Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
Na Osnovni šoli Žetale, eni manjših slovenskih šol z več kot dvestoletno tradicijo, so učenci danes sklenili šolsko leto. V občini, ki jo je v začetku junija močno prizadelo neurje, so šolski prostori k sreči ostali nepoškodovani, zato pouk ni bil okrnjen. Otroci pa so z mislimi že na počitnicah – nekateri na morju, drugi pri prijateljih, tretji pri živalih, domačih opravilih in krompirju na njivi.
Za večino slovenskih osnovnošolcev je zadnji šolski dan pomenil začetek težko pričakovanih poletnih počitnic. V šolskem letu 2025/26 je osnovne šole obiskovalo 192.915 učencev, med njimi tudi učenci Osnovne šole Žetale, ene manjših slovenskih šol, kjer se učenci in učitelji dobro poznajo, šola pa ima dolgo tradicijo – šolstvo se je v Žetalah uradno začelo že leta 1812.
V Žetalah je bil letošnji zaključek šolskega leta tudi nekoliko drugačen. Občino je v noči z 9. na 10. junij prizadelo močno neurje z obilnimi padavinami, ki je povzročilo obsežno škodo na javni in zasebni infrastrukturi. Sprožili so se plazovi, poškodovani so bili ceste in mostovi, voda pa je zalila tudi nekatere objekte. A v šoli so danes vendarle prevladali drugačni zvoki – otroški smeh, harmonika, proslava, spričevala in glasen vzklik: »Hura, počitnice so tu!«
Na podeželju je ritem drugačen
Ko se šolske torbe odložijo v kot, se počitnice začnejo zares. Na podeželju pa imajo svoj ritem – ob igri in druženju tudi domača opravila. »Med počitnicami bom skrbela za sestrico, mamici pomagala opravljati hišna opravila, hodila na sprehode, pa z babico bom krompir pobirala na njivi,« je povedala drugošolka Nina Pribožič.
Tretješolca Andraž Kodrič in Anže Horvat bosta med počitnicami poskušala ostati v stiku. »Malo se bova poklicala, pa igrala se bova, če se bova kdaj videla,« sta povedala. Na vprašanje, ali se bosta vozila s kolesi in igrala z žogo, sta odgovorila: »Ja, pa na rojstni dan bom šel k njemu.«
Pri petošolcu Liamu Hohnecu bodo počitnice očitno najprej nekoliko raziskovalne. »Poskušal bom poiskati mojo želvo, ki sem jo izgubil. Božal bom mačke, pa tudi kakšno igrico zaigral in se igral z bratom,« je naštel. Želvo je izgubil doma, saj mu je, kot je pojasnil, »splezala ven iz ograje«.
Posebej neučakani so bili tisti, ki bodo že jutri šolsko torbo zamenjali za kovček, učilnico pa za plažo. Ena od učenk je povedala, da bo po prihodu domov najprej odložila torbo, potem pa začela pakirati, saj gre že jutri na morje. In zakaj se ga tako veseli? »Ker mi je vroče,« je odgovorila kratko in iskreno. Še pred odhodom v poletje pa je bil čas za zadnjo šolsko malico. Tudi ta je imela, sodeč po odgovorih otrok, praznični pridih. Na vprašanje, kaj je danes za malico, je drugošolka Evelin Vukalič odgovorila: »Hamburgerji, zelenjava in jabolčni sok.«
Šolsko leto so učenci sklenili tudi s proslavo, na kateri so zaplesali, zaigrali in zapeli, pozabili pa niso niti na jutrišnji državni praznik. V šoli so odmevali verzi: »Za Slovenijo živim, njena smo mladina. Je kot pesem polna rim, moja domovina.«
Šolsko leto je bilo uspešno
Ravnatelj Osnovne šole Žetale Dejan Kokol je ob koncu pouka povedal, da je bilo šolsko leto pestro, bogato in uspešno. »Šolsko leto je bilo, kot vsako doslej, pestro, bogato, veliko se je dogajalo, predvsem pa uspešno na področju tega, da so učenci uspešno napredovali v višje razrede, tudi devetošolci so se uspešno vpisali v želene srednje šole,« je dejal. Dodal je, da so se učenci izkazali tudi na drugih področjih. »Na številnih področjih, kjer smo se tudi dokazovali, so naši učenci dosegli lepe, zavidljive uspehe, tudi na nacionalni ravni, tako da je moja ocena, da je bilo šolsko leto res zelo uspešno.«
Pri vpisih na srednje šole v zadnjih letih opažajo spremembo. Če je bilo nekoč zanimanje bolj usmerjeno v gimnazijske programe, se zdaj več učencev odloča tudi za tehnične smeri. »Zadnja leta zaznavamo, da so bili prej primarno osredotočeni na gimnazijske programe, sedaj pa tudi bolj na tehnične programe. Tako da so se tudi naši devetošolci večinsko odločili za tehnične smeri,« je pojasnil Kokol.
Zaključek šolskega leta je v Žetalah nekoliko zaznamovalo tudi neurje, a kljub temu šolski prostori niso bili poškodovani. »Pouk ni bil okrnjen, ker nam je neurje prizaneslo ravno šolske prostore, same učilniške prostore,« je povedal ravnatelj. Posledice pa so vendarle občutili v kotlovnici in na igrišču. »Kar se tiče tistih posledic neurja, ki smo jih dejansko začutili, to je zalitje kotlovnice in hkrati tudi uničenje zadnjega igrišča, pa smo do tega trenutka že sanirali. Veseli smo, da je izvajalec še isti dan pristopil k sanaciji, tako da igrišče lahko že uporabljamo, in da smo minimalizirali te posledice ter da jih tudi učenci niso kaj več čutili.«
Slovo vsem ni enako lahko
Kaj pa je učencem najbolj ostalo v spominu iz učne snovi? Pri mlajših so odgovori zelo konkretni. »Ko smo spoznali pisane črke,« je povedala drugošolka Evelin Vukalič. Tretješolke Maša Plavček, Neli Kos in Kaja Kos pa so si najbolj zapomnile: »Ko smo se učili poštevanko.« A začasno slovo od šolskih klopi vsem ni enako lahko. Ko smo skupino tretješolk vprašali, ali se veselijo počitnic, je bil odgovor presenetljivo odločen. »Ne, ne, ne,« so odgovorile Zara Skledar, Brina Sklok, Sara Šijanec in Zarja Štumberger. Zakaj ne? »Zato, ker se ne bomo toliko videle s sošolci.«
Pri tretješolcih je bilo danes tudi nekaj cmokov v grlu. Poslovili so se od učiteljice, ki jih je spremljala prva tri leta. Prvošolčki pa so pokazali, da je eno leto dovolj, da razred postane prava mala ekipa. Ko smo jih vprašali, kdo bo med počitnicami pogrešal sošolce, je v zrak šlo več rok. Da se zelo dobro razumejo, je potrdila tudi njihova učiteljica.
Prvošolci so danes sklenili svoje prvo šolsko leto, devetošolci pa svoje zadnje v osnovni šoli. Zanje se zdaj začenja novo poglavje. Med njimi je tudi Brina Ros. Čeprav so devetošolci pouk zaključili že prej, se je danes v šolo vrnila še po priznanja, vpis v zlato knjigo in zadnji nastop s svojim razredom. »Danes je moja naloga, da dobim še pohvale oziroma priznanja, da se vpišem v zlato knjigo in da nastopim s svojim razredom, da se še zadnjič predstavimo na naši šoli,« je povedala.
V devetih letih osnovne šole si je najbolj zapomnila učitelje, športne dneve, dneve dejavnosti in šolo v naravi. Na vprašanje, ali bi se, če bi lahko, še enkrat vpisala na isto šolo, je odgovorila pritrdilno: »Še enkrat bi se vpisala.« Jeseni odhaja na III. gimnazijo Maribor. Kot pravi, jo zanimajo predvsem področja, povezana s športom. »V bistvu me verjetno zanima kakšen šport, mogoče fizioterapija ali poklic trenerja ali športnega učitelja v šoli,« je povedala. Srednje šole se veseli, a ob tem priznava, da bo osnovnošolska leta težko kar pustila za seboj. »Veselim se srednje šole, ampak bom vseeno pogrešala vse, kar smo imeli vseh devet let.«
Tisti devetošolci, ki so vsa leta dosegali odličen uspeh, so se danes vpisali še v zlato knjigo. Na Osnovni šoli Žetale pa se lahko pohvalijo tudi z državnim prvakom v judu – to je letos postal Jaka Režek.
Za konec je ravnatelj učencem zaželel predvsem brezskrbne počitnice. »Popotnica za naše učence, otroke je seveda, da bodo te počitnice ponovno brezskrbne, da se spočijejo, da namenijo čas igri, da se poskušajo tudi odklopiti od zaslonov, kolikor se le da, in čas preusmeriti v kakšne druge aktivnosti,« je dejal.
Želi si, da bi se učenci jeseni vrnili polni energije, elana in radovednosti. »Da se bodo polni energije, elana, vedoželjnosti septembra ponovno vrnili v naše šolske prostore in da seveda ostanejo zdravi. Enako velja tudi za vse zaposlene.« Otroci pa so imeli za konec čisto svoje sporočilo: »Hura, počitnice so tu!«
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.