Radio Ognjišče: Ob prazniku vrnitve Primorske matični domovini z zgodovinarjema Možino in Podberšičem
15. september je dan, ko praznujemo praznik Vrnitve Primorske matični domovini. Na Radiu Ognjišče sta na predvečer praznika v oddaji Pogovor gostovala zgodovinarja dr. Renato Podbersič in dr. Jože Možina.
Dr. Podbersič je v pogovoru poudaril, da si osamosvojitev Slovenije težko predstavljamo brez Primorske, tako v simbolnem, kot tudi v ozemeljskem oziroma narodno številčnem. Z rapalsko pogodbo je bila namreč tretjina narodnega ozemlja in prebivalstva pod Italijo.
Dr. Jože Možina pa je v oddaji razkrinkal mit, da je bil Trst Slovenski. Tam Slovenci nikoli niso bili v večini, povsem druga zgodba pa je z zaledjem Trsta.
Več lahko poslušate Na Radiu Ognjišče.
Dr. Podbersič je v pogovoru poudaril, da si osamosvojitev Slovenije težko predstavljamo brez Primorske, tako v simbolnem, kot tudi v ozemeljskem oziroma narodno številčnem. Z rapalsko pogodbo je bila namreč tretjina narodnega ozemlja in prebivalstva pod Italijo.
Dr. Jože Možina pa je v oddaji razkrinkal mit, da je bil Trst Slovenski. Tam Slovenci nikoli niso bili v večini, povsem druga zgodba pa je z zaledjem Trsta.
Več lahko poslušate Na Radiu Ognjišče.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
7 komentarjev
Kaj pa vem
Kako zelo zavedni so bili tisti Slovenci, ki so nasprotovali komunizmu se vidi že po tem, kaj je nastalo tam kamor so pribežali. Čudež je, da že četrta generacija Slovencev v Argentini še vedno govori slovensko. V Argentino se je priselilo zelo veliko Primorcev že pred drugo svetovno vojno. Te je poskušal združevati slovenski duhovnik Janez Hladnik, ki je tja prispel l. 36 ali 37. To mu je kar dobro uspevalo, dokler niso prišli povojni begunci. Predvsem propaganda iz domovine je dosegla razdor med predvojnimi in povojnimi begunci, kar je škodilo predvsem Primorcem. Jugoslavija jim je zgradila preveliko središče, ki ga sami niso mogli vzdrževati, tako zdaj ni več v njihovih rokah. O tem se komaj kaj sliši. Kamorkoli se obrneš, naletiš na škodo, ki jo je Titova Jugoslavija naredila Slovencem. Lahko začnemo kar pri Piranskem zalivu.
Kaj pa vem
Slovenska država bi lahko storila več, da bi se vračali v državo ljudje slovenskega porekla.
omega
Prav je da je dr Možina napisal resnico o (ne)slovenskosti Trsta Vendar je prav o tem vedeti malce več.
V Trstu Slovenci res nikoli niso bili večinsko prebivalstvo. Ko jih je bilo največ, v letih pred 1. sv. vojno so tvorili okrog 25 % prebivalstva. Seveda ostalih 75 % niso bili samo Italijani, po nekaj odstotkov je bilo Nemcev, Hrvatov, Židov. Veliko je bilo priseljencev iz bližnjega območij spodnjega Posočja, ki se sami niso smatrali za prave Italijane temveč Bezjake (Visiacci) ter Furlanov. Kljub temu pa je v tem času živelo več Slovencev v Trstu kot v Ljubljani,ki je bila takrat neprimerno manjša od Trsta.
Takrat so od tržaškega zahodnega predmestja Barkovlje (Barcola) vse do Štivana (San Giovani di Timavo) tik pred Tržičem (Monfalcone) živeli izključno slovenski kmetje in ribiči. To stanje se je spremenilo šele po 2. sv vojni ko so italijanske oblasti prisilno odkupile zemljišča slovenskih kmetov in tam zgradila naselja za Italijane, ki so se izselili iz Istre in Reke. Sedaj je v obalnih občinah delež Slovencev že pod polovico. Dokaz še nedavno povsem slovenske obale med Trstom in Tržičem je to, da so lastniki preostalih zemljišč še vedno Slovenci. Slovenska večina je ohranjena le še v nekaj vaseh na tržaškem Krasu ob meji s Slovenijo
Kraševka
Lepo ste opisali Slovence v Zamejstvu in njihovo zemljo, ter morje. Italijani so res naselili it. Istrane, tako v Sv Križ, na Opčine, Prosek, Nabrežino...., in se je s tem delež Slovencev v teh krajih procentualno zmanjšal. Toda, da so Istrani prišli na Tržaško, so krivi Tito in Komunisti. Istrani se s Komunizmom niso strinjali in so se raje odselili. Na njihovo mesto pa so v Slovenijo prišli Bosanci, Srbi, Hrvatje...... S tem smo tudi Slovenci na SLOVENSKI OBALI - procentualno v veliki manjšini. Koliko gorja je na Primorskem povzročil Tito, pa ga spranoglavci še vedno negujejo po Primorskih gričih. To je pravi posmeh Primorcem, če častimo - razdiralca našega naroda. Tito je bil Slovencem v pravo pogubo. Pred Fašisti smo se branili, pod Titom pa se ni dalo, ker je bil njegov teror mnogo hujši.
korosec.france
Ne vem ali sta kaj povedala o farsični, zlagani in fikcijsko mitomanski vlogi "Očeta rdečega slovenskega ljudstva", Janeza Stanovnika, ki so mu domišljavi mitomansko NOB lažnjivci pred dnevi odkrili kip v Novi gorici, ki ga je, tako pove video zapis, blagoslovil, pazi, nihče drug kot lakajsko uslužni in lažnjivi, politikantsko sluzasti pater Knavs, veliki skrunitelj božjepotne Svete gore nad Gorico s hudičevo revolucionarnimi partizanskimi pesmimi, ki jih on osebno dovoli božjeskrunsko izvajati v sveti Božji hiši.
Povejte, vi, ki veste, kdo je odgovorna cerkvena oseba, ki odgovarja za satansko skrunjenje in za pohujševanje tega patra nad slovenskim rodom na Sv.Gori ?
Kraševka
Ali ne spada Sv. Gora pod Koprskega škofa? Škof Bizjak je marsikoga že premestil, s patrom Knavsom pa zgleda, da imata podobne poglede in je potem vse OK.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Lepo, da svoje povedo tudi priznano dobri slovenski zgodovinarji. L.r. Janez KK
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.