N1 Slovenija: Kaj pomeni predsedniškim kandidatom Marijino vnebovzetje in kaj ločenost Cerkve od države?
Štirje predsedniški kandidati so za N1 povedali, kaj jim pomeni Marijino vnebovzetje, kako ga bodo, če ga bodo, obeležili in kakšno je njihovo stališče o ločenosti Cerkve od države.
Nataša Pirc Musar je med drugim povedala: "Mnogi najdejo pri svetih mašah in molitvah svoj duševni mir in prav je tako, kot je tudi prav, da cerkev in duhovniki ljudem pomagajo. Pri tem imam izjemno lepo izkušnjo iz časa, ko sem bila predsednica Rdečega križa. Takrat sem zelo dobro sodelovala s Slovensko Karitas. Obe humanitarni organizaciji opravljata pomembno in še kako potrebno poslanstvo. Mi pa Cerkev kot institucija ni blizu in želela bi si, da bi bila politično bolj nevtralna."
"Ločitev verskih skupnosti od države je pomembna pridobitev evropske civilizacije in koncepta liberalne demokracije. To ločitev razumem v smislu krepitve (verske) svobode državljanov – vsakdo se sam odloči, ali bo in v kaj bo verjel. Nihče mu tega ne more zapovedati in nihče mu tega ne sme preprečiti. Verske skupnosti so dandanes tudi pomemben del civilne družbe," je povedal Anže Logar.
Marta Kos pa je razkrila: "Vsi trije otroci v naši družini smo krščeni in birmani in smo dolgo hodili v cerkev, posebej veliko so v naši družini pomenili božič, velika noč in zlasti z maminim zavedanjem tudi Marijino vnebovzetje."
Celotne izjave kandidatov, vključno z izjavo Vladimirja Prebiliča, si preberite TUKAJ.
Nataša Pirc Musar je med drugim povedala: "Mnogi najdejo pri svetih mašah in molitvah svoj duševni mir in prav je tako, kot je tudi prav, da cerkev in duhovniki ljudem pomagajo. Pri tem imam izjemno lepo izkušnjo iz časa, ko sem bila predsednica Rdečega križa. Takrat sem zelo dobro sodelovala s Slovensko Karitas. Obe humanitarni organizaciji opravljata pomembno in še kako potrebno poslanstvo. Mi pa Cerkev kot institucija ni blizu in želela bi si, da bi bila politično bolj nevtralna."
"Ločitev verskih skupnosti od države je pomembna pridobitev evropske civilizacije in koncepta liberalne demokracije. To ločitev razumem v smislu krepitve (verske) svobode državljanov – vsakdo se sam odloči, ali bo in v kaj bo verjel. Nihče mu tega ne more zapovedati in nihče mu tega ne sme preprečiti. Verske skupnosti so dandanes tudi pomemben del civilne družbe," je povedal Anže Logar.
Marta Kos pa je razkrila: "Vsi trije otroci v naši družini smo krščeni in birmani in smo dolgo hodili v cerkev, posebej veliko so v naši družini pomenili božič, velika noč in zlasti z maminim zavedanjem tudi Marijino vnebovzetje."
Celotne izjave kandidatov, vključno z izjavo Vladimirja Prebiliča, si preberite TUKAJ.
Povezani članki
Zadnje objave
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Ekskluzivno za naročnike
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
12 komentarjev
MEFISTO
Marta Kos je na vprašnje o njenem odnosu do religioznosti odgovorila podobno kot Kučan na predsedniškem soočenju s Pučnikom.
Pri nas smo vedno praznovali Božič, je dejal.
Ob drugi priliki pa se mu je "zareklo", da se je opijal s komunizmom že z materinim mlekom.
Kdaj se je zlagal?
Madison
Odgovori Marte Kos so me spomnili na leto 1990, čas prvih svobodnih volitev, ko smo med med drugim izbirali tudi predsednika predsedstva Socialistične republike Slovenije.
Takrat je izpraševalec na predvolilnem soočenju, kandidatoma dr. Jožetu Pučniku in Milanu Kučanu, zastavil provokativno vprašanje o njunem verskem prepričanju.
Pučnik je odkrito odgovoril, da je ateist, Kučan pa je politično oportuno izjavil, da so pri njih doma praznovali Božič in druge krščanske praznike.
S tem odgovorom je Kučan za mišjo dlako pretental večino slovenskih volivcev (Pučnik je v drugem krogu zbral pribl. 43%, Kučan pa pribl. 57% glasov), da so z izvolitvijo (do decembra 1989 še predsednika CK ZKS, aprila 1990 pa že "neodvisnega kandidata") Kučana zapečatili komunistično kontinuiteto v slovenski državni politiki vse do današnjih dni.
Kučan je leta '90 tako zaslepil tudi župnika naše sosednje župnije, da je med nedeljsko mašo neposredno pozval župljane, naj volijo Kučana, ker da je ta krščanski človek, Pučnik pa ateist in ločenec...
Moj globoko verni tast, ki je spadal pod "jurisdikcijo" tistega župnika, je od takrat dalje zahajal k mašam drugam, kjer ni maševal dotični župnik.
Torej zgolj zahvaljujoč Kučanu danes živimo v golobistični "svobodi" iz "evangelija po Kučanu"!
