Reforma zdravstvenega sistema se naj bi začela pri ZZZS

Uredništvo

Vir foto: odpiralnicasi.com
Po besedah premierja Roberta Goloba se naj bi reforma zdravstvenega sistema začela tam, kjer so težave največje, in sicer pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

V sistem letno steče 4,5 milijarde evrov, od leta 2019 pa se je številka še povečala, in sicer za milijardo in pol. Generalna direktorica ZZZS Tatjana Mlakar je rekla, da reforme v zavodu sicer podpirajo, a te ne smejo biti osredotočene zgolj na ZZZS. Glede očitkov o nenadzorovanem kroženju denarja, pa je Mlakarjeva dejala, da take očitke zavračajo, češ da gre za najbolj nadzorovano institucijo v Sloveniji, ki jo vsako leto revidira računsko sodišče.

Reforma ZZZS naj bi šla v smeri estonskega modela, ki pozna razpise, ki pomenijo tekmovanje ponudnikov storitev, medtem ko slovenski temelji na koncesijah. ZZZS bi v primeru estonskega modela postal aktivni kupec, kar pomeni, da bi zakonodaja zavezala izvajalce, da svoje stroške tudi spremljajo po storitvah po pacientu.

O tematiki smo na Domovini že pisali v tem članku.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki