Podnebje "ušlo izpod nadzora"
Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je dejal, da so "podnebne spremembe zunaj nadzora". Neuradna analiza je namreč pokazala, da je bil teden pred sredo najtoplejši, odkar se merijo podatki.
"Če bomo še naprej prelagali ključne ukrepe, ki so potrebni, mislim da se približujemo katastrofalnim razmeram, kot kažeta dva zadnja temperaturna rekorda," je dejal Guterres. Pri tem je mislil na rekorda, postavljena v ponedeljek in torek.
Znanstveniki se strinjajo, da podnebne spremembe prehajajo v neznano polje in da bo zaradi globalnega segrevanja, ki ga povzroča človek, v povezavi s pojavom El Niño še več rekordno visokih temperatur. Zadnji večji El Niño je bil leta 2016, ki ostaja najtoplejše leto, odkar se merijo podatki.
Raziskovalka Karstein Haustein z Univerze v Leipzigu je dejala, da je mogoče, da bo letošnji julij najtoplejši v zadnjih 120.000 letih.
V več delih sveta se spopadajo z vročinskimi valovi, v četrtek pa je EU-jeva agencija za nadzor podnebja sporočila, da je bil prejšnji mesec najbolj vroč junij doslej.
"Če bomo še naprej prelagali ključne ukrepe, ki so potrebni, mislim da se približujemo katastrofalnim razmeram, kot kažeta dva zadnja temperaturna rekorda," je dejal Guterres. Pri tem je mislil na rekorda, postavljena v ponedeljek in torek.
Znanstveniki se strinjajo, da podnebne spremembe prehajajo v neznano polje in da bo zaradi globalnega segrevanja, ki ga povzroča človek, v povezavi s pojavom El Niño še več rekordno visokih temperatur. Zadnji večji El Niño je bil leta 2016, ki ostaja najtoplejše leto, odkar se merijo podatki.
Raziskovalka Karstein Haustein z Univerze v Leipzigu je dejala, da je mogoče, da bo letošnji julij najtoplejši v zadnjih 120.000 letih.
V več delih sveta se spopadajo z vročinskimi valovi, v četrtek pa je EU-jeva agencija za nadzor podnebja sporočila, da je bil prejšnji mesec najbolj vroč junij doslej.
Povezani članki
Zadnje objave
Ko se resnično zatresejo temelji države in zemlje: dvojni potres v Venezueli
28. 6. 2026 ob 18:21
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
7 komentarjev
Svetnik
Ne glede na to, kaj se dogaja z ozračjem, je dejstvo, da Kitajska intenzivno povečuje izpuste CO2.
Čisto nič ne pomaga, če v Evropi tudi nehamo dihati. Premajhni smo, da bi imeli vpliv na vse skupaj.
tohuvabohu
Kako gre to skupaj: še nikoli se niso ljudje toliko ukvarjali s klimo kot danes, potem jim pa klima uhaja izpod nadzora?
V zvezi s klimo je ogromno mitologije. Recimo verovanje, da obstajajo točke brez povratka. V resnici nikoli ni povratka iz prav nobenega stanja.
Andrej Muren
Človeštvo na sedanji stopnji tehnične razvitosti (še) ne more imeti podnebja pod nadzorom. Trditve, da je človek glavni, če ne celo edini faktor spreminjanja podnebja, so čista neumnost. Ne glede na to, kaj bo človek počel v zvezi s podnebjem, njegovo največjo obremenitev povzroča (pre)veliko število ljudi, ki še narašča.
marko272
Res je, če bi imeli podnebje pod nadzorom, ne bilo težav s podnebnimi spremembami. To pa še ne pomeni, da ne vplivamo nanj z svojimi izpusti. Pred dvema letoma je bila za modeliranje podnebja podeljena celo nobelova nagrada za fizijo. ttps://www.nobelprize.org/prizes/physics/
Občasni
Kaj zares povzroča spremembe in kakšne bojo njene posledice v resnici ne vemo. Tako kot je slika članka zavajajoča (zelene površine se večajo), tako so tudi grožnje o nepovratni situaciji, katerih ni bilo malo in se še kar niso uresničile, čeprav nismo dosegli nujno potrebnih ciljev za njihovo preprečitev.
Kot sem že zapisal v komentarju k članku "Ali je razogljičenje in zeleni prehod razkošje le za bogate?", priporočam, da prisluhnite intervjuju z dr. Judith Curry.
Povezava do komentarja: https://www.domovina.je/ali-je-razogljicenje-in-zeleni-prehod-razkosje-le-za-bogate/#comment-188874
Povezava do intervjuja: www.youtube.com/watch?v=9Q2YHGIlUDk
marko272
Pravzaprav vemo in to zelo dobro. V zadnjih desetletjih je to človek z izpusti toplogrednih plinov. Na spletu je dovolj informacij o tem, pozanimajte se.
Občasni
Sem se pozanimal in vam tudi ponudil intervju za ogled. Izvolite se pozanimati z njegovim ogledom in demantirati gospo.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.