugi povzročale opustošenje brez primere. Mirovni proces se je vlekel in vlekel, nato pa so evropske države angažirale ameriško posredovanje. Ameriški predsednik Woodrow Wilson, čeprav zavzet za reševanje konflikta, je odlašal do novembrskih predsedniških volitev, s tem pa je umrlo še dodatnih 2 milijona žrtev.
Kissinger nato debatira o sedanji rusko-ukrajinski vojni. Za nekatere je rešitev konflikta v tem, da bo Rusija izgubila moč, s čimer pa se Kissinger ne strinja. Kljub svoji nagnjenosti k nasilju je Rusija pomembno prispevala k svetovnemu ravnovesju in ravnotežju moči. Njene zgodovinske vloge ne smemo poniževati.
Ruske konkurenčne države bi morebitne spore prav tako skušale reševati z nasiljem, kar bi kreiralo nove konflikte. Vse te nevarnosti pa bi povečala še prisotnost na tisoče jedrskega orožja, saj je Rusija ena izmed dveh glavnih jedrskih sil na svetu.
Več si lahko preberete na spletni strani Spectatorja.
Evropske sile, ki niso bile dovolj seznanjene s tem, kako je tehnologija okrepila njihove vojaške sposobnosti, so druga drugi povzročale opustošenje brez primere. Mirovni proces se je vlekel in vlekel, nato pa so evropske države angažirale ameriško posredovanje. Ameriški predsednik Woodrow Wilson, čeprav zavzet za reševanje konflikta, je odlašal do novembrskih predsedniških volitev, s tem pa je umrlo še dodatnih 2 milijona žrtev.
Kissinger nato debatira o sedanji rusko-ukrajinski vojni. Za nekatere je rešitev konflikta v tem, da bo Rusija izgubila moč, s čimer pa se Kissinger ne strinja. Kljub svoji nagnjenosti k nasilju je Rusija pomembno prispevala k svetovnemu ravnovesju in ravnotežju moči. Njene zgodovinske vloge ne smemo poniževati.
Ruske konkurenčne države bi morebitne spore prav tako skušale reševati z nasiljem, kar bi kreiralo nove konflikte. Vse te nevarnosti pa bi povečala še prisotnost na tisoče jedrskega orožja, saj je Rusija ena izmed dveh glavnih jedrskih sil na svetu.
Več si lahko preberete na spletni strani Spectatorja.
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
11 komentarjev
Andrej Muren
Vprašanje je, če bo ta nova multipolarnost boljša od sedanjosti. Multipolarnost namreč omogočajo nedemokratični, zločinski režimi (Kitajska in Rusija). Tudi Indija ni kakšna vzorna demokracija.
rasputin
Kje pa je vzorna demokracija? Mogoče v Ameriki, kjer suvereno vlada globoka država, ki ima vse politike na svojih vrvicah s podkupovanjem. Če kakšnega slučajno nima, mu pa ukrade volilno zmago, kot so jo Trumpu. Je mogoče vzorna demokracija EU, ki ima najvšji izvršilni organ, Evropsko komisijo, praktično oktroirano s politiki, ki jih javnost komajda pozna, če sploh. Evropski parlament je naveden debatni klub brez zakonodajnih pristojnosti, predpise EU pa sprejemajo izvršilni organi. Je Slovenija mogoče vzorna demokracija, v kateri vlada skoraj popolno medijsko enoumje. In ja: skoraj popolno medijsko enoumje vlada tudi v EU in ZDA. Če sem kaj bistvenega pozabil, me ti spomni.
Friderik
Andrej Muren, Rusija je od leta 91 prvič v svoji 1000 letni zgodovini nastopila obdobje demokracije. Se bodo že naučili. Tudi Angleži so rabili več stoletij. Kar malo pozabljamo na stalinistično divjanje Henrika 8. Tudi ZDA so imele svojo zgodovino: šele sredi prejšnjega stoletja so k političnem i gospodarskem življenju pripustili črnce. Kitajsko pa se meri drugače. To je samosvoja 4000 letna civilizacija, ki nikoli ni imela demokracije našega, zahodnega tipa. Tam so vladale dinastije in tudi sedanji princi partije niso nič drugega, kot še ena dinastija v njihovi zgodovini. Tu na Zahodu naduto mislimo, da smo merilo vsega dobrega mi sami ter, da se morajo vsi drugi vzgledovati po nas. In potem z raznimi Sorosi korumpiramo vse naokoli. In s "holivud" propagando mažemo druge, ki niso po naših predstavah in merilih. Svet postaja multipolaren. To je demokratično.
