O Rupniku kot umetniški banderi, jasnem sporočilu škofov in hrupu, ko pade najvišja smreka …
V oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« na Radiu Ognjišče so se dotaknili afere Rupnik. P. Branko Cestnik je tako spregovoril o notranjih Cerkvenih zadevah.
»Številka ena ob tem božiču je seveda afera Rupnik. Vsi kristjani smo dotaknjeni ob tej aferi. Bil je pridigar, učitelj, mnogi izmed nas smo občudovali njegova umetniška dela, imajo jih številne cerkve in kapele, v katerih se vsak dan mašuje. Ta božič je bil s tega vidika malo grenak za nas, veliko zmede je ustvarilo v ljudeh. In mislim, da so škofje to dobro naredili, da so dva dni pred božičem z jasno in skupno izjavo, novinarsko konferenco, to vendarle umirili,« je zadeve komentiral p. Cestnik.
Sam meni, da odpravljanje celibata ne bo pomagalo preprečiti spolnih zlorab, saj so te tudi tam, kjer ni celibata. »Zlorabe s pozicije moči so povsod. Odprite streho ene velike institucije in boste v kotu zagledali smejočega predatorja, ki drži v šahu okoli sebe ljudi in so tiho. Ta vzorec predatorja v zaprtem krogu predanih ljudi, ki jih voditelj izkoristi za svojo spolno slo, je prisoten bolj, kot si predstavljamo. Poglejmo še v druge institucije, nenazadnje smo poleti imeli afero Fotopub, ki razkriva tudi nekaj takega v slovenski kulturi in umetnosti, ko so mlada dekleta, zaljubljena v te umetniške guruje, na koncu zlorabljena.«
Prepričan pa je, da zaradi žrtev takšnih zgodb ne smemo pometati pod preprogo. »Tu moramo pokazati, kako se postopa po Cerkvenem pravu in dati žrtvam tisto, kar potrebujejo. Koliko one same hočejo govoriti, koliko pa ne, tudi to moramo spoštovati. Ker tudi to je en način, da se žrtev skuša zdraviti, da se umakne in bolj pri sebi, v intimi in ožjem krogu razmišlja, da ne gre v javnost.«
Več si lahko preberete in celoten pogovor tudi poslušate na spletni strani Radia Ognjišče.
»Številka ena ob tem božiču je seveda afera Rupnik. Vsi kristjani smo dotaknjeni ob tej aferi. Bil je pridigar, učitelj, mnogi izmed nas smo občudovali njegova umetniška dela, imajo jih številne cerkve in kapele, v katerih se vsak dan mašuje. Ta božič je bil s tega vidika malo grenak za nas, veliko zmede je ustvarilo v ljudeh. In mislim, da so škofje to dobro naredili, da so dva dni pred božičem z jasno in skupno izjavo, novinarsko konferenco, to vendarle umirili,« je zadeve komentiral p. Cestnik.
Sam meni, da odpravljanje celibata ne bo pomagalo preprečiti spolnih zlorab, saj so te tudi tam, kjer ni celibata. »Zlorabe s pozicije moči so povsod. Odprite streho ene velike institucije in boste v kotu zagledali smejočega predatorja, ki drži v šahu okoli sebe ljudi in so tiho. Ta vzorec predatorja v zaprtem krogu predanih ljudi, ki jih voditelj izkoristi za svojo spolno slo, je prisoten bolj, kot si predstavljamo. Poglejmo še v druge institucije, nenazadnje smo poleti imeli afero Fotopub, ki razkriva tudi nekaj takega v slovenski kulturi in umetnosti, ko so mlada dekleta, zaljubljena v te umetniške guruje, na koncu zlorabljena.«
Prepričan pa je, da zaradi žrtev takšnih zgodb ne smemo pometati pod preprogo. »Tu moramo pokazati, kako se postopa po Cerkvenem pravu in dati žrtvam tisto, kar potrebujejo. Koliko one same hočejo govoriti, koliko pa ne, tudi to moramo spoštovati. Ker tudi to je en način, da se žrtev skuša zdraviti, da se umakne in bolj pri sebi, v intimi in ožjem krogu razmišlja, da ne gre v javnost.«
Več si lahko preberete in celoten pogovor tudi poslušate na spletni strani Radia Ognjišče.
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
Realist
Težko bo stati pred mozaiki pri maši.
A. Novak
Lahko se jih prekrije, kot je bila cerkvena praksa že v prejšnjih časih, ko je nekaj prišlo iz mode. Sicer pa naj služijo kot stalen opomin še drugim predatorjem, ki mislijo, da so nedotakljivi.
Kaj pa vem
Najprej; mozaiki p. Rupnika so veličastni in taki bodo tudi ostali! Cerkev že kar nekaj časa pridno pometa pred svojim pragom in nič ne kaže, da bo smeti kmalu zmanjkalo. Vsi smo zaradi teh grdih dogodkov prizadeti, čeprav s tem resnično nimamo nič. Se pa dogaja, da neka ministrica hoče pri tem pomagati, svoje smeti bi najraje podtaknila nam. Tega pa ne smemo dovoliti! Na tej točki iz dobronamernosti prehajamo v naivnost. Da bo dober zgled obrodil sadove? Upam in obenem dvomim. Na potezi je p. Marko Ivan Rupnik.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.