Če kdo ne ve, kaj je "evangelij po Kučanu": to je veselo Kučanovo oznanilo, ko ta za medije izjavi ali mediji objavijo v tiskani obliki, kdo je njegov/a ljubljen/a sin/hči - ko torej Kučan naznani, čigavo kandidaturo podpira in levičarjem nakaže, koga naj volijo.
Po Kučanu se nato ravnajo vsi prolevičarski medijski aktivisti na rtvslo, poptv in v ostalih prolevičarskih medijih, ko se zaženejo v bildanje in šminkanje tiste osebe ter medijsko zaspinajo njeno nališpano podobo.
Marta Kos je ubrala isto metodo zaslepljevanja slovenskih katoliških volivcev kot Kučan. Nadgradila jo je s tem, da se postavlja celo s prejetimi zakramenti, vključno z birmo.
Čakam na trenutek, ko bo globoka država, po konvertitu Cerarju, bralcu beril Šarcu in birmanki Kosovi (Golob kot sin 'rdečega direktorja' verjetno ni bil niti krščen), kot naslednjega "pristnega" kristjana v sam vrh državne politike zaspinala neokomunista Mesca, ki menda tudi ima vse zakramente do birme (pred časom je o tem na spletu krožila dokazna fotografija, ki je do danes izginila) in je bil nekoč ministrant - od ministranta do ministra je za Lukca samo korak.
Nataša Pirc Musar, sicer nadvse zoprna ženščina, je vsaj pošteno povedala, da po morebitni izvolitvi ne namerava biti predsednica vseh Slovencev in niti ne hlini, da bi to hotela postati.
korosec.france
Tut g.Logar ni dobr poslušou uprašana !
Kar predolg je že komandirou diplomate, pa se je anmal že nalezu diplomacije.
Sicer pa, Logar, gasa do podna, bo že bolš!
JJ je djau, de za dežjem posije Solnčece!
Kaj pa vem
Enkrat bo že posijalo sončece prej pa tornado za tornadom. Kaj pomaga če bo sončece sijalo le še na razbitine. Najraje bi tisti dve k...ši, brcnila v r...t, da bi zleteli čez Kolpo do Medjugorja, morda celo doživita spreobrnjenje.
Kaj pa vem
Pozor! Pozor! Marta Kos se že prilizuje vernim. Vam povem, da bo uspešna. V vseh rumenih medijih, ki jih mi pravoverni seveda zaničujemo, se bodo na dolgo in široko razpisali, zraven priložili še sliko kakšnega škofa, ki seveda ne bo povedal, da na nadaljno pot svojih birmancev nima nobenega vpliva. Manj pravoverni, ki radi preberemo tudi kakšen trač bomo v trumah tekli na volišče obkrožit en o dveh silno tolerantnih gospa.
Peter Klepec
Re:...To ločitev razumem v smislu krepitve (verske) svobode državljanov – vsakdo se sam odloči, ali bo in v kaj bo verjel....
Ne, prijatelj, temu se ne rece “locitev cerkve od drzave”, ampak “svoboda veroizpovedi”. Locitev cerkve in drzave se nanasa na organizacijo ene in druge. Recimo to, da drzava ne more imenovat skofov. Ali pa da cerkev ne more sprejemat zakonov na drzavni ravni. Locitev pa ne pomeni, da nek duhovnik ne more postati zupan ali pa biti izvoljen v parlament.
rasputin
Če bi bil duhovnik izvoljen za župana ali poslanca, ne bi mogel več opravljati duhovniškega poklica. Ne glede na pravo, bi to bila izdaja duhovniškega poklica. Daj Cesarju, kar je cesarjevega in Bogu, kar je božjega! je dejal Jezus. Duhovnik se je odločil za službo Bogu, ne cesarju.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
STARI DOMNEVNI STALINIST, TITOIST IN fake slo nacionalist - NAM CITIRA Jezusa Kristusa: MAČEK, KIDRIČ. KARDELJ, TITO - SE OBRAČAJO V GROBOVIH. L.r. Janez KK
korosec.france
Kvas'ti enostav'n, Bog se ta usmil !
Kraševka
Imate prav. Vendar sedaj, lahko vlaga zakone tudi 8.marec, kot cicilna družba. Torej vsi mi (tako je skupaj z Niko Kovač dejala predsednica parlamenta) imamo svobodo aktivno sodelovati v parlamentu. Tako je včeraj prikazala Tv, ko sta govoričili Nika in Urška. Zakaj bi bili duhovniki in škofje manj vredni in z manj pravicami, kot jih ima Nika Kovač?
Kraševka
Duhovnik bi v primeru, da kandidira za poslanca "zamrznil svojo službo". Tako je naredil duhovnik Virgil Šček, ko je postal poslanec v RIMSKEM parlamentu. Tudi Kučan je zamrznil PARTIJSKO knižico, ko je bil predsednik Slovenije. Takoj nato, pa se je led okrog knjižice odtalil in danes je isti, kot leta 1991.
Peter Klepec
A je to kar vas privaten zakon? Namrec, to nikjer ne pise. Sicer pa, ker nisem nikoli delal v sluzbi cesarja ali drzave, a sem potem locen od drzave?
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.