V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
V Ljubljani nas do referenduma o odloku, ki naj bi urejal parkiranje v soseskah, loči še 18 dni. Klemen Fajs in Borut Hočevar (CILJ) ter Apolonija Simon (iniciativa Križank ne damo) so na tiskovni konferenci pred Magistratom še enkrat pojasnili razloge, zakaj odloku nasprotujejo. »Očitno je, da lahko županu ušesa odmašimo samo na en način: z zavrnitvijo odloka na referendumu. Zato pozivamo vse Ljubljančane in Ljubljančanke, da 12. julija glasujemo proti,« je pozval Flajs in dodal, da je v boju proti občinskemu aparatu dobrodošla vsaka pomoč. Glede na to, da je župan sporni odlok preventivno umaknil, bo vsak glas proti jasno sporočilo Zoranu Jankoviću – dovolj je bilo samovoljnega upravljanja prestolnice. Opozorili so tudi na sporno porabo javnih sredstev za občinsko revijo Supermesto – Vizija mesta Ljubljana 2045.
»V Ljubljani imamo župana, ki misli, da je nad zakonom. Takega, ki prava ne vidi kot tehtnice, s katero išče pravičnost, temveč pravo vihti proti svojim prebivalcem kot meč in ščit. Običajni ljudje nimamo finančnih sredstev, s katerim bi se mu lahko po pravnih poteh vedno znova zoperstavljali pri njegovem prisvajanju našega življenjskega prostora,« je dejal Klemen Flajs iz civilne iniciative za Ljubljano CILJ in spomnil, da imamo dolgo vrsto jeznih ljudi in iniciativ, ki pri županu znova naletijo na gluha ušesa. Glasove je po Flajsovih besedah župan s svojo ignoranco ali ponujanjem navideznih rešitev do zdaj vedno uspešno utišal.
Flajs je med drugim spomnil, da je MOL pod Jankovićevim vodstvom javna parkirna mesta prodajala zasebnim vlagateljem, ob njih pa gradila lastno infrastrukturo. S tem je po njegovih besedah povzročila stisko, ki jo zdaj skuša izkoristiti za dvojni zaslužek. Prepričan je, da so ljudje zdaj dojeli, kako sporno je tako početje, najprej pa bodo to izrazili na referendumu o spremenjenem parkirnem odloku.
»Zbrali smo 14.051 overjenih podpisov proti odloku o parkiranju v soseskah in tako pokazali, da imamo v Ljubljani poln kufer politik, ki naše mesto spreminjajo v meko za peščico elitnežev. Politik, ki delavkam in delavcem, ki poganjamo to mesto, okoli vratu obešajo vedno nove stroške, s katerimi krpamo proračunske luknje, ki jih župan ustvarja s svojimi netransparentnimi megaprojekti in aneksi, ki se množijo kot gobe po dežju,« je dejal Flajs.
Tega glasu ne bo več mogel utišati
Še enkrat – zakaj v iniciativah nasprotujejo odloku
- Ker se režim uvaja tam, kjer občina ni zagotovila dovolj urejenih parkirnih mest;
- Ker je prodajala parkirna mesta zasebnim investitorjem in ob njih zidala lastno infrastrukturo ter tako povzročila stisko, ki jo zdaj skuša izkoristiti za dvojni zaslužek;
- Ker ob dovolilnici za 60 evrov zamolči 80 evrov kazni za parkirni listek in 280 evrov za odvoz s pajkom;
- Ker uvaja plačljivo parkiranje vse dni v tednu in vse ure v dnevu, tudi v spalnih naseljih, kjer ljudje ne parkirajo zato, ker bi šli na kavo, ampak, ker tam živijo;
- Ker bo tak režim ohromil socialno življenje v soseskah. Obiski bodo nehali prihajati. Otroci bodo težje obiskovali starše, svojci pa težje oskrbovali starejše in onemogle. Partnerji, prijatelji in sorodniki bodo dvakrat premislili, ali si obisk lahko privoščijo;
- Ker od ljudi zahteva, da se odpovejo avtomobilom, hkrati pa jim ne ponudi resne alternative. Ljubljana nima javnega prometa, ki bi lahko naslovil vsakodnevne potrebe ljudi po mobilnosti. Avtobusi zamujajo. Povezave med soseskami so slabe. Nočnega javnega prometa skoraj ni. So pa kazni, pajki in položnice.
»Janković se boji referenduma, ker ve, da se mu maje stolček,« je ocenil Flajs in pripomnil, da se mu ta ne maje zato, ker bi ga ogrožala civilna iniciativa. Maje se mu zato, ker imajo Ljubljančani in Ljubljančanke dovolj njegovih šerifovskih politik in arogantnega odnosa.
Flajs je pozval, naj se v Ljubljani najprej zagotovi javni promet, ki deluje – šele nato se župan lahko ukvarja z zmanjševanjem uporabe avtomobilov. Poleg tega občina z režimom iz spornega odloka posega na zemljišča, ki niso njena. »Namesto da bi občina prebivalcem pomagala urediti pripadajoča zemljišča, se proti njim bori in uporablja vsa pravna sredstva, da to prepreči.
Namesto da bi varovala njihov življenjski prostor, ga poskuša obvladovati, zaračunavati in ustvarjati dejstva v prostoru, s katerimi vpliva na sodne postopke,« je dejal in še enkrat poudaril, da parkirišča v soseskah niso županova lastnina. Niso občinski bankomat. Niso vir financiranja za prihodnje projekte in niso orodje za polnjenje proračuna. »So del življenjskega prostora ljudi, ki tam živijo. In prav zato je ta referendum pomemben,« je zatrdil.
Predstavnik iniciative CILJ Borut Hočevar je opozoril, da parkirni odlok med drugim tudi pritiska na etažne lastnike, naj občini odstopijo zemljišče pred bloki. A če stanovalci občini odstopijo zemljišče, lahko občina kot nova lastnica na takšnih zemljiščih zaračuna parkirnino, pred blokom zgradi nov objekt ali pa zemljišče proda. Etažni lastniki so po njegovih besedah zakoniti lastniki pripadajočih zemljišč, čeprav trenutno še niso vpisani v zemljiško knjigo. Trenutni vpisi MOL v zemljiški knjigi so posledica tehničnih napak pri lastninjenju nekdanje družbene lastnine nad nepremičninami. Sodišča napake odpravljajo, vendar so postopki dolgotrajni.
Iniciativa CILJ poziva vse Ljubljančane in Ljubljančanke, da 12. julija glasujejo PROTI novemu odloku. Kdor takrat nima časa, pa je vabljen, da se udeleži predčasnega glasovanja na Gospodarskem razstavišču 7., 8. in 9. julija. Če vsak od podpisnikov zahteve za razpis referenduma pripelje še dve osebi, bodo odlok zavrnili, županu pa dali jasno vedeti, kaj si mislijo o njegovih mahinacijah. Referendumsko vprašanje se bo glasilo: »Ali ste za to, da se uveljavi 4. člen Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o urejanju prometa v Mestni občini Ljubljana, ki uvaja ureditev parkiranja v območjih sosesk (15.a, 15.b in 15.c člen), ki ga je Mestni svet Mestne občine Ljubljana sprejel na seji dne 23. 3. 2026?« Več informacij tukaj.
Jankovića ne zanima dobrobit občanov, ampak le lastna korist
Apolonija Simon iz civilne iniciative Križank ne damo je izpostavila sporno porabo javnih sredstev za občinsko revijo Supermesto – Vizija mesta Ljubljana 2045.
MOL jo je izdala ta mesec in brezplačno razdelila vsem gospodinjstvom. »Publikacija razvoj Ljubljane predstavlja skoraj izključno skozi perspektivo aktualnega vodstva mesta. Namesto soočenja različnih strokovnih pogledov, razvojnih alternativ in odprtih vprašanj bralec prejme enotno pripoved, v kateri so pretekli dosežki in prihodnji razvoj mesta tesno povezani z eno politično ekipo,« je opozorila in ocenila, da je meja med javnim obveščanjem in politično promocijo zabrisana.
Kot je dejala, pričakujejo pojasnila – poleg tega, zakaj publikacija ne vključuje alternativnih razvojnih scenarijev, odprtih dilem in kritičnih strokovnih pogledov, jih zanimajo tudi podatki o stroških priprave, tiska in distribucije. Revija je dostopna tudi tukaj.
1 komentar
nejo
Končno je naletel na mino! Ta župan bi moral že zdavnaj biti v zaporu. In potem izgon iz Slovenije. Takih primitivcev Slovenija ne rabi.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.