RTV Slo, Intervju: Lojze Peterle
Nocojšnji gost Intervjuja pri Jožetu Možini je bil prvi predsednik slovenske vlade Lojze Peterle. Govora je bilo o ukinjanju muzeja slovenske osamosvojitve in o mačehovskem odnosu aktualne vlade do tega obdobja zgodovine.
Peterle je izrazil skrb zaradi težnje oblasti po prevladi ene politične opcije, govoril pa je tudi o nedavnem napadu na Niko Kovač. Dotaknil se je današnjega obkladanja s fašizmom, ki se v zadnjem času uporablja kar vsepovprek. Govora je bilo tudi o idelogiji LGBT in njegovi udeležbi na Pohodu za življenje.
Intervju si lahko ogledate na tej povezavi.
Peterle je izrazil skrb zaradi težnje oblasti po prevladi ene politične opcije, govoril pa je tudi o nedavnem napadu na Niko Kovač. Dotaknil se je današnjega obkladanja s fašizmom, ki se v zadnjem času uporablja kar vsepovprek. Govora je bilo tudi o idelogiji LGBT in njegovi udeležbi na Pohodu za življenje.
Intervju si lahko ogledate na tej povezavi.
Povezani članki
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
5 komentarjev
uros.samec
Intervju je pokazal, da se je celo umirjeni Petrle, ki sem ga vedno spoštoval, radikaliziral in je tudi on začel pretiti in groziti, tudi on je začel politične projekte prikazovati kot alfa in omega Slovenstva, pri čemer je izpustil vso stroko in njihova mnenja, kar desnica sicer rada poudarja. Upoštevanje stroke, namreč. Pod ministrom prejšnje vlade so se zgodile sramotne stvari v nekaterih galerijah, finančna sredstva so se zmanjšala samozaposlenim neodvisnim ustvarjalcem, zgodila so se imenovanja direktorjev muzejev popolnoma mimo normalnih postopkov. Muzeja, ki se omenja ne more biti, ker najprej sploh nima svoje lastne zbirke in lastnih prostorov ( osnovni pogoj ) in ker je zadeva že zastopana v drugih ustanovah, ki sovpadajo v predstavitev tega obdobja. Čemu grožnje gospod Petrle? Kdo naj bi prišel na te vaše proteste in koliko od njih bi redno obiskovalo ta vaš muzej? Gospod Petrle sam priznava v intervjuju, da mladih ta tematika ne zanima, o njej ne vedo ničesar. In približali jim jo boste z grožnjami? Veste kaj si mislijo, ko vas poslušajo? Ne bom napisal. Ta muzej je izključno političnega namena ene opcije in glorifikacija tistih, ki so osamosvojitev vodili ali pa tistih, ki si jo lastijo. Če želite pustit pečat, dajte tistim, ki so se res bojevali takrat, konkretno denarno nagrado. Od njih namreč poslušamo zelo abotne in žalostne zgodbe.
MEFISTO
Katero stroko imaš v mislih?
Kaj pa vem
Zelo zanimiva je knjiga Sprehod okoli mlake, Izidorja Rejca, ministra v Peterletovi vladi. Med drugim omenja vlogo ustavnega sodišča.Vlada je hotela uveljaviti zakonodajo, s katero ne bi bilo mogoče kar tako, na tajkunski način sprivatizirati premoženja. Žal je bilo takrat ustavno sodišče tisto, ki ni zaznalo, ali ni hotelo zaznati, skritih lovk.
Kraševka
Dobro povedano. Pokazali ste na "tragedijo" lastninjenja. Za to so "zaslužne" tudi BANKE, ki so kredite dajale le Levim, vedoč, da jih ti ne bodo vrnili. S tem je bila narejena bančna "luknja", ki smo jo vsi sanirali. Ker so podjetja olastninili NESPOSOBNEŽI so podjetja propadla, nekateri lasniki so jih tudi izčrpali in denar prenesli v "davčne oaze". Slovenija je ostala brez denarja in z obveznostmi plačevanja socialnih podpor delavce,. ki so ostali brez službe. In sedaj se Levica kitiin in LAŽE, da se bori za delavce. Za DELAVCE se bori ta, ki ODPIRA nova DELOVNA MESTA!
Kraševka
Inervju sem gledala.
Bil je dober in zanimiv.
Peterleta, kot prvega predsednika Slovenske vlade spoštujem. Ta vlada je opravila VELIKANSKO delo. Lepo je pojasnil Peterle, da nekateri kritizirajo, da zakaj takrat ni bilo LUSTRACIJE.
Preveč so bili vsi vzvodi v rokah Levih, ko smo se osamosvajali.
Če bi začeli z Lustracijo, bi takrat LEVIČARJI-Komunisti osamosvojiteljem zadali "nož v hrbet" in bi tudi Slovenija postala "mala Bosna" z veliko pobithi mladeničev. Tako nekako je dal vedeti.
So pa OSAMOSVOJITELJI vseeno hrabro stopili v bran samostojnosti. To hočejo sedaj nekateri zabrisati. Ne bo jim uspelo!
Tudi jaz mislim, da je OSAMOSVOJITVENA vlada naredila vse, kar je bilo takrat možno.
Osamosvojili smo se, toda od sodstva dalje je bilo vse Levo, s Kučanom na čelu. Prav ti imajo še danes tako moč, da nam UNIČUJEJO DEMOKRACIJO. Kučan je včasih deloval iza odra. Sedaj pa kar prihaja "na barikare", tako med kolesarje in druge ustajnike.
Mislim da ima tudi dane več moči KUČAN in Nika Kovač, kot pa Glolob.
Golob je le posodil svoje ime, vlada pa predvsem Levica.
Tudi Peterle misli, da je naša DEMOKRACIJA v dekadenci, ker hočejo spet uvesti enopartijski sistem. Zato pa hočejo ukiniti MUZEJ osamosvojitve, da mladež niti ne bi vedela za osamosvojitev in bi bilo v šolah spet: "Za dmovino, s Titom naprej"!
Prav je, da ubranimo muzej OSAMOSVOJITVE, tudi z organiziram shodom pred vlado!
Narod brez zgodovine ima kratko in slabo - bodočnost.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.