Luka Lisjak Gabrijelčič, N1: Da bo Kijev v nekaj dneh padel, so verjeli mnogi "analitiki", ki se še vedno gnetejo v televizijskih studiih v Sloveniji

Publicist in zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič si vzame za izhodišče "prerokbo za leto 2023", ki jo je objavil nekdanji ruski predsednik Dimitrij Medvedjev. Je s svojo zloveščo napovedjo mislil resno? Seveda ne.
"A ravno v tem je poanta. Kot sta briljantno pokazala Peter Pomerantsev v knjigi Nič ni resnično in vse je mogoče ter Timothy Synder v Poti v nesvobodo, kremeljska propaganda ni usmerjena v prepričevanje niti v spodbijanje nasprotnih ali “škodljivih” stališč. Njen namen je širjenje zmede – razširjanje miselne megle, v kateri ni mogoče razločiti preverjenih, zanesljivih, verodostojnih trditev od dezinformacij, laži ali preprosto provokacij. V varnem zavetju te megle, kjer postanejo vse krave sive, lahko Kremelj izvaja svojo zloveščo politiko."
Kot pravi Lijsak Gabrijelčič, je danes vsakomur jasno, da se je Putin zakockal: "Če bi vedel, kakšne posledice bo povzročila njegova odločitev za vsesplošno invazijo, bi se je gotovo ne lotil."
"Invazija na Ukrajino je bila načrtovana v domnevi, da bo Kijev v nekaj dneh padel, “majdanski režim” pa se bo sesedel kot hišica iz kart. V to so verjeli tudi mnogi “analitiki”, ki se še vedno gnetejo v televizijskih studiih in na okroglih mizah v Sloveniji."
Celotno kolumno preberite na N1.
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
7 komentarjev
Andrej Muren
V slovenskih studijih se "gnete" mnogo preveč (levih) "analitikov".
roj193
Ni kaj, Rusi so vedno imeli in očitno imaju tudi v sedanjem času med nami take, ki jih razumejo in jih zagovarjajo, še več - opravičujejo. Iskreno? Ali pa morda kot nekoč Maček zavestno izpuščajo nekatera dejstva, da bi podoba Rusije ne bi povsem obledela.
Berger
Teza, da se je Putin, na osnovi očitno napačnih podatkov njegovih tajnih služb, zakalkuliral, kot pravi Gabrijelčič je zelo verjetna.
Tedni je v Nemčiji izbruhnila afera, ko je bilo odkrito,da je visoki funkcionar nemške varnostne službe (BND) prodajal podatke Rusom. Med ostalim tudi podatek, da je nemški BND naredil analizo, da bo ukrajinska armada , v slučaju napada Rusov, kapitulirala v nekaj dneh. In če so Nemci tako ocenjevali, in jeto Putin izvedel, ga je še bolj utrdilo v njegovem prepričanju o hitri zmagi. / Nemcem je sedaj nerodno, ko se je izvedelo kakšno oceno so imele njihove varnostne službe)
Glede RASPUTINA. Takšnim, kot je on, dejstva ne pomenijo nič. Takšne ideje lahko poslušaš na srbski HAPPY TV. Neverjetno, kakšne nakladajo
Dejstvo je, da velikoruski nacionalisti hočejo rusificirati vse neruske narode. Ko so v 30 -tih letih prejšnjega stoletja zasedli baltske države, so masovno naseljevali surko prebivalstvo,
Če bi držala teorija, da so Rusi hoteli zaščititi svojo manjšino v Donbasu, potem bi zasedli to provinco in ne bi barbarsko uničevali z raketami in avijacijo celo Ukrajino. In to predvsem civilne objekte. Bolnice, porodnišnice, stanovanjska naselja. Kako lahko g Rasputin opravičiš takšno barbarstvo. Da ne govorimo o pobijanju in posiljevanju prebivalstva.
Ukrajinci še pomnijo, kaj je naredil Stalin v 30 - tih letih v Ukrajini. Načrtmo je dobesedno izstradal rusko kmečko prebivalstvo. Pobral je vse. še žito za seme. Takrat je okrog 5 miljonov Ukrajincev umrlo od LAKOTE. ( lani je EU parlament o tem sprejel deklaracijo, kot o genocidu. ) Ta sčpomin je zapisan v DNK naroda.
Kotg je rekel Zelenski: To kar sedaj Rusi počenjajo v Ukrajini, bo za generacije sprlo oba naroda To je katastrofa
Malo se pozanimaj,kaj so ruske čete leta 45, po koncu vojne. kot " osvobodiltelji " počenjale v Prekmurju in delno v dravski dolini
rasputin
Nordles, očitno ne ločiš med Sovjetsko zvezo, ki je propadla pred dobrimi tridesetimi leti, in sedanjo Rusijo. Katera dejstva mi ne pomenijo nič? Meni se zdi, da nekritičnim zagovornikm ameriškega imperializma, zaradi katerega se Rusija brani na svojem pragu, dejstva ne pomenijo nič. Se mar Amerika brani pred Rusijo na svojem pragu? Je Rusija naredila državni udar v Mehiki, kot ga je Amerika v Ukrajini? Ima Rusija sovražen napadalni pakt, ki obkroža Ameriko, kot Nato obkroža Rusijo in se želi širiti še naprej proti mejam Rusije? Ne gledem/poslušam nobene srbske TV. Kar zadeva balstskih držav, si očitno prespal, da so od padca SZ to samostojne države. Teorija o zaščiti manjšine v Donbasu ni nobena teorija, temveč dejstvo. Rusija je 8 let moledovala Kijev in Zahod, da uresničijo sporazuma iz Minska, po katerih bi Donbas ostal v okviru Ukrajine, ruska manjšina pa bi dobila narodne in človekove pravice, ki ji gredo po mednarodnem pravu. Kijev/Zahod je zavrnil vse predloge Rusije, genocid nad ruskim prebivalstvom v Donbasu in drugod pa se je nadaljeval. Kijev je osem let s topovi obstreljeval Donbas, pretežno civilne cilje, pri čemer je umrlo do leta 2019 po podatkih OZN, najmanj 13 tioč ljudi, od tega večinoma pripadnikov ruske manjšine, okrog 2 milijona pa se jih je iz Donbasa izselilo. Angela Merkel je v intervjuju pred kratkim priznala, da sta bila sporazuma iz Minska le prevara, s katerimi je Zahod pridobil čas, da je do zob oborožil Ukrajino in jo pripravil na vojno z Rusijo. Ni moje namen opravičevati nikogaršnjega barbarstva, toda prvi, ki se je poslužil barbarskih metod je bila Amerika, ki je leta 2014 izvedla teroristični državni udar v Kijevu, ki predstavlja začetek barbarske genocidne državljanske vojne v Ukrajini, ki je prerasla v izzvano vojno med državama. Vedno več je pričevanj tudi o vojnih zločinih ukrajinske vojske tako nad ujetimi ruskimi vojaki kot nad civilnim prebivalstvom, to je nad pripadniki ruske manjšine, ki so obsojeni na iztrebljenje, če v tej vojni zmaga Ukrajina. Zločini se očitno dogajajo na obeh straneh. Kijev/Zahod ni naredil nič, da bi vojno preprečil, čeprav bi bilo dovolj, da bi se z Rusijo vsedel za pogajalsko mizo, in ni naredil nič, da bi vojno ustavil, ko je izbruhnila. Kdor je zapustil mirovna pogajanja in odklanja njihovo obnovitev je Kijev. Gladomor je bil v času Sovjetske zveze. Zgodovinarji, predvsem zahodni, si niso povsem enotni glede vzrokov. Gladomoru naj bi botrovala predvsem suša in zanikrne metode kmetovanja, ki jih je uvedla Sovjetska zveza v kolektiviziranih kmečkih gospodarstvih. Zaradi gladu niso umirali samo Ukrajinci, temveč tudi drugi prebivalci Sovjetske zveze, res pa je, da je umrlo daleč največ Ukrajincev, a ne 5 milijonov kot navajaš. Toliko je bilo vseh žrtev gladu, ukrajinskih pa je bilo za dober milijon manj kot navajaš. Menda jih je hotel Stalin Ukrajince kaznovati, ker Kijev ni bil dovolj poslušen do sovjetske centrale. Toda to je zdaj zgodovina, kot je zgodovina nemški holokavst nad Judi. No, morda tudi ni, saj je Nemčija in z njo vsa Evropa v intenzivnem procesu gospodarskega razkrajanja in demografske preobrazbe, morda tudi načrtne. Evropa se vedno bolj marginalizira glede na Ameriko ali Kitajsko. Zakaj pa Evropski parlament ne obsodi ameriških vojn vsaj v zadnjih tridesetih letih, ko smo po padcu berlinskega zidu naivno verjeli, da bo napočila doba miru in prosperitete, dočakali pa smo nesmiselne ameriške vojne v Afganistanu, Iraku, Siriji, Libiji itd., ki so do tal porušile te države, milijone ljudi pa pahnile v smrt, revščino in razselitev. To, kar počne Zelenski, je res katastrofa za Ukrajino in tudi za Evropo, ki leze v vedno večjo revščino, tveganje za razširitev vojne pa je vsak dan večje, vključno jedrske vojne. Zelenski žrtvuje Ukrajino za ameriške geopolitične interese v nesmiselni ameriški proksi vojni zoper Rusijo, ki se bije na hrbtu ukrajinskega naroda. Zelenski je marioneta Bele hiše oziroma amerišk globoke države, ki ima na svojih vrvicah tako Bidena kot Zelenskega. Malo se pozanimaj, kaj so slovenski partizani počeli s slovenskim življem. In kaj naj zdaj? Sprožimo novo vojno? Malce manj nasedaj hujskaški propagandi politikov in medijev, ki skriva relevantna dejstva o vojni v Ukrajini kot kača noge, in nas peha v vedno večjo revščino ter v tveganje za eskalacijo vojne, lahko tudi v jedrsko opcijo. Ko bo prepozno, bo prepozno ...
