O Rupniku kot umetniški banderi, jasnem sporočilu škofov in hrupu, ko pade najvišja smreka …

Uredništvo

Foto: Vid Ponikvar/SPORTIDA
V oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« na Radiu Ognjišče so se dotaknili afere Rupnik. P. Branko Cestnik je tako spregovoril o notranjih Cerkvenih zadevah.

»Številka ena ob tem božiču je seveda afera Rupnik. Vsi kristjani smo dotaknjeni ob tej aferi. Bil je pridigar, učitelj, mnogi izmed nas smo občudovali njegova umetniška dela, imajo jih številne cerkve in kapele, v katerih se vsak dan mašuje. Ta božič je bil s tega vidika malo grenak za nas, veliko zmede je ustvarilo v ljudeh. In mislim, da so škofje to dobro naredili, da so dva dni pred božičem z jasno in skupno izjavo, novinarsko konferenco, to vendarle umirili,« je zadeve komentiral p. Cestnik.

Sam meni, da odpravljanje celibata ne bo pomagalo preprečiti spolnih zlorab, saj so te tudi tam, kjer ni celibata. »Zlorabe s pozicije moči so povsod. Odprite streho ene velike institucije in boste v kotu zagledali smejočega predatorja, ki drži v šahu okoli sebe ljudi in so tiho. Ta vzorec predatorja v zaprtem krogu predanih ljudi, ki jih voditelj izkoristi za svojo spolno slo, je prisoten bolj, kot si predstavljamo. Poglejmo še v druge institucije, nenazadnje smo poleti imeli afero Fotopub, ki razkriva tudi nekaj takega v slovenski kulturi in umetnosti, ko so mlada dekleta, zaljubljena v te umetniške guruje, na koncu zlorabljena.«

Prepričan pa je, da zaradi žrtev takšnih zgodb ne smemo pometati pod preprogo. »Tu moramo pokazati, kako se postopa po Cerkvenem pravu in dati žrtvam tisto, kar potrebujejo. Koliko one same hočejo govoriti, koliko pa ne, tudi to moramo spoštovati. Ker tudi to je en način, da se žrtev skuša zdraviti, da se umakne in bolj pri sebi, v intimi in ožjem krogu razmišlja, da ne gre v javnost.«

Več si lahko preberete in celoten pogovor tudi poslušate na spletni strani Radia Ognjišče.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki