Matej Avbelj, Outsider: Globoka polarizacija je namenjena delitvi duhov, prek katere se ohranja status quo

Uredništvo

foto: Odmevi (posnetek zaslona)
Nina Granda, urednica revije Outsider, se je pogovarjala s profesorjem evropskega in ustavnega prava ter kolumnistom Matejem Avbljem. Med drugim je spregovoril o svojem pogledu na medije in na družbeno realnost, ki jo soustvarjajo.

Da je slovenska družba polarizirana, je po eni strani že napredek, pravi Avbelj. "V smislu, da imamo vsaj dva pola, ki med sabo idejno tekmujeta. Vendarle, če naredimo zgodovinski presek, je bila slovenska družba od nekdaj monistična družba. V devetdesetih letih smo se odločil, da bomo ta prostor odprli. Ampak težko ga je odpreti, ker je ves socialni kapital, ki smo ga imeli na razpolago, temeljil na družbenem monizmu, kjer ima le ena pozicija monopol nad konstrukcijo realnosti in vsemi viri družbene moči."

Globoka polarizacija je po njegovem mnenju namenjena delitvi duhov, prek katere se ohranja status quo: "In ta status quo se potem poustvarja in soustvarja čez vse mehanizme socializacije, od vrtcev do univerz, z vsemi šolami, civilnimi družbami in mediji vmes."

Da bi imeli normalne medije, rabimo kvalificirano maso normalnih novinarjev, ki niso politični aktivisti, pravi Avbelj. Toda ta kritična masa nima od kje priti: "Ker na področju novinarstva vse izhaja iz ene same ustanove, ki te ljudi vzgaja – in ta ustanova je bila v času svojega nastanka ustanovljena prav z namenom, da vzgaja take ljudi. Ne smemo biti naivni. In ta ustanova ima med svojimi zaposlenimi tudi strokovnjake, ki potem po Evropi avtoritativno razširjajo in polagajo v usta raznim poročevalcem, da kako super je pri nas vse, kadar je vlada ena, in kako grozno je, kadar je druga."

Celoten intervju preberite na spletni strani revije Outsider.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki