Matej Avbelj, Finance: Depolitizacija = idiotizacija demokracije
Matej Avbelj razvija v komentarju za Finance tezo, da smo Slovenci nepolitičen narod. Mnoge težave naše družbe pa da so zgolj simptom te globoko zakoreninjene nepolitičnosti.
Na vprašanje, kaj sploh pomeni biti (ne)političen narod, Avbelj odgovarja: "Gre za dvoje. Na eni strani znanje o tem, kaj demokracija sploh je, in na drugi strani za politično zavest o demokraciji, ki nekemu narodu zleze pod kožo. Prvo lahko postopoma ustvari izobraževalni sistem, drugo pa je zgolj dolgoročni proizvod politične evolucije nekega naroda. Nam manjka oboje. Izobraževalni sistem ne opravlja svojega dela. Moje več kot desetletne izkušnje poučevanja demokracije in pravne države na Novi univerzi potrjujejo dejstvo, da študenti, bodisi tisti, ki pridejo naravnost iz dijaških klopi, bodisi oni, ki celo že desetletje in več gradijo svojo profesionalno kariero v državni upravi, prihajajo v predavalnico državljansko in zato tudi demokratično vse bolj nepismeni."
"Vse dokler se ne bomo obnašali kot državljani, kot politični ljudje (homo politicus), in bomo raje plesali po teh ali onih banalnih notah, vse dotlej bodo ta država, davkoplačevalski denar in skupno dobro, ki ga napaja, lahek plen vseh onih, ki črpajo velike koristi od vaše prirojene, privzgojene in prostovoljno izvoljene nepolitičnosti, skratka od demokratičnega idiotizma," zaključuje Avbelj.
Celoten komentar preberite TUKAJ.
Na vprašanje, kaj sploh pomeni biti (ne)političen narod, Avbelj odgovarja: "Gre za dvoje. Na eni strani znanje o tem, kaj demokracija sploh je, in na drugi strani za politično zavest o demokraciji, ki nekemu narodu zleze pod kožo. Prvo lahko postopoma ustvari izobraževalni sistem, drugo pa je zgolj dolgoročni proizvod politične evolucije nekega naroda. Nam manjka oboje. Izobraževalni sistem ne opravlja svojega dela. Moje več kot desetletne izkušnje poučevanja demokracije in pravne države na Novi univerzi potrjujejo dejstvo, da študenti, bodisi tisti, ki pridejo naravnost iz dijaških klopi, bodisi oni, ki celo že desetletje in več gradijo svojo profesionalno kariero v državni upravi, prihajajo v predavalnico državljansko in zato tudi demokratično vse bolj nepismeni."
"Vse dokler se ne bomo obnašali kot državljani, kot politični ljudje (homo politicus), in bomo raje plesali po teh ali onih banalnih notah, vse dotlej bodo ta država, davkoplačevalski denar in skupno dobro, ki ga napaja, lahek plen vseh onih, ki črpajo velike koristi od vaše prirojene, privzgojene in prostovoljno izvoljene nepolitičnosti, skratka od demokratičnega idiotizma," zaključuje Avbelj.
Celoten komentar preberite TUKAJ.
Povezani članki
Zadnje objave
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
pozdrav
Brez vrednotnih kriterijev ne bo sprememb.
Vrednotnih kriterijev:
- kdaj velja, da dijaki in ostali državljani poznajo oziroma obvladajo ustavne, torej demokratične temelje delovanja
slovenske države.
- kdaj lahko govorimo o resnični civilni družbi in kdaj le o podaljšani roki političnih strank
- kdaj lahko govorimo, da je RTV resnično javna, kdaj pa le odsev leve ali desne politike.
rasputin
Depolitizacija je eden od najbolj zlorabljenih pojmov v naši politiki. O njej govorijo politiki, ki želijo odstraniti politično konkurenco iz odločanja v določenih sferah.
Civilna družba, ki naj bi nadomestila formalno izvoljene politike, je nič drugega kot podaljšek globoke države oziroma je njen del in je najmanj kvalificirana, da govori v imenu ljudstva.
To je dejansko del mafijske mafijska združbe, ki deluje v interesu zakulisne globoke države - mafije.
Namesto transparentnega odločanja v institucijah sistema, ki so seveda politične, ker kaj drugega ne morejo biti, naj bi dobila obskurna gibanja globoke države proste roke, da vedrijo in oblačijo, kakor jim drago.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.