Renato Podbersič v intervjuju za Radio Ognjišče: Trenutno je na oblasti opcija, ki ji Slovenija ni bila intimna izbira
Zgodovinar in urednik dr. Renato Podbersič mlajši je bil gost oddaje Spoznanje več predsodek manj na Radiu Ognjišče. Beseda je tekla o polpretekli zgodovini, trenutni politični situaciji, neizvedeni tranziciji in seveda o ukinjanju, združevanju ter ustanavljanju novih muzejskih ustanov.
"Javno je treba poudariti, da gre za oblast. Na njej je trenutno opcija, ki ji Slovenija ni bila intimna izbira. Jugoslovanstvo, panjugoslovanstvo, neojugoslovanstvo, vse to je vpisano v DNK današnje vladajoče elite in tega se pravzaprav niti ne sramujejo. To se lepo vidi tudi pri letošnjem kurentovanju na Ptuju, ki ga bo otvorila srbska turbopevka Ceca," pravi Podbersič.
O izjavah, ki se pojavljajo na levem polu, da smo Slovenci dosegli najsvetlejše trenutke v času Jugoslavije, pa je dejal: "Poglejte, če je bila ta država tako svetla, prelepa, velika, bratska, zakaj je potem propadla? Zakaj je propadla v bratomorni vojni in z več kot 1000 odstotno inflacijo? Pravzaprav se je sesula sama vase."
Neuravnoteženost slovenske medijske krajine postavlja zgodovinar v širši kontekst neizveden tranzicije v slovenski družbi. "Če imate v lasti 90 odstotkov medijskega prostora, kjer razen par posameznih motečih elementov, ki dobivajo polena pod noge, kot je npr. Radio Ognjišče, Domovina in drugi, je to neka anomalija v družbi. Predvsem bi se morali ustrezni mehanizmi, tudi v okviru Evropske unije, zbuditi."
Celoten intervju preberite na Radiu Ognjišče.
Povezani članki
Zadnje objave
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
ŠALA
Vsekakor so tudi za incidente v Moskva-Putin-Rusiji RF- ZA PADANJE PUTIN RUSI OLIGARHOV
- SKOZI OKNA v Moskvi
– “krive ZDA in EU”.
po MNENJU TU-PACAJOČIH PROPUTIN IN proRusi propagandistov.
Konec ŠALE
L.R. Janez Kepic Kern
Andrej Muren
Evropski (levičarski) "mehanizmi" so se zbudili samo takrat, ko Janša ni hotel dati denarja sovražni STA. Če bi jutri Golob ukinil Domovino, Demokracijo ali Radio Ognjišče, se v Evropi ne bi zganil nihče.
Opcija, ki ji samostojna Slovenija ni intimna izbira, je žal na oblasti večino časa po letu 1992. Zato smo tako nizko padli in tonemo še globlje. Pri tem pa na tedanjem plebiscitu o samostojnosti proti ni bilo več kot 4% volilcev. Zanima me, kakšen bi bil rezultat danes. Vsekakor se levaki obnašajo kot da jih je 95%.
Stajerska2021
Slovenija drvi po poti pogube.
Je lahko še nižje?
Seveda. Počakajmo na "novi obraz" iz doline rož. Te izbire nas vedno znova presenetijo.
HOČEM JANEZA JANŠO NAZAJ!
T A K O J !
rasputin
Predvsem bi se morali ustrezni mehanizmi, tudi v okviru Evropske unije, zbuditi.”
***
Kakšni mehanizmi v okviru EU? A je drugod v Evropi kaj drugače kot v Sloveniji? Povsod je isto medijsko enoumje.
Bruslju ni mar za politično pluralno obveščanje javnosti, mar mu je za politično informiranje, ki je v skladu z njegovimi agendami. In levica takorekoč 100% podpira te agende, medtem ko desnica malce manj, čeprav podpira večino bruseljskih projektov, na primer vojno v Ukrajini, ki je nihče ni hotel preprečiti in je nihče noče ustaviti, ker ni cilj dogovor z Rusijo, temveč njeno uničenje. Podobno je bilo v zvezi s pandemijo.
Če bi obstajali kakšni mehanizmi za spodbujanje medijskega pluralizma, bi se slišali tudi nasportni glasovi vojni v Ukrajini in bi tudi t.i. proticepilci prišli do svojega glasu, zlasti bi morali biti slišani strokovnjaki s področja medicine, biokemije in sorodnih ved, ki so bili dosledno utišani, diskreditirani in marginalizirani, da bi se na koncu izkazalo, da so izpostavljali resnična dejstva.
Zelo podobno velja za vojno v Ukrajini, ki bi jo Zahod lahko ustavil, če bi bil pripravljen na pogajanja z Rusijo in na kompromis. Toda Zahod zavestno žrtvuje Ukrajino v upanju, da se bo Rusija ekonomsko in vojaško zlomila. To je zdaj že tretji poskus Zahoda, da bi strl Rusijo v nekaj več kot 100 letih in bo šel v zgodovino kot repriza nacifašističnega napada na Rusijo med 2. svetovno vojno.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.