Romana Tomc v pismu komisarki Jourovi o poskusu brutalnega političnega prevzema RTV Slovenije

Uredništvo

Na spletni strani evropske poslanke Romane Tomc je objavljeno pismo, ki ga je izročila Veri Jourovi, podpredsednici Evropske komisije in komisarki za evropske vrednote in preglednost. V njem je opozorila na skrb zbujajoče dogajanje na medijskem področju v Sloveniji.

"Konkretno se je dotaknila predlaganega zakona o RTV, ki ga je vložila nova vlada in ki bi korenito spremenil strukturo programskega sveta RTV Slovenija in vladajoči stranki ter njenim privržencem neposredno omogočil svobodno ideološko vladavino nad javno radiotelevizijo in njenim programom," je zapisano na spletni strani evropske poslanke.

V pismu med drugim piše: "Če bo šlo tako dalje, bo nova vlada dejansko uspela vzpostaviti prejšnje stanje, ko je vse nadzorne organe RTV vodila politična levica (v obdobju 1991–2005). Motivacija za uveljavitev zakona o RTV Slovenija leta 2005 je bila pravzaprav težnja po pluralizaciji. Leve politične stranke so do leta 2004 vladale z neusmiljeno hegemonijo in na RTV Slovenija gledale le kot na svojo pisarno za odnose z javnostmi."

"Aktualna leva vlada pod vodstvom Roberta Goloba in njegove svobodnjaške stranke skuša ta zakonodajni napredek ovreči in s premeteno uporabo posrednikov vrniti RTV Slovenijo nazaj v obdobje trajne prevlade levičarskih interesnih sfer. To bi negativno vplivalo ne le na javno radiotelevizijo, temveč bi gledalce oropali celovitega, pluralističnega in raznolikega pogleda na aktualno dogajanje. Gre za nevaren precedens, o katerem je treba razpravljati v evropskih institucijah in širše. Tako medijska svoboda, kot tudi širša svoboda izražanja in pravice do zanesljivih informacij so s temi spremembami v Sloveniji ogrožene," zaključuje Romana Tomc

Celoten zapis preberite TUKAJ.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki

Ekskluzivno za naročnike

Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00