N1: “Če se bodo ljudje začeli množično ogrevati na elektriko, bo sistem počepnil”

Uredništvo

Vir: Pixabay
N1 v pogovoru z direktorjem Elesa, Aleksandrom Mervarjem, o pričakovanjih za letošnjo zimo.

Podjetje Eles je zadolženo za slovenski dostop do elektrike in upravljanje daljnovodov, ki omogočajo skupno evropsko elektroenergetsko omrežje. Mervar pa meni, da nas to zimo ne bo zmogo rešiti zgolj znanje, pač pa bomo potrebovali srečo - pri temperaturah.

“Če ste imeli danes mesečno 100 evrov položnice za elektriko, boste imeli po mojih izračunih leta 2023 od 350 do 400 evrov.”

Direktor Elesa opozarja, da bi množično ogrevanje z elektriko v Sloveniji povzročilo hude težave.
Kot prvo, če se nam bo poraba elektrike bistveno povečala, se bo prej zgodilo, da je ne bomo neprekinjeno zmogli zagotavljati vsem odjemalcem.

Drugi, še hujši problem pa je tehnične narave. Predstavljajte si, da na neki ulici v vseh hišah stanovalci nakupijo vsak za približno deset kilovatov novih električnih grelnih naprav. Ko bo pritisnil mraz in bodo vsi prižgali vse naprave naenkrat, bo cela ulica izpadla iz omrežja, ker sistem ne bo zdržal takšne obremenitve.

Več preberite TUKAJ.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki