N1: Zgodbe dostavljalcev hrane in njihovih delodajalcev
Ljubljana je prvo mesto, kjer so dostavljavci hrane označeni s številkami, kar je v zadnjih dneh vzbudilo nemalo ogorčenja in zgražanja, tako na ukrepom "številčenja" dostavljavcev kot tudi nad razmerami v katerih delajo dostavljavci hrane.
Zgodbe dveh dostavljavcev, ki sta oz. še delata za Wolt in Glovo, koliko zaslužijo, kako poteka dodeljevanje dostav in izzivi, s katerimi se soočajo pri delu, kaj na to pravijo v vodstvu podjetij, ki z aplikacijama upravljata ter kako nad kršitvami delovno pravne zakonodaje bdijo inšpektorji, si preberite na portalu N1.
Zgodbe dveh dostavljavcev, ki sta oz. še delata za Wolt in Glovo, koliko zaslužijo, kako poteka dodeljevanje dostav in izzivi, s katerimi se soočajo pri delu, kaj na to pravijo v vodstvu podjetij, ki z aplikacijama upravljata ter kako nad kršitvami delovno pravne zakonodaje bdijo inšpektorji, si preberite na portalu N1.
Povezani članki
Zadnje objave
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Sonatine
Glejte, bom popljuvana, pa naj. Kdo pa koga sploh sili v delovno razmerje? Delovno razmerje je prostovoljna pogodba med dvema stranema, ena prodaja delo, druga ga kupuje, medsebojna razmerja iz tega naslova pa uredita v pogodbi. Če jih nobena stran ne krši, kaj se ima država v to sploh za spuščati? Raje bi pustili Janševo plačno reformo, bi vsak od teh dostavljalcev imel bistveno več. In v Sloveniji bo slej kot prej potrebno reformirati zakon o delovnih razmerjih v smeri bolj fleksibilni oblik dela, kar se najbolj vidi in čuti pri osebnih asistentih, kjer v primeru, da le-ta zboli, delodajalec kar sredi bolniške odpusti in zaposli drugega. In zakaj? Invalid brez asistenta ne more živeti, niti dneva, rezerv pa ni - 1 invalid, 1 asistent, dnevni ali nočni. Zamenjav ni. Fleksibilne oblike zaposlitve ta problem rešujejo in so čisto fajn tudi za t.i. prekarce - puščajo veliko svobode ob tem, da je oseba za čas, ko dela, polno zavarovana, tudi pokojninsko, in ji pripadajo pravice kot vsakemu redno zaposlenemu, s plačano malico in dopustom vred - s to razliko, da mu delodajalec ni dolžan ponuditi dela, niti ga sam ni dolžan sprejeti, ko delo sprejme, dela tako dolgo, kot se z delodajalcem dogovori, nato prevzame drugo delo ali gre k drugemu delodajalcu. Kdor meni, da so te oblike zaposlitve slabe, je navaden bedak. Mladim ljudem nadvsem ustrezajo, sploh tistim, ki bi želeli ob pridobivanju sredstev za eksistenco še kaj doživeti, se dodatno izobraževati, svobodno potovati. Ves zahodni svet je različice takšnih fleksibilnih zaposlitev že uvedel, le v Sloveniji vztrajamo pri zastarelem modelu, po katerem moraš pohopsati prvo možno zaposlitev in se v njej zasedeti 40 let, praktično vreči življenje stran zaradi takšne zaposlitve. Takšne bedarije lahko rastejo zgolj v Mesečevi betici in njemu podobnih zboljencev.
Meni se Woltovi dostavljači ne smilijo - sprejeli so pogoje dela, kakršne imajo. Če jih ne bi, bi te delovne sile primanjkovalo, pa bi drugačna pela. Vse je stvar ponudbe in povpraevanja na trgu, kaj ne? In kaj se ima v to država sploh vmešavati, razen s takšnim zakonodajnim okvirom, ki bo tej ponudbi in povpraševanju omogočal prosto pot?
Ne vem, Slovenija je res država bedakov in konjev....
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.