Siol: "Tako kot moramo sami poskrbeti za streho nad svojo glavo, bomo morali poskrbeti tudi za svojo energetsko oskrbo"

Uredništvo

Vir: Pixabay
Siol v intervjuju z Romanom Bernardom, ustanoviteljem in solastnikom energetskega podjetja Ngen, razkriva nekatere trende, ki jih lahko pričakujemo ter kako jih lahko rešujemo, v povezavi z energetsko krizo in specifično z električno energijo.

Roman Bernard, ki se trenutno najpogosteje ukvarja z digitalizacijo električne energije, poudarja svoje spoznanje, da njena dobava ni samoumevna:

Elektrika je bila v Sloveniji dolgo časa socialna dobrina, zato so distribucije tam, kjer so. Sredstva so jim pobrali in zato niso imeli razvoja. Zdaj se moramo zavedati, da ne moremo pričakovati od države ali koga drugega, da namesto nas skrbi za zanesljivo oskrbo z elektriko, ampak bomo morali nekaj za to postoriti tudi sami.

Meni, da eno od rešitev predstavlja način, po katerem delujejo tudi sami: prihodnost energetskih sistemov vidi v decentralizaciji in digitalizaciji, ki delujeta prek več manjših dislociranih sistemov, povezanih v enega, večjega. Ta rešitev po njegovem mnenju velja tako za večje porabnike kot za gospodinjstva.

Prav tako ugotavlja, da se proces decentralizacije že dogaja. Obenem meni, da so klasični elektrodistributerji pri omejeni (tudi) z evropsko zakonodajo, ki opredeljuje elektriko kot tržno storitev in jo umika iz domene države oziroma politike, s tem pa povzroča poddimenzionirani sistem.

Več preberite TUKAJ.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki