Pogovor s pisateljem Igorjem Omerzo pred izidom knjige “Kocbek, Pahor, Jančar in Udba”
Na dan predstavitve nove knjige Igorja Omerze »Kocbek, Pahor, Jančar in Udba« so se z njim pogovarjali na portalu Topnews.
Datum izida knjige ni slučajno izbran, saj je na današnji dan leta 1981 umrl Edvard Kocbek, ki ga je tajna politična policija našega komunističnega vrha zalezovala od leta 1944 pa vse do njegove smrti (in še čez). »Sem se pa za to knjigo odločil bolj zaradi Pahorja kot zaradi Kocbeka in Jančarja, saj jo pravzaprav posvečam letos umrlemu Borisu,« v intervjuju pove pisatelj Omerza.
V knjigi razkriva dolgotrajno zalezovanje in šikaniranje treh velikanov slovenske literature v obdobju delovanja tajne politične policije slovenskega komunističnega vrha. »Zelo zanimiv je, po mojem mnenju “Prolog” v knjigo, ki nosi intriganten naslov “Udba za začetnike”. Tu skušam jedrnato in preprosto razložiti genezo, bistvo in sredstva ter metode delovanja naše propadle tajne politične policije ter podajam tudi nekaj podatkov o njenih tajnih operacijah, koga je najbolj zalezovala (osebo Kocbeka, institucijo katoliško cerkev) ter kako in koliko je obveščala, o svojih umazano pridobljenih podatkih o “življenju drugih”, komunistični vrh Slovenije,« v pogovoru pove Omerza.
Celoten pogovor s pisateljem si lahko preberete tukaj.
Datum izida knjige ni slučajno izbran, saj je na današnji dan leta 1981 umrl Edvard Kocbek, ki ga je tajna politična policija našega komunističnega vrha zalezovala od leta 1944 pa vse do njegove smrti (in še čez). »Sem se pa za to knjigo odločil bolj zaradi Pahorja kot zaradi Kocbeka in Jančarja, saj jo pravzaprav posvečam letos umrlemu Borisu,« v intervjuju pove pisatelj Omerza.
V knjigi razkriva dolgotrajno zalezovanje in šikaniranje treh velikanov slovenske literature v obdobju delovanja tajne politične policije slovenskega komunističnega vrha. »Zelo zanimiv je, po mojem mnenju “Prolog” v knjigo, ki nosi intriganten naslov “Udba za začetnike”. Tu skušam jedrnato in preprosto razložiti genezo, bistvo in sredstva ter metode delovanja naše propadle tajne politične policije ter podajam tudi nekaj podatkov o njenih tajnih operacijah, koga je najbolj zalezovala (osebo Kocbeka, institucijo katoliško cerkev) ter kako in koliko je obveščala, o svojih umazano pridobljenih podatkih o “življenju drugih”, komunistični vrh Slovenije,« v pogovoru pove Omerza.
Celoten pogovor s pisateljem si lahko preberete tukaj.
Povezani članki
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Kraševka
Čestitke OMERZI, da dopolnjuje našo - pomankljivo ZGODOVINO!
UDBA je bila policija, ki je dejansko VAROVALA Tita in Komunistično diktaturo.
Vprašanje pa ostaja, ali UDBA še živi?
Golobova Svoboda, je bila mogoče "izvoljena" prav s pomočjo mreže UDBA?
Kajti Golobova vlada odseva - na tisto Revolucionarno vlado leta 1945, ki je ukinila svobodo, prevzela SODIŠČA (tudi sedanje US je v 90 % Levičarsko-revolucionarno), policijo, MEDIJE...., ter uvedla DIKTATURO.
Golob sedaj že žuga, da bo ukinil celo SVOBODO GOVORA, kar tudi spominja na leto 1945.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.