rasputin
Brez upoštevanja širšega konteksta se zdi, kot da je bila Putinova poteza skrajno nespametna. Toda upoštevati je treba, da se je Nato 30 let širil proti ruskim mejam, da je Amerika odpirala vedno nove vojaške baze in da je odpovedala varnostne sporazume, ki so bili sklenjeni s Sovjetsko zvezo, novih pa ni hotela sprejeti. Obljubljala je tudi članstvo v Natu Ukrajini in Gruziji in počasi bi to šlo naprej na naslednje države ob mejah Rusije...
Amerika se je 30 let pripravljala na vojno z Rusijo. Poleg širjenja Nata, se kaže to tudi v terorističnem državnem udaru, ki ga je leta 2014 izvedla Obamova administracija pod neposrednim vodstvom tedanjega podpredsednika Bidena.
Novi kijevski režim, ki so ga oblikovali ukrajinski ultranacionalisti - neonacisti - je nemudoma sprožil genocidno državljansko vojno zoper rusko manjšino, ki je po osmih letih prerasla v vojno med država, ki je dejansko proksi vojna Amerike zoper Rusijo. Kremelj je napadel, ko je bilo popolnoma jasno, da niti Ukrajina niti Zahod nista pripravljena na diplomatsko rešitev odprtih zadev, zlasti seveda varnostnih zgotovil in genocida nad rusko manjšino, ki je bil dejansko past za Rusijo, saj je bilo opolnoma jasno, da Rusija ne bo v nedogled križem rok gledala eksterminacijo njene manjšine v Ukrajini.
Zahod je dobil, kar je želel - vojno z Rusijo - in zdaj se ni treba sprenevedati, da je ta vojna z ničemer izzvana in krivda Moskve. Je vojna, kakršne so bil kolonialne vojne ali 1. in 2. svetovna vojna. To je vojna za plen, za širjenje ameriške hegemonije na Vzhod na Evrazijo.
Nehajmo se sprenevedat, da igra tu Zahod vlogo branitelja demokracije zoper rusko diktaturo, ker je to popolna neumnost. Rusija ima formalno demokracijo, kot jo imajo ZDA. Če v Rusiji ni velike razlike med strankami, je tudi v Ameriki ni. Tako republikanci kot demokrati so pod kontrolo globoke države, ki je dejanski suveren. V Evropi ni kaj prida drugače, le da je strank več. Ukrajina, ki naj bi bila demokracija na braniku diktature, pa je čista in popolna diktatura, saj je Zelenski prepovedal opozicijske stranke in opozicijske medije.
Luka Lisjak Gabrijelčič je diplomiral na Sorosevi univerzi v Budimpešti. Zelo načelno, da se desnica enkrat zgraža nad Sorosem, ki je v ozadju vseh perverzij, ki pretresajo in uničujejo zahodno družbo, podpira pa napadalno hegemonistično neokolonialno ameriško politiko, ki je tudi del Soroseve agende.
Kdor ima eno nogo v enem čolnu, drugo v drugem, prej ali slej čofne v vodo.
Peter Klepec
Haha, ce je USA hotela to vojno, zacel jo je pa Putin in s tem menda naredil uslugo Ameriki - ali potem Putina placuje CIA? To bi namrec bil logicen zakljucek vasega umotvora.😂
rasputin
Znanstvenik je preučeval kobilico. Dal jo je na gong, udaril po njem, in kobilica je odskočila. Potem je znanstvenik kobilici odtrgal noge, jo spet postavil na gong, udaril po njem, kobilica pa ni odskočila. In znanstvenik je v svojo beležnico zapisal: Kobilica sliši z nogami. Približno taka je tvoja "logika". LOL.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.