Matej Lahovnik za Slovenske novice: Davek na nepremičnine je politična tempirana bomba
Kot v svojem komentarju za Slovenske novice piše Matej Lahovnik, je davek na nepremičnine v zadnjih desetih letih bil politična tempirana bomba za vse vlade. Vsak poskus uvedbe davka do sedaj je propadel, saj nobena vlada ni hotela razjeziti volivcev.
Z uvedbo takšnega davka je povezanih več tehničnih težav. Lahovnik izpostavi vrednost nepremičnin, ki v bazi Geodetske uprave zelo odstopajo od dejanskih vrednosti na trgu. Prav tako so mnoge nepremičnine obremenjene s krediti.
Lahovnik na koncu napoveduje, da tudi tokrat novega nepremičninskega davka verjetno ne bo.
Celoten komentar Mateja Lahovnika si lahko preberete na spletni strani Slovenskih novic.
Z uvedbo takšnega davka je povezanih več tehničnih težav. Lahovnik izpostavi vrednost nepremičnin, ki v bazi Geodetske uprave zelo odstopajo od dejanskih vrednosti na trgu. Prav tako so mnoge nepremičnine obremenjene s krediti.
Lahovnik na koncu napoveduje, da tudi tokrat novega nepremičninskega davka verjetno ne bo.
Celoten komentar Mateja Lahovnika si lahko preberete na spletni strani Slovenskih novic.
Povezani članki
Zadnje objave
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Parada za vse ali za nikogar
23. 6. 2026 ob 6:00
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
nejo
Ne se bat. golob ima na glavi mnogo mnogo preveč masla in ga bodo še letos zamenjali. Tako hudega kriminalca še nikoli nismo imeli za predsednika vlade
rasputin
Vlada se drži priporočila Svetovnega gospodarskega foruma, ki se odraža v sloganu:
You will own nothing, and you will be happy – ne boš imel ničesar in boš srečen.
Vse bo last bodisi države bodisi zasebnih koporacij. Stanovanje boš imel v najemu, samovozeč avtomobil ali dron boš poklical kot taksi, ko ga boš potreboval…
Če bodo obdavčili velike hiše, ki jih imajo ljudje, zlasti na podeželju, bo to imelo različne posledice:
– marsikoga od starejših bo to spravilo v bankrot in pod rušo,
– na trgu se bo pojavilo večje število nepremičnin, njihova cena pa bo padla, še zlasti na podeželju, kjer so cene že zdaj nizke,
– pretežni kupci nepremičnin bodo migranti iz držav nekdanje Jugoslavije, kar je tudi eden od ciljev te koalicije…
Skratka, to bo direkten udarec na samo srž slovenskega naroda.
Slovenci nismo Američani, ki menjajo stanovanje nekajkrat v življenju.
Slovenci smo zavezani svoji rodni grudi. Imamo nepremičnine, ki so bile zlasti v času socializma za večino ljudi največji investicijski projekt v njihovem življenju, ki se je gradil več let, pogosto celo prek več generacij.
Te nepremičnine so večinoma predimenzionirane, energetsko potratne in s tem drage za vzdrževanje. Poleg tega so mladi šli za delovnimi mesti v mesta, v velikih hišah na podeželju pa so ostali upokojenci. Toda ljudem niti na misel ne prode, da bi te nepremičnine prodajali. Seveda pa se vse to lahko spremeni, če jih bo privil davčni vijak. Vprašanje pa je, kam bodo potem šli bankrotirani upokojenci. Jim bo država razdelila tabletke ciankalija? Povpraševanje po manjših stanovanjih v mestih se bo namreč še povečalo, s tem pa tudi cene stanovanj. Prišli bomo v položaj, ko bo nekaj deset let stara hiša na podeželju manj vredna kot garsonjera v mestu.
Toda človek se ob tem vpraša: je država zaradi ljudi in njihovega blagostanja od rojstva do smrti, ali so ljudje zaradi države in blagostanja tistih, ki jo upravljajo? Kakšen smisel ima uvedba davščine, ki bo velik del populacije spravila v hudo stisko? Je to prispevek k blagostanju ljudi??
Gholob, go home!
Andrej Muren
Upam, da bo to bombo razneslo golobovcem v obraz.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.