Matej Avbelj, Outsider: Globoka polarizacija je namenjena delitvi duhov, prek katere se ohranja status quo
Nina Granda, urednica revije Outsider, se je pogovarjala s profesorjem evropskega in ustavnega prava ter kolumnistom Matejem Avbljem. Med drugim je spregovoril o svojem pogledu na medije in na družbeno realnost, ki jo soustvarjajo.
Da je slovenska družba polarizirana, je po eni strani že napredek, pravi Avbelj. "V smislu, da imamo vsaj dva pola, ki med sabo idejno tekmujeta. Vendarle, če naredimo zgodovinski presek, je bila slovenska družba od nekdaj monistična družba. V devetdesetih letih smo se odločil, da bomo ta prostor odprli. Ampak težko ga je odpreti, ker je ves socialni kapital, ki smo ga imeli na razpolago, temeljil na družbenem monizmu, kjer ima le ena pozicija monopol nad konstrukcijo realnosti in vsemi viri družbene moči."
Globoka polarizacija je po njegovem mnenju namenjena delitvi duhov, prek katere se ohranja status quo: "In ta status quo se potem poustvarja in soustvarja čez vse mehanizme socializacije, od vrtcev do univerz, z vsemi šolami, civilnimi družbami in mediji vmes."
Da bi imeli normalne medije, rabimo kvalificirano maso normalnih novinarjev, ki niso politični aktivisti, pravi Avbelj. Toda ta kritična masa nima od kje priti: "Ker na področju novinarstva vse izhaja iz ene same ustanove, ki te ljudi vzgaja – in ta ustanova je bila v času svojega nastanka ustanovljena prav z namenom, da vzgaja take ljudi. Ne smemo biti naivni. In ta ustanova ima med svojimi zaposlenimi tudi strokovnjake, ki potem po Evropi avtoritativno razširjajo in polagajo v usta raznim poročevalcem, da kako super je pri nas vse, kadar je vlada ena, in kako grozno je, kadar je druga."
Celoten intervju preberite na spletni strani revije Outsider.
Da je slovenska družba polarizirana, je po eni strani že napredek, pravi Avbelj. "V smislu, da imamo vsaj dva pola, ki med sabo idejno tekmujeta. Vendarle, če naredimo zgodovinski presek, je bila slovenska družba od nekdaj monistična družba. V devetdesetih letih smo se odločil, da bomo ta prostor odprli. Ampak težko ga je odpreti, ker je ves socialni kapital, ki smo ga imeli na razpolago, temeljil na družbenem monizmu, kjer ima le ena pozicija monopol nad konstrukcijo realnosti in vsemi viri družbene moči."
Globoka polarizacija je po njegovem mnenju namenjena delitvi duhov, prek katere se ohranja status quo: "In ta status quo se potem poustvarja in soustvarja čez vse mehanizme socializacije, od vrtcev do univerz, z vsemi šolami, civilnimi družbami in mediji vmes."
Da bi imeli normalne medije, rabimo kvalificirano maso normalnih novinarjev, ki niso politični aktivisti, pravi Avbelj. Toda ta kritična masa nima od kje priti: "Ker na področju novinarstva vse izhaja iz ene same ustanove, ki te ljudi vzgaja – in ta ustanova je bila v času svojega nastanka ustanovljena prav z namenom, da vzgaja take ljudi. Ne smemo biti naivni. In ta ustanova ima med svojimi zaposlenimi tudi strokovnjake, ki potem po Evropi avtoritativno razširjajo in polagajo v usta raznim poročevalcem, da kako super je pri nas vse, kadar je vlada ena, in kako grozno je, kadar je druga."
Celoten intervju preberite na spletni strani revije Outsider.
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
MZNSK
Dobro, da še obstajajo takšni intelektualci kot Avbelj. V politiki takih daleč ni. Na žalost.
korosec.france
Odlično, g.Avbelj!
Ampak...
------------------------------------------------------------------------------------
DE JA VU. Rdeča diktatura "13.Maj 1941" - 81 let
Nič novega pod ljubljanskim gradom.
------------------------------------------------------------
Dictature des Miserables rouge!
Merda rossa!
Czerwony gowno!
Stinky sour redish shit!
Rod skit!
Crveno govno!
Rotte scheize!
Merda rojo!
Chervonyy layno (Ukrajinsko)
Kdaj greste v politiko, g.Avbelj?
rasputin
Da bi imeli normalne medije, rabimo kvalificirano maso normalnih novinarjev, ki niso politični aktivisti, pravi Avbelj.
***
Misija nemogoče. Politični aktivisti so tako novinarji levih kot desnih medijev, s tem da je levih medijev veliko več in imajo bistveno večji vpliv na javnost.
Neodvisnih medijev in novinarjev je za vzorec. Na primer Požar, ki pa je praktično one man band.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.