Nemiri na grškem otoku Leros: migranti nad policijo in domačine
Razmere v sprejemnem centru za begunce na grškem otoku Leros se zaostrujejo. Dogaja se vrsta protestov in vstaj s strani migrantov, ki v tamkajšnjem taboru po mesecih čakanja na odločitve o njihovih usodah postajajo nemirni, poroča Al Jazeera Balkans.
Zadnji incident se je zgodil v torek, ko je več sto migrantov zapustilo zbirne centre ter s kamenjem in plastenkami z vodo obmetavalo policijo ter humanitarne delavce.
Začetek nemirov se je začel v soboto, ko je okoli 200 migrantov pobegnilo iz zbirnih centrov in se podalo na pohod po glavnem mestu na otoku. Na pohodu so protestirali proti skupini lokalnih prebivalcev, ki že dalj časa nasprotujejo prisotnosti migrantov na otoku, in tudi proti zapletenim in zamudnim postopkom pridobivanja azila, slabim življenjskim razmeram ter nasilju v zbirnem centru.
Nemiri so se nadaljevali tudi v nedeljo, ko je zbirni center zapustilo okoli 100 migrantov, ki so se odpravili do lokalnega pristanišča. Tam so jim pot zaprli domačini, ki so zahtevali, naj se vrnejo v center. Nato se je vnel spopad med skupinama.
Nekaj ljudi je bilo poslanih v bolnišnico, policija jih je več aretirala. Migranti so namreč v policijo in humanitarne delavce metali kamenje ter plastenke z vodo. Nekatere agencije za delo z migranti so tudi evakuirale svoje delavce in prostovoljce.
Po nedeljskem nemiru v centru, v katerem so bili udeleženi migranti različnih etničnih pripadnosti, so bile na otok poslane tudi dodatne policijske okrepitve s sosednjega otoka Kos, na katerem ni trenutno nobenega zbirnega centra.
Nemir v kampu se je namreč kmalu sprevrgel v spopad z domačini, ki so se zbrali pred taborom. Slednji trdijo, da je prisotnost migrantov na otoku močan udarec za turizem, ki je v času gospodarske krize za Grčijo nujno potreben.
Čeprav je v zbirnem centru na otoku trenutno le okoli 1.000 migrantov, se po poročanju prebivalcev, razmere hitro zaostrujejo. Center naj bi bil namreč narejen le za okoli 600 oseb.
"Pomanjkanje kakršnegakoli napredka v postopkih jih spravlja ob živce. Hočejo vedeti, ali jih bodo vrnili v Turčijo," je za Ekathimerini povedala lokalna prostovoljka Matina Katsiveli.
Dodaten problem, s katerim se soočajo na tem grškem otoku, je število mladoletnih migrantov brez spremstva. Ker zanje nimajo ustreznih nastanitvenih prostorov, jih na desetine spi na policijskih postajah.
V ponedeljek je tako župan Lerosa, Michalis Kollias, pozval državo, da bi se vse migrante z otoka prestavilo v drug zbirni center na celinskem delu države.
Oblasti so sedaj povedale, da je na otoku ponovno vzpostavljen mir ter da se lokalne oblasti trudijo, da bi našle in izolirale tiste migrante, ki so bili za povzročitev nemirov odgovorni.
Zadnji incident se je zgodil v torek, ko je več sto migrantov zapustilo zbirne centre ter s kamenjem in plastenkami z vodo obmetavalo policijo ter humanitarne delavce.
Začetek nemirov se je začel v soboto, ko je okoli 200 migrantov pobegnilo iz zbirnih centrov in se podalo na pohod po glavnem mestu na otoku. Na pohodu so protestirali proti skupini lokalnih prebivalcev, ki že dalj časa nasprotujejo prisotnosti migrantov na otoku, in tudi proti zapletenim in zamudnim postopkom pridobivanja azila, slabim življenjskim razmeram ter nasilju v zbirnem centru.
Nemiri so se nadaljevali tudi v nedeljo, ko je zbirni center zapustilo okoli 100 migrantov, ki so se odpravili do lokalnega pristanišča. Tam so jim pot zaprli domačini, ki so zahtevali, naj se vrnejo v center. Nato se je vnel spopad med skupinama.
Nekaj ljudi je bilo poslanih v bolnišnico, policija jih je več aretirala. Migranti so namreč v policijo in humanitarne delavce metali kamenje ter plastenke z vodo. Nekatere agencije za delo z migranti so tudi evakuirale svoje delavce in prostovoljce.
Protesti se krepijo
Po nedeljskem nemiru v centru, v katerem so bili udeleženi migranti različnih etničnih pripadnosti, so bile na otok poslane tudi dodatne policijske okrepitve s sosednjega otoka Kos, na katerem ni trenutno nobenega zbirnega centra.
Nemir v kampu se je namreč kmalu sprevrgel v spopad z domačini, ki so se zbrali pred taborom. Slednji trdijo, da je prisotnost migrantov na otoku močan udarec za turizem, ki je v času gospodarske krize za Grčijo nujno potreben.
Čeprav je v zbirnem centru na otoku trenutno le okoli 1.000 migrantov, se po poročanju prebivalcev, razmere hitro zaostrujejo. Center naj bi bil namreč narejen le za okoli 600 oseb.
"Pomanjkanje kakršnegakoli napredka v postopkih jih spravlja ob živce. Hočejo vedeti, ali jih bodo vrnili v Turčijo," je za Ekathimerini povedala lokalna prostovoljka Matina Katsiveli.
Mladoletni migranti spijo kar pri policistih
Dodaten problem, s katerim se soočajo na tem grškem otoku, je število mladoletnih migrantov brez spremstva. Ker zanje nimajo ustreznih nastanitvenih prostorov, jih na desetine spi na policijskih postajah.
V ponedeljek je tako župan Lerosa, Michalis Kollias, pozval državo, da bi se vse migrante z otoka prestavilo v drug zbirni center na celinskem delu države.
Oblasti so sedaj povedale, da je na otoku ponovno vzpostavljen mir ter da se lokalne oblasti trudijo, da bi našle in izolirale tiste migrante, ki so bili za povzročitev nemirov odgovorni.
Migranti v Grčiji
Na ozemlju Grčije se trenutno nahaja 56,853 migrantov (ponedeljkova številka), dnevno jih prispe nekaj deset.
22.530 migrantov je na severu Grčije, 10.252 jih gosti regija Attica, 8.250 jih je na grških otokih in 1.917 v drugih delih države.
Na ozemlju Grčije se trenutno nahaja 56,853 migrantov (ponedeljkova številka), dnevno jih prispe nekaj deset.
22.530 migrantov je na severu Grčije, 10.252 jih gosti regija Attica, 8.250 jih je na grških otokih in 1.917 v drugih delih države.
Video reportaža Al Jazeere:
https://www.youtube.com/watch?v=1fd-Ku0x4mk
https://www.youtube.com/watch?v=1fd-Ku0x4mk
Zadnje objave
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.