Renato Podbersič v intervjuju za Radio Ognjišče: Trenutno je na oblasti opcija, ki ji Slovenija ni bila intimna izbira

Uredništvo

Zgodovinar in urednik dr. Renato Podbersič mlajši je bil gost oddaje Spoznanje več predsodek manj na Radiu Ognjišče. Beseda je tekla o polpretekli zgodovini, trenutni politični situaciji, neizvedeni tranziciji in seveda o ukinjanju, združevanju ter ustanavljanju novih muzejskih ustanov.

"Javno je treba poudariti, da gre za oblast. Na njej je trenutno opcija, ki ji Slovenija ni bila intimna izbira. Jugoslovanstvo, panjugoslovanstvo, neojugoslovanstvo, vse to je vpisano v DNK današnje vladajoče elite in tega se pravzaprav niti ne sramujejo. To se lepo vidi tudi pri letošnjem kurentovanju na Ptuju, ki ga bo otvorila srbska turbopevka Ceca," pravi Podbersič.

O izjavah, ki se pojavljajo na levem polu, da smo Slovenci dosegli najsvetlejše trenutke v času Jugoslavije, pa je dejal: "Poglejte, če je bila ta država tako svetla, prelepa, velika, bratska, zakaj je potem propadla? Zakaj je propadla v bratomorni vojni in z več kot 1000 odstotno inflacijo? Pravzaprav se je sesula sama vase."

Neuravnoteženost slovenske medijske krajine postavlja zgodovinar v širši kontekst neizveden tranzicije v slovenski družbi. "Če imate v lasti 90 odstotkov medijskega prostora, kjer razen par posameznih motečih elementov, ki dobivajo polena pod noge, kot je npr. Radio Ognjišče, Domovina in drugi, je to neka anomalija v družbi. Predvsem bi se morali ustrezni mehanizmi, tudi v okviru Evropske unije, zbuditi."

Celoten intervju preberite na Radiu Ognjišče.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki