Na Zemlji že osem milijard ljudi: Je naš planet prenaseljen?
Ob robu nedavne demografske konference, ki jo je Institut Jožef Stefan 12. oktobra priredil v okviru tradicionalne mednarodne multikonference Informacijska družba, so se o demografskih vprašanjih pogovarjali s patrom dr. Marijem Osredkarjem, predstojnikom katedre za osnovno bogoslovje in dialog na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani. Pogovor je potekal predvsem v luči danes doseženega mejnika 8 milijard ljudi na našem planetu.
"Res je, da število svetovnega prebivalstva eksponentno narašča. Prepričan pa sem, da (pre)veliko število ljudi na Zemlji ni nikoli bil in tudi danes ni največji problem človeštva. Veliko večji problem vidim v dejstvu, da zadnjih deset let povsod po svetu drastično upada nataliteta. Analize kažejo, da se razen Romunije v prejšnjem stoletju nobena država, ki je padla pod mejo reprodukcije 2,1 živorojenega otroka na žensko, ni vrnila čez to mejo," je dejal dr. Osredkar.
Slovenija ima npr. koeficient rodnosti 1,7. To nikakor ne omogoča ohranjanje naroda, saj se vsako leto rodi 10.000 državljanov premalo. Celotni intervju si lahko preberete tukaj.
"Res je, da število svetovnega prebivalstva eksponentno narašča. Prepričan pa sem, da (pre)veliko število ljudi na Zemlji ni nikoli bil in tudi danes ni največji problem človeštva. Veliko večji problem vidim v dejstvu, da zadnjih deset let povsod po svetu drastično upada nataliteta. Analize kažejo, da se razen Romunije v prejšnjem stoletju nobena država, ki je padla pod mejo reprodukcije 2,1 živorojenega otroka na žensko, ni vrnila čez to mejo," je dejal dr. Osredkar.
Slovenija ima npr. koeficient rodnosti 1,7. To nikakor ne omogoča ohranjanje naroda, saj se vsako leto rodi 10.000 državljanov premalo. Celotni intervju si lahko preberete tukaj.
Povezani članki
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
rasputin
Rodnost v svetovnem merilu ne upada, sicer nas ne bi bilo vedno več. Upada v razvitem svetu, ker se prebivalci razvitega sveta raje ukvarjajo z LGTB ideologijo, s psi, s hedonističnimi zabavami, s karierizmom, pridobitništvom...
Bela rasa je najbolj ogrožena. Za njo rumena. Črnci so potemtakem prihodnost človeštva, ker se najhitreje množijo. Morda še Indijci. Kako bo časovno potekalo izginevanje Evripidov bi se dalo precej natančno prognozirati na podlagi demografskih podatkov in trendov. Ampak to ni politično korektno, če ne spada celo v sovražni govor.
Kraševka
Se pridružujem vašemu mnenju. Naši vladajoči teptajo klasične družine (oče,mati, otrok) v prid LGBT. In posledično res vidimo med sprehajalci po mestih in travnikih - VEČ ljudi, ki vodijo na vrvici psa, kot pa mater, ki bi vodile za roko otroka. IDEOLOGIJE Levice, so za narod "ubitačne"........ in modri naj bi morali molčati? Imamo stranko SVOBODA, RESNICA, pogrešam pa stranko MODROST, da bi jo ustanovili konservativni posamezniki.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.