Peter Klepec
Ta vas multipolaren svet pomeni vojno.
Peter Klepec
Ja bistveno ste pozabili: v Evropi velja clovesko dostojanstvo. To je pomembno, demokracija je prevec raztegljiv pojem. Ce imas druzbo, kjer je “clovesko dostojastvo nedotakljivo”, je tudi vse ostalo dokaj ok, vkljucno z demokracijo. Ce pa tega ni, tudi taka demokracija ni vredna pocenega grosa.
Peter Klepec
Sicer pa, Rusija se nikoli do sedaj ni bila demokraticna. Pa to tudi ni tisto najbolj pomembno. V Rusiji, prej, sedaj in mogoce jutri, ljudje niso vredni nic, kanonfuter. Ne svoji, ne drugi. Mao, ki je istega kova, je rekel, da tudi ce izgubi polovico populacije, samo da doseze cilj. Polovico je bilo takrat 300 milijonov, tako, da jo je kar dobro odnesel, ker je umrlo samo 70 milijonov. Na Stalinov racun jih je slo tudi nekaj deset, vkljucno s tistimi iz vojne, ki sta jo zacela z njegovim bratrancom Dolfetom.
Peter Klepec
Pa se nekaj niste omenili: kakor kaze, bo na koncu te vojne vec milijonov mrtvih, Ukrajina opustosena, desetine milijonov ljudi razseljenih, Rusija vrnjena v Srednji vek. Vse zaradi nekega norca s pregretimi mozgani. Norca, ki je pozabil, da smo v Evropi to ze veckrat imeli.
rasputin
Najbolj pomemben predlog, ki ga daje Kissinger, je, da če ni mogoče z vojno in pogajanj ohraniti predvojnih meja, potem je treba uporabiti načelo samo-odločbe.
Zakaj Zahod/Amerika ne priznava tega načela v primeru ukrajinskih Rusov, čeprav se je skliceval/a na to načelo v primeru Kosovarjev in ustanovil/a neodvisno državo Kosovo?
Zato, ker Zahodu, predvsem Ameriki, ne gre za hitro končanje vojne ob upoštevanju pravic ruske manjšine v Ukrajini, temveč jim gre za dolgotrajno vojno, ki naj Rusijo spravi na kolena, ekonomsko in vojaško. To je izzvana proksi vojna Zahoda/Amerike proti Rusiji, ki se bije na hrbtu ukrajinskega naroda, ki je žrtvovan za geopolitične interese Amerike. Cilj je širjenje ameriške hegemonije.
To vidi ves svet, razen Zahoda, ki je dnevno bombardiran z neverjetno vojno-hujskaško in protirusko propagando, ki se je ne bi sramoval niti Goebels.
https://insajder.com/svet/xi-jinping-kitajska-rusija-bi-morali-okrepiti-stratesko-sodelovanje-v-boju-proti-hegemonizmu
rasputin
Največji zmagovalec vojne v Ukrajini bo na Koncu Kitajska, ki je dobesedno na pladnju dobila Rusijo z vsemi njenimi naravnimi bogastvi, vključno jedrskim arzenalom. Največji poraženec pa bo prav Amerika, ki bo izgubila zadnji kanec vpliva na Rusijo, zelo možno pa je, da bo zaradi gospodarskih posledic vojne v Ukrajini izgubila tudi vpliv na Evropo. Evropa bo prisiljena k trpkemu spoznanju, da je dejansko ameriška kolonija, s katero Amerika tudi tako ravna. Pod pretvezo, da Evropo brani pred silno napadalno Rusijo, ki kani osvojiti Evropo, kar je pravljica za otroke, si je Amerika dejansko podredila Evropo. Nato pakt pomeni, da se države članice odpovejo svoji zunanji politiki v korist Washingtona, vedno bolj pa tudi notranji politiki. Ameriški novi svetovni red, ki ga je po padcu berlinskega zidu zlepa in zgrda (z vojnami) začela graditi Amerika, in bi bil nič drugega kot njena svetovna dominacija, se nepovratno sesuva. Z vzponom zlasti Kitajske, postaja svet multipolaren in tega ne more nihče več ustaviti.
Peter Klepec
Ko bo te vojne konec, bo Ukrajina del EUja in ne Amerike
Peter Klepec
Na koncu bo imela Evropa svojo vojsko in bo zato manj odvisna od Amerike, kjer se vedno znova lahko pojavi kaksen Trumpl.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.