Na Zemlji že osem milijard ljudi: Je naš planet prenaseljen?

Uredništvo

Vir foto: pixabay
Ob robu nedavne demografske konference, ki jo je Institut Jožef Stefan 12. oktobra priredil v okviru tradicionalne mednarodne multikonference Informacijska družba, so se o demografskih vprašanjih pogovarjali s patrom dr. Marijem Osredkarjem, predstojnikom katedre za osnovno bogoslovje in dialog na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani. Pogovor je potekal predvsem v luči danes doseženega mejnika 8 milijard ljudi na našem planetu.

"Res je, da število svetovnega prebivalstva eksponentno narašča. Prepričan pa sem, da (pre)veliko število ljudi na Zemlji ni nikoli bil in tudi danes ni največji problem človeštva. Veliko večji problem vidim v dejstvu, da zadnjih deset let povsod po svetu drastično upada nataliteta. Analize kažejo, da se razen Romunije v prejšnjem stoletju nobena država, ki je padla pod mejo reprodukcije 2,1 živorojenega otroka na žensko, ni vrnila čez to mejo," je dejal dr. Osredkar.

Slovenija ima npr. koeficient rodnosti 1,7. To nikakor ne omogoča ohranjanje naroda, saj se vsako leto rodi 10.000 državljanov premalo. Celotni intervju si lahko preberete tukaj.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki