Prejeli smo: Odprto pismo predsedniku Vlade Republike Slovenije društva Združeni ob Lipi sprave
Prejeli smo odprto pismo predsedniku Vlade Republike Slovenije društva Združeni ob Lipi sprave. Nanaša se na pogreb Janeza Zemljariča z vojaškimi častmi. Pismo objavljamo v celoti:
Odprto pismo predsedniku Vlade Republike Slovenije
Spoštovani gospod premier dr. Robert Golob!
Žalosten, prizadet in razočaran sem nad vlado, ki jo vodite in ima v njej glavno besedo Gibanje Svoboda, ker ste odredili, da naj se šef bivše Udbe, po kriterijih evropskega demokratičnega parlamenta zločinske organizacije, pokoplje z državniškimi častmi demokratične Slovenije. Po tej Vaši odredbi je človeku, ki je bil med vodilnimi v prejšnjem režimu, ki je zatiral in ubijal ljudi, morala izkazati poslednjo čast osamosvojitvena vojska, ki se je borila zoper tako zatiranje. Veliko pripadnikov te osamosvojitvene vojske je v tem boju izgubilo življenje.
Vsakemu človeku pripada dostojen pokop in grob, kjer bo našel svoj mir in pokoj, a simboli demokratične države ne morejo niti ne bi smeli pokrivati zločinskega ravnanja.
Obenem Vas tudi sprašujem, gospod premier, kdaj boste odredili, da v Ljubljani dostojno pokopljemo žrtve režima, ki ga je sooblikoval in vodil z državnimi častmi pokopani? Med vojno in po njej zunajsodno pomorjeni Romi, pripadniki domobranske vojske, Slovenske narodne vojske, Jugoslovanske kraljeve vojske v domovini, Tigrovcev, partizanske vojske, pripadniki posameznih odporniških gibanj, civilisti, med njimi tudi otroci in ženske, z njimi pa vsi svobodoljubni državljanke in državljani te države čakajo oz. čakamo na to odločitev. Kako bo Slovenija oprala to vnebovpijoče nasprotje in kakšno podobo Slovenije kažete mednarodni demokratični javnosti s tem protislovjem? In končno: kako se opravičujete pred svojo človeško vestjo, kako branite dostojanstvo in svobodo, na kar se sklicujte, če s svojimi odločitvami ne odpravljate tega protislovja?
Zaslužni prof. dr. Janez Juhant, Sora, 9. januarja 2023
predsednik društva Združeni ob Lipi sprave
Odprto pismo predsedniku Vlade Republike Slovenije
Spoštovani gospod premier dr. Robert Golob!
Žalosten, prizadet in razočaran sem nad vlado, ki jo vodite in ima v njej glavno besedo Gibanje Svoboda, ker ste odredili, da naj se šef bivše Udbe, po kriterijih evropskega demokratičnega parlamenta zločinske organizacije, pokoplje z državniškimi častmi demokratične Slovenije. Po tej Vaši odredbi je človeku, ki je bil med vodilnimi v prejšnjem režimu, ki je zatiral in ubijal ljudi, morala izkazati poslednjo čast osamosvojitvena vojska, ki se je borila zoper tako zatiranje. Veliko pripadnikov te osamosvojitvene vojske je v tem boju izgubilo življenje.
Vsakemu človeku pripada dostojen pokop in grob, kjer bo našel svoj mir in pokoj, a simboli demokratične države ne morejo niti ne bi smeli pokrivati zločinskega ravnanja.
Obenem Vas tudi sprašujem, gospod premier, kdaj boste odredili, da v Ljubljani dostojno pokopljemo žrtve režima, ki ga je sooblikoval in vodil z državnimi častmi pokopani? Med vojno in po njej zunajsodno pomorjeni Romi, pripadniki domobranske vojske, Slovenske narodne vojske, Jugoslovanske kraljeve vojske v domovini, Tigrovcev, partizanske vojske, pripadniki posameznih odporniških gibanj, civilisti, med njimi tudi otroci in ženske, z njimi pa vsi svobodoljubni državljanke in državljani te države čakajo oz. čakamo na to odločitev. Kako bo Slovenija oprala to vnebovpijoče nasprotje in kakšno podobo Slovenije kažete mednarodni demokratični javnosti s tem protislovjem? In končno: kako se opravičujete pred svojo človeško vestjo, kako branite dostojanstvo in svobodo, na kar se sklicujte, če s svojimi odločitvami ne odpravljate tega protislovja?
Zaslužni prof. dr. Janez Juhant, Sora, 9. januarja 2023
predsednik društva Združeni ob Lipi sprave
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
5 komentarjev
rasputin
Gholob: Kaj se to pravi? Fašisti so še vedno med nami!
Fajonova: Ja res, lani se nismo poklonili Kidriču. In zdaj fašisti dvigajo glavo.
Gholob: In zakaj ni bilo poklona Kidriču in drugim velikanom naše revolucije?
Fajonova: Javnost ni bila naklonjena temu.
Gholob: Kaj me briga fašistična javnost! Mene briga naša javnost. Svobodna javnost.
Šarec: Malce moramo paziti tudi na tujo javnost. Veleposlaništva v Ljubljani budno spremljajo dogajanje pri nas in poročajo svojim vladam.
Gholob: Tuja javnost? A zdaj bomo pa klečeplazili pred ambasadorji?
Fajonova: Saj nimamo druge izbire. Naj se zamerimo vsem?
Gholob: A če se meni zamerite, pa ni važno?!
Mesec: Ne, ne, tov. Gholob. Mi ti se kunemo ...
Gholob: Kdo je pa tebe kaj vprašal?! Tebe imamo za blef, da tisti na socialni mislijo, da smo njihovi. Ha, ha, ha ...
Urška: Mi smo proti kapitalistom in za delovno ljudstvo, ki mora delat za nas, ne za kapitaliste!
Han: Naši kapitalisti so pošteni kapitalisti, ki ne izkoriščajo delavcev. Saj podjetja naših kapitalistov komaj koga zaposlujejo, denar pa ne dobijo od izkoriščanja delavcev, temveč iz proračuna.
Ghlob: To, naši kapitalisti niso fašisti. Kaj torej predlagate v zvezi s tem fašističnim pismom?
Fajonova: Predlagam, da ga ritualno sežgemo pred spomenikom Borisa Kidriča.
Kraševka
Rasputin, ta zapis, pa ima svojo vrednost. To je res dobro napisana TRAGI_KOMEDIJA. Najbolje je, da jo Jenul, kot režiser, tudi spravi na ODER! In s tem bi bil pred zdravstvenim domom, en pacient manj.
Jonsky
Vidim, da pod lipo sprave ne bo sprave, pa tudi ne pod kakšnim drugim drevesom.
helena_3
Odličen zapis, prof.dr.Janez Juhant!
Kraševka
Čestitke dr. Janezu Juhantu, za napisano pismo predsedniku vlade!
Vsebina tega pisma, da jasno vedeti, da imamo po gozdovih in breznih še veliko NEPOKOPANIH trupel zavednih Slovencev, ki jih je zverinsko pobil KOMUNISTIČNI REŽIM.
Ta REŽIM, je "hrabro" branila UDBA, katere del sta bila tudi Kučan in Zemljarič. Kučan je mogoče dvomil, da bodo ob njegovi smrti kolebali o častnem pogrebu. Zato je temu odprl vrata (njegov varnostnik dal predlog za častni pokop Zemljariča) Kučan in se slavnostno udeležil pogreba. Tudi Levi župani so se tam zbrali, skupaj z oboževalcem rdeče zvezde - Jankovičem!
Vsi tisti, ki jih je na pogrebu ujela kamera, pokažejo, da častijo ZLOČIN.
Nedolžna trupla iz brezen, pa še niso dobila PRAVICE do GROBA in ne svojci mrliških listov, na katere čakajo že več, kot 75 let.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.