Siol: "Tako kot moramo sami poskrbeti za streho nad svojo glavo, bomo morali poskrbeti tudi za svojo energetsko oskrbo"
Siol v intervjuju z Romanom Bernardom, ustanoviteljem in solastnikom energetskega podjetja Ngen, razkriva nekatere trende, ki jih lahko pričakujemo ter kako jih lahko rešujemo, v povezavi z energetsko krizo in specifično z električno energijo.
Roman Bernard, ki se trenutno najpogosteje ukvarja z digitalizacijo električne energije, poudarja svoje spoznanje, da njena dobava ni samoumevna:
Elektrika je bila v Sloveniji dolgo časa socialna dobrina, zato so distribucije tam, kjer so. Sredstva so jim pobrali in zato niso imeli razvoja. Zdaj se moramo zavedati, da ne moremo pričakovati od države ali koga drugega, da namesto nas skrbi za zanesljivo oskrbo z elektriko, ampak bomo morali nekaj za to postoriti tudi sami.
Meni, da eno od rešitev predstavlja način, po katerem delujejo tudi sami: prihodnost energetskih sistemov vidi v decentralizaciji in digitalizaciji, ki delujeta prek več manjših dislociranih sistemov, povezanih v enega, večjega. Ta rešitev po njegovem mnenju velja tako za večje porabnike kot za gospodinjstva.
Prav tako ugotavlja, da se proces decentralizacije že dogaja. Obenem meni, da so klasični elektrodistributerji pri omejeni (tudi) z evropsko zakonodajo, ki opredeljuje elektriko kot tržno storitev in jo umika iz domene države oziroma politike, s tem pa povzroča poddimenzionirani sistem.
Več preberite TUKAJ.
Roman Bernard, ki se trenutno najpogosteje ukvarja z digitalizacijo električne energije, poudarja svoje spoznanje, da njena dobava ni samoumevna:
Elektrika je bila v Sloveniji dolgo časa socialna dobrina, zato so distribucije tam, kjer so. Sredstva so jim pobrali in zato niso imeli razvoja. Zdaj se moramo zavedati, da ne moremo pričakovati od države ali koga drugega, da namesto nas skrbi za zanesljivo oskrbo z elektriko, ampak bomo morali nekaj za to postoriti tudi sami.
Meni, da eno od rešitev predstavlja način, po katerem delujejo tudi sami: prihodnost energetskih sistemov vidi v decentralizaciji in digitalizaciji, ki delujeta prek več manjših dislociranih sistemov, povezanih v enega, večjega. Ta rešitev po njegovem mnenju velja tako za večje porabnike kot za gospodinjstva.
Prav tako ugotavlja, da se proces decentralizacije že dogaja. Obenem meni, da so klasični elektrodistributerji pri omejeni (tudi) z evropsko zakonodajo, ki opredeljuje elektriko kot tržno storitev in jo umika iz domene države oziroma politike, s tem pa povzroča poddimenzionirani sistem.
Več preberite TUKAJ.
Povezani članki
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
rasputin
Na streho vetrnice in fotovoltaične panele, v bližnji potok turbinski generator ... Če nič od tega, potem pa generator na nožni pogon doma v dnevni sobi. TV ali računalnik ti dela, če pritiskaš pedale dovolj močno in dovolj hitro, da proizvajaš dovolj elektrike.
Saj to so nam pisci znanstvene fantastike obljubljali že dolgo nazaj.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.