Siol.net, Janez Šušteršič: Pustite normirance pri miru
"Za ministra za delo so normirani espejevci prekarci, ki so v ta položaj prisiljeni in jim mora vlada pomagati, da si najdejo dostojno službo. Za ministra za finance so anomalija, ki plačuje premalo davkov. Za finančno upravo so nepridipravi, ki sistem tako zelo zlorabljajo, da ubogi inšpektorji tega ne zmorejo več nadzirati. Vsak jih torej razume malo po svoje, vsi pa narobe," uvodoma zapiše Janez Šušteršič v svoji kolumni za Siol.net.
V nadaljevanju avtor obrazloži razlike v položaju in prednostih med samostojnimi podjetniki in zaposlenimi. Obenem pa opiše tudi proces nadzora nad morebitnimi zlorabami vzpostavljenega sistema, kjer zapiše: "Po končanem ukrepu smo za ministrstvo pripravili vrednotenje, kjer smo obseg takšnih lažnih ali prisilnih samozaposlitev med prejemniki subvencije ocenili na od 11 odstotkov do 16,5 odstotka."
Kritično razdela tudi vse davke, ki jih plačujejo samostojni podjetniki, saj so obdavčeni in oprispevčeni dvakrat oziroma po dveh različnih sistemih.
Več si lahko preberete na tej povezavi.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
helena_3
Imam nekaj pripomb:
1. Normiranci plačujejo CEDULARNI DAVEK, NE dohodnino. Se pravi je tiste 4 % od PRIHODKOV - po sedanji ureditvi - dokončen davek. Ne morejo uveljavljati nobenih olajšav (za nakup osnovnih sredstev, za družinske člane, za pokrivanje izgube iz preteklih let). Plačati morajo tudi, če delajo z izgubo.
(Formula: prihodki minus 80 % normiranih stroškov = davčna osnova - 20 % od prihodkov X davčna stopnja 20 % = davek. To je enako kot 4 % od PRIHODKOV.)
2. S.P. načeloma lahko dobijo nadomestilo za brezposelnost, a morajo - kot je napisal spoštovani g. Šušteršič - prej zapreti s.p. Pa ne samo to! Dokazati morajo, da so imeli v zadnjih 2 letih dohodek nižji od minimalca. Formula: obračunani prispevki + dobiček. V praksi to pomeni, da morajo 2 leti zapored imeti izgubo. Za normirance to ne pride vpoštev, ker izgube ne morejo prikazati - v vsakem primeru je njihov "dobiček" 20 % od prihodkov, pa če je ali če ni.
V ostalem se zelo strinjam z g. Šušteršičem. Sem brala obrazložitev nameravanih ukrepov za normirce na spletni strani DZ - in sem se kar križala. Tista obrazložitev je bila jasno sporočilo, da sedanji finančni minister pojma nima.
Zelo jim grejo v nos "popoldanci", češ da premalo plačajo. Oni plačajo vsak mesec 81 € za zdravstvo in pokojnine, kar se jim seveda nikjer ne upošteva. Poleg tistih 4 %.
Običajna davčna osnova za zavezance je 10 % od prihodkov, ne 20 % kot za normirance. Imajo pa normiranci to prednost, da je njihovo računovodstvo zelo enostavno in praktično ne rabijo računovodskega servisa - lahko sami "zrihtajo". Intelektualni poklici pa res bolj težko skupaj "naklamfajo" stroške; pri njih je davčna osnova praviloma višja od 20 % in jim normiran sistem pride prav. Pa? Ali jih ne rabimo? Želimo biti narod rokodelcev?
Nameravane spremembe bodo povzročile, da bodo tisti, ki zdaj še popoldne nekaj ustvarjajo, raje zapravljali čas v gostilni ali kjerkoli že. Nekateri bodo šli nazaj na ugotavljanje dohodka z ugotavljanjem dejanskih stroškov (spet bodo "klamfali" sumljive potne stroške), več bo sive ekonomije. Bravo Finančni minister + Meščev Lukec, res se zastopita na ekonomijo!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.