N1: “Če se bodo ljudje začeli množično ogrevati na elektriko, bo sistem počepnil”
N1 v pogovoru z direktorjem Elesa, Aleksandrom Mervarjem, o pričakovanjih za letošnjo zimo.
Podjetje Eles je zadolženo za slovenski dostop do elektrike in upravljanje daljnovodov, ki omogočajo skupno evropsko elektroenergetsko omrežje. Mervar pa meni, da nas to zimo ne bo zmogo rešiti zgolj znanje, pač pa bomo potrebovali srečo - pri temperaturah.
“Če ste imeli danes mesečno 100 evrov položnice za elektriko, boste imeli po mojih izračunih leta 2023 od 350 do 400 evrov.”
Direktor Elesa opozarja, da bi množično ogrevanje z elektriko v Sloveniji povzročilo hude težave.
Več preberite TUKAJ.
Podjetje Eles je zadolženo za slovenski dostop do elektrike in upravljanje daljnovodov, ki omogočajo skupno evropsko elektroenergetsko omrežje. Mervar pa meni, da nas to zimo ne bo zmogo rešiti zgolj znanje, pač pa bomo potrebovali srečo - pri temperaturah.
“Če ste imeli danes mesečno 100 evrov položnice za elektriko, boste imeli po mojih izračunih leta 2023 od 350 do 400 evrov.”
Direktor Elesa opozarja, da bi množično ogrevanje z elektriko v Sloveniji povzročilo hude težave.
Kot prvo, če se nam bo poraba elektrike bistveno povečala, se bo prej zgodilo, da je ne bomo neprekinjeno zmogli zagotavljati vsem odjemalcem.
Drugi, še hujši problem pa je tehnične narave. Predstavljajte si, da na neki ulici v vseh hišah stanovalci nakupijo vsak za približno deset kilovatov novih električnih grelnih naprav. Ko bo pritisnil mraz in bodo vsi prižgali vse naprave naenkrat, bo cela ulica izpadla iz omrežja, ker sistem ne bo zdržal takšne obremenitve.
Več preberite TUKAJ.
Povezani članki
Zadnje objave
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
6 komentarjev
marko272
Predvsem bi morali prepovedati prodajo IR panelov in podobnih ohmskih grelnikov. Dovoljene bi smele biti le toplotne črpalke, kjer dobimo več toplote kot vložimo elektrike. V tem primeru ne potrebujemo 10kW moči.
Stajerska2021
Razvajenost mestnega prebivalstva je neverjetna. Marsikdo od starejših je v mladosti bival v domovih, kjer so bile po šipah "ledene rože" in ob dihanju se je zaradi mraza videla sapa. Toplo je bilo edino v kuhinji, kjer se je kuhalo. Sedaj pa bi vsak, tudi tisti, ki komaj shaja, rad imel pozimi v stanovanju 25 in več stopinj. Zakaj? Če nimaš dovolj sredstev, se po kmečki logiki debelejše obleči. Pa pernico na posteljo. Konec je obdobju, ko se je pozimi hodilo po stanovanju v kratkih rokavih.
Edina izjema je bolnica in pa domovi za starejše! Prav tako v šolah in vrtcih, pa v javnih službah se bodo ljudje morali navaditi na debelejša oblačila.
Madison
Se strinjam, Štajerska. Dodajam še to, da se tudi v nakupovalnih središčih po nepotrebnem zapravljajo ogromne količine električne in toplotne energije, ko na vseh koncih in krajih, klimatiziran (ogrevan ali hlajen) zrak uhaja v nebo med neprestanim samodejnim odpiranjem ogromnih drsnih vrat pred vsakim malim ljudekom, ki vstopa v novodobno "svetišče" kakor car - skozi največja vrata. Da o pretirani, zunanji in notranji osvetlitvi vseh teh mega-centrov niti ne govorimo. Tudi z ugašanjem vseh vrst uličnih svetlobnih reklamnih tabel, napisov, izveskov,... ki cele noči svetijo v prazno, bi lahko privarčevali mnogo megavatov električne energije. Zadoščala bi običajna javna razsvetljava, saj ni potrebno, da so nekatere mestne lokacije, ulice in trgi, zaradi prižganih reklamnih tabel in napisov, ponoči osvetljene kakor podnevi.
Madison
Vse to naštevam zato, ker je vrhovni izumitelj golobizma nekaj tumbal o zimskem zapiranju tovarn zaradi varčevanja z energijo, pa to...
Markec
Če bo elektrika dovolj draga, potem se bo kremeniti Slovenec odločil, da si je ne more privoščiti. Tako bo sistem vzdržal tudi mrzle dni. Slogan "Samo za bogate in tiste, ki jim Levica subvencionira stroške"
rasputin
Saj ne rabimo ogrevanja pozimi. Japonci pozimi stanovanj ne ogrevajo. Imajo nekakšne kovtre, s katerimi prekrijejo posebej prirejeno mizo in ogrevajo samo spodnji del trupa. Če Japonci, ena najbolj razvitih nacij na svetu, lahko shajajo pozimi brez ogrevanja, ni vrag, de ne bi mogli tudi Slovenci kremeniti.
Najbolje, da vlada a kupi nekaj sto tisoč teh miza-kovtrov, ki jim rečejo kotatsu (glej videa), in jih zastonj razdeli ljudem. In smo rešeni. Razen če ne bo elektrike dovolj niti za ogrevanje nog pod kovtrom. Ampak kovter je še vedno kovter.
https://www.youtube.com/watch?v=Tb_KCaslfBk
https://www.youtube.com/watch?v=lKRF3wp8ngs
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.