Luka Lisjak Gabrijelčič, Delo: Danes totalitarizem ne koraka v rjavi srajci, temveč se skriva za hipokritskim govorom o "posredniški vojni"
Publicist in zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič piše v svoji sobotni kolumni o vojni v Ukrajini, s poudarkom na odpovedi koncerta skupine Laibach v Kijevu. Nekateri slovenski mediji so slepo sledili pojasnilom skupine o tem, zakaj naj bi koncert odpadel, zapiše.
"Ko so v razvlečeni srednjeevropski angleščini jeli pojasnjevati svoja stališča, češ da se v Ukrajini bije ‘cinična posredniška vojna za geostrateške interese velesil in finančnega kapitala, v kateri je najbolj na udaru prav ukrajinsko ljudstvo, njene uničujoče posledice pa bo čutila Rusija sama’, so zgolj povzemali konsenz, ki vlada v določenih krogih napredne ljubljanske inteligence. A govor, ki izzveni skoraj kot zdravorazumski kliše za šanki Kina Šiške, je v Kijevu zgolj butasto žaljiv in dolgočasen," je oster Lijsak.
To ga spomni na anekdoto Slavoja Žižka o tem, kako so ga na začetku devetdesetih londonski intelektualci iz kroga New Left Review posedli in mu razložili, za kaj pri vojni v Jugoslaviji "v resnici gre".
Danes totalitarizem ne koraka v rjavi srajci, temveč se skriva za hipokritskim govorom o "posredniški vojni" in mlatenjem prazne protiimperialistične slame, pravi Lisjak. Celotno kolumno preberite na spletni strani Dela.
"Ko so v razvlečeni srednjeevropski angleščini jeli pojasnjevati svoja stališča, češ da se v Ukrajini bije ‘cinična posredniška vojna za geostrateške interese velesil in finančnega kapitala, v kateri je najbolj na udaru prav ukrajinsko ljudstvo, njene uničujoče posledice pa bo čutila Rusija sama’, so zgolj povzemali konsenz, ki vlada v določenih krogih napredne ljubljanske inteligence. A govor, ki izzveni skoraj kot zdravorazumski kliše za šanki Kina Šiške, je v Kijevu zgolj butasto žaljiv in dolgočasen," je oster Lijsak.
To ga spomni na anekdoto Slavoja Žižka o tem, kako so ga na začetku devetdesetih londonski intelektualci iz kroga New Left Review posedli in mu razložili, za kaj pri vojni v Jugoslaviji "v resnici gre".
Danes totalitarizem ne koraka v rjavi srajci, temveč se skriva za hipokritskim govorom o "posredniški vojni" in mlatenjem prazne protiimperialistične slame, pravi Lisjak. Celotno kolumno preberite na spletni strani Dela.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
13 komentarjev
Kugy
Rasputin, spostujem tvoje mnenje, vendar so na tem portalu tudi druga mnenja. Dobro bi bilo, da skrajsas saj tvoje poglede znamo ze na pamet. Agresivnost, ki jo je cutiti, spominja na glavnega akterja problema . Pa brez zamere.
rasputin
Agresivnost, ki jo je cutiti, spominja na glavnega akterja problema . *** Koga imaš v mislih? Zelenskega, Bidena, Putina? Ne vem, kdo je glavni. Meni se zdi, da je bil tisti, ki je sprožil vse skupaj, nihče drug kot Nobelov nagrajenec za mir: Barack Obama.
Sonatine
Lmao Madison ????
Sonatine
Misljeni so bili klicaji, Madison. Se opravičujem za zatipek. Seveda izražam strinjanje s tvojim hudomušnim yt komentarjem.
rasputin
Luka Lisjak Gabrijelčič, diplomant Soroseve univerze, ali nima pojma, kaj piše, ali se pa na debelo spreneveda. Da se v Ukrajini bije ameriška proksi vojna zoper Rusijo na plečih zlorabljenega ukrajinskega naroda, ni pogruntacija "napredne ljubljanske inteligence", temveč je to dokazljivo dejstvo, ki ga izpostavljajo mnogi politični analitiki na Zahodu.
Kako je človek lahko tako slep za dejstva, je vprašanje brez odgovora, razen če ni posredi razvpita metoda palice in korenčka.
rasputin
Luka Lisjak Gabrijelčič, Delo: Danes totalitarizem ne koraka v rjavi srajci, temveč se skriva za hipokritskim govorom o “posredniški vojni” *** Ima LLG kak dokaz za to svojo trditev? Jo potrjujejo kakšna objektivna dejstva? Sodobni totalitarizem na Zahodu se skriva za - cenzuro, - medijskim enoumjem, - politično korektnostjo, ki pomeni podrejanje partijski liniji "centralnega komiteja" v Washingtonu, - vse bolj prisotno militarizacijo, - plenilske vojne, zlasti za nafto. Bolj bedasto trditev se je težko spomniti.
Madison
rasPutin, posvečam vam ljubko pesmico za lahko noč in dober dan: ttps://m.youtube.com/watch?v=XmgJRVEBrv8
Madison
Ehhh... ker se je administrator odločil onesposobiti neposredni dostop do zgornjega linka na youtubu, moram širši javnosti izdati vsaj naslov in refren pesmice: "Dečko, ajde oladi!"
rasputin
Mad-son, še nikoli nisi nič pametnega napisal in tudi tokrat ti ni uspelo. Žal si na vlaku laži in propagande, ki je iztiril, strup laži in propagande pa se v potokih izliva po vsem planetu. Samo ugibamo lahko, ali bo svet preživel to katastrofo.
Peter Klepec
Vi ste najbrz ene sorte bozji sin, odresenik. Ceprav samozvan. Trdite nekaj, s cemer se nihce izven ruskega kokona ne strinja. Prav zanimiv fenomen, razen ce vas ne placajo. Cui bono!
rasputin
Peter Klepec, tvoj zapis dokazuje, da je tvoj edini vir informacij uradna propaganda. Na Zahodu je cela vrsta intelektualcev, vojaških strokovnjakov, novinarjev in celo kakšen vsaj bivši politik se najde med njimi, ki nimajo nobene zveze z Rusijo, tako kot je nimam jaz, ki pišejo podobno, kot pišem sam. Na primer: - ameriška profesorja Jeffrey Sachs in John Maersheimer, - bivši senator in upok. polkovnik Richard Black, - upok polkovnik, čigar zadnja služba je bila v Pentagonu, Douglