Odziv Borisa A. Novaka na nastop Vaska Simonitija v Vroči temi: "Brzdaj se torej vsaj malo, zanemarjeno in zanemarljivo gobezdalo!"
V uredništvo smo prejeli odziv pesnika, pisatelja in dramatika Borisa A. Novaka na besede nekdanjega ministra za kulturo dr. Vaska Simonitija v četrtkovi Vroči temi na Domovini, s katerimi je komentiral prihod na oder Svetlane Makarovič v spremstvu Jaše Jenulla in Borisa A. Novaka po koncu Prešernove proslave.
Njegovo pisanje objavljamo v celoti:
"Vasko, zasledil sem, da si skupaj s prof. dr. Jožefom Muhovičem, predsednikom Upravnega odbora Prešernovega sklada, na spletnem portalu Domovina sodeloval v oddaji Vroča tema, ki je bila posvečena letošnji podelitvi Prešernovih nagrad. Na vprašanje novinarja Luka Svetine o “provokaciji” Svetlane Makarovič, ki sva jo po že končani podelitvi letošnjih nagrad na oder Cankarjevega doma pospremila Jaša Jenull in jaz, si odgovoril:
“Na odru so bile tri nekoliko zanemarjene osebe in ena je nekaj povedala, česar se nihče več ne spomni, šlo je za odraz neke drznosti in predrznosti!”
To sporočilo Ti pošiljam kot nadaljevanje najine elektronske korespondence iz marca že daljnega leta 2014, ko so po padcu druge Janševe vlade pravosodni organi sprožili kazenski pregon zoper Tebe in teologa Štuheca zaradi kritičnih izjav. Oba sem takrat z javnimi izjavami in zahtevami za ustavitev kazenskih pregonov vzel v obrambo, čeprav se niti najmanj nisem strinjal z Vama.
Kot je razvidno iz dokumentacije, ki jo hranim in tu navajam, si se mi takrat zahvalil, zdaj pa žal ugotavljam, da imaš zanemarjen spomin, kar je še posebej nerodno glede na Tvoj poklic zgodovinarja. Ta častitljiva stroka terja, da vsakih toliko časa pospraviš po svoji glavi.
Z opravičilom in z izrazi hvaležnosti mi tokrat prizanesi, ker jih boš očitno kmalu spet pozabil. V izogib splošni pozabi pa najino korespondenco, ki se je začela l. 2014 in se s tem sporočilom za vse večne čase končuje, pošiljam tudi tistim, ki jih zadeva, ter zainteresiranim medijem. Da se Tvoje nehvaležno gobezdanje ohrani v spominu. Kot podoba nespodobnosti.
V nasprotju s Tabo, kolega Vasko, premorem jaz spomin belih slonov. In neprimerno bolje pišem. Brzdaj se torej vsaj malo, zanemarjeno in zanemarljivo gobezdalo!
Vsem, ki Vam pošiljam to čudno in mučno, a nadvse povedno korespondenco, pa sem dolžan tudi resno pojasnilo, zakaj sem po koncu letošnje Prešernove proslave stal na odru Cankarjevega doma v podporo Svetlani Makarovič. Razloge boste našli v treh priloženih študijah o njeni baladni poeziji in pravljicah za otroke: "Baladni ritem usode: metametrične zmačilnosti balad Svetlane Makarovič na ozadju širšega mednarodnega izročila" (Jezik in slovstvo, l. LVI, 2011, št. 1-2), "Mrtvaški ples: balade Svetlane Makarovič" (spremna beseda k trojezičnemu slovensko-angleško-nemškemu izboru pesmi "Samost - Aloneness - Alleinsein", Društvo slovenskih pisateljev, Litterae slovenicae, 2008) ter "Dobrota pravljic Svetlane Makarovič" (spremna beseda k izboru pravljic "Zlata mačja preja", Mladinska knjiga, 2014).
Zato sem stal na odru Cankarjevega doma v podporo Svetlani Makarovič. Zato ker si je že zdavnaj zaslužila Prešernovo nagrado in ker je skrajni čas, da slovenska kultura in družba poravnata ta dolg veliki pesnici in umetnici."
Boris A Novak
Izjemno odmevno oddajo Vroča tema z dr. Jožefom Muhovičem in dr. Vaskom Simonitijem si lahko ogledate spodaj:
Svetlana Makarovič na odru z Jašo Jenullom in Borisom A. Novakom:
Njegovo pisanje objavljamo v celoti:
"Vasko, zasledil sem, da si skupaj s prof. dr. Jožefom Muhovičem, predsednikom Upravnega odbora Prešernovega sklada, na spletnem portalu Domovina sodeloval v oddaji Vroča tema, ki je bila posvečena letošnji podelitvi Prešernovih nagrad. Na vprašanje novinarja Luka Svetine o “provokaciji” Svetlane Makarovič, ki sva jo po že končani podelitvi letošnjih nagrad na oder Cankarjevega doma pospremila Jaša Jenull in jaz, si odgovoril:
“Na odru so bile tri nekoliko zanemarjene osebe in ena je nekaj povedala, česar se nihče več ne spomni, šlo je za odraz neke drznosti in predrznosti!”
To sporočilo Ti pošiljam kot nadaljevanje najine elektronske korespondence iz marca že daljnega leta 2014, ko so po padcu druge Janševe vlade pravosodni organi sprožili kazenski pregon zoper Tebe in teologa Štuheca zaradi kritičnih izjav. Oba sem takrat z javnimi izjavami in zahtevami za ustavitev kazenskih pregonov vzel v obrambo, čeprav se niti najmanj nisem strinjal z Vama.
Kot je razvidno iz dokumentacije, ki jo hranim in tu navajam, si se mi takrat zahvalil, zdaj pa žal ugotavljam, da imaš zanemarjen spomin, kar je še posebej nerodno glede na Tvoj poklic zgodovinarja. Ta častitljiva stroka terja, da vsakih toliko časa pospraviš po svoji glavi.
Z opravičilom in z izrazi hvaležnosti mi tokrat prizanesi, ker jih boš očitno kmalu spet pozabil. V izogib splošni pozabi pa najino korespondenco, ki se je začela l. 2014 in se s tem sporočilom za vse večne čase končuje, pošiljam tudi tistim, ki jih zadeva, ter zainteresiranim medijem. Da se Tvoje nehvaležno gobezdanje ohrani v spominu. Kot podoba nespodobnosti.
V nasprotju s Tabo, kolega Vasko, premorem jaz spomin belih slonov. In neprimerno bolje pišem. Brzdaj se torej vsaj malo, zanemarjeno in zanemarljivo gobezdalo!
Vsem, ki Vam pošiljam to čudno in mučno, a nadvse povedno korespondenco, pa sem dolžan tudi resno pojasnilo, zakaj sem po koncu letošnje Prešernove proslave stal na odru Cankarjevega doma v podporo Svetlani Makarovič. Razloge boste našli v treh priloženih študijah o njeni baladni poeziji in pravljicah za otroke: "Baladni ritem usode: metametrične zmačilnosti balad Svetlane Makarovič na ozadju širšega mednarodnega izročila" (Jezik in slovstvo, l. LVI, 2011, št. 1-2), "Mrtvaški ples: balade Svetlane Makarovič" (spremna beseda k trojezičnemu slovensko-angleško-nemškemu izboru pesmi "Samost - Aloneness - Alleinsein", Društvo slovenskih pisateljev, Litterae slovenicae, 2008) ter "Dobrota pravljic Svetlane Makarovič" (spremna beseda k izboru pravljic "Zlata mačja preja", Mladinska knjiga, 2014).
Zato sem stal na odru Cankarjevega doma v podporo Svetlani Makarovič. Zato ker si je že zdavnaj zaslužila Prešernovo nagrado in ker je skrajni čas, da slovenska kultura in družba poravnata ta dolg veliki pesnici in umetnici."
Boris A Novak
Na besede in očitke Borisa A. Novaka se je odzval tudi Vasko Simoniti in med drugim pojasnil, kaj je mislil z "nekoliko zanemarjenimi osebami"
Izjemno odmevno oddajo Vroča tema z dr. Jožefom Muhovičem in dr. Vaskom Simonitijem si lahko ogledate spodaj:
Svetlana Makarovič na odru z Jašo Jenullom in Borisom A. Novakom:
Povezani članki
Zadnje objave
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
10 komentarjev
nejo
Ante Novak (oče Borisa A. Novaka) je med govorom v Loški dolini leta 1943 med drugim dejal: "Na svojih spiskih za likvidacijo imamo 500 družin, tudi bajtarje in družine, ki niso z nami. Ni važno, koliko ljudi še ostane, ker za nas ni narod prav nič važen."
Sic!
helena_3
Lepo se je predstavil, tale A.Novak - z besedami, ki so navedene v naslovu članka. Ki ga sicer nisem brala.
Častilci rdeče zvezde me ne zanimajo. Moraš biti res "poden", da jim pripadaš. Po vseh grozotah, ki jih je ta simbol povzročil.
Vera
Boleti pa mora gospoda B.A. Novaka tale Vaskotova posrečena izjava, da se je šel še dodatno ponižat in hitet s samohvalo, tako da ni izpadel samo 'nekoliko zanemarjeno' ampak tudi precej patetično.
Svetlano pa itak izkoriščajo oziroma instrumentalizirajo za svoje cilje, in to dokaj uspešno, tako imenovani 'njeni'. Pa si tega ne bo zmogla nikoli priznat. Ker bi preveč bolelo. Je boljš pljuvat.
Sonatine
Ojej, tole piskarjenje pa ni vredno odraslega človeka. Brez slehernega nivoja, kaj drugega reči, nad tem "gobezdanjem", če povzamem kar po avtorju, sem naravnost osupla. Glede Makarovič pa le to, da je tisto nagrado dobila, pa je ni želela prejeti, zato je sprenevedanje (manipuliranje) avtorja naravnost grozljivo. Gravž. Spomin belega slona je torej avtor tega "gobezdanja" že v temelju zavrgel za golo manipulacijo....
Kraševka
Točno tako. Manipulirati z ljudmi, pa res ni vrlina..... Žalostno pa je, da ta človek MANIPULIRA tudi s študenti. Neka nona se mi je tožila, da njena vnukinja, od kar je delala doktorat pri A. Novaku, gleda na ta svet - samo še z LEVE strani. Tudi Cerkev je zapustila. Torej, ima A. Novak veliko skupnega s Svetlano - oba sovražita Katoliško Cerkev.
Stajerska2021
Čisto po komunistično - "rdeča zvezda" lahko počne kar hoče.
Ob spremljavi dežurnega revolucionarja in nekoga, ki je dokazano nestrpen in sovražen. Spomnimo se nagovorov revolucionarjev na kolesih, kako sovražen je bil njegov govor.
Isti ptiči skupaj letajo...
baubau
B.A.Novaku: S.Makarovič je Prešernovo nagrado že dobila in zavrnila. Konec.
Kraševka
Točno tako. Zgleda, da BA. Novak sploh ne razume, da je Makaroviča to nagrado DOBILA in vleče mesečne prehemke - POKOJNINO, na ta račun Komu sploh laže A. Novak?
Ana
:) Simoniti jim je nalil čistega vina. Neprecenljivo!
Ljubljana
Skoraj nima smisla da se g.Simoniti sploh ukvarja z nekim tovarisem..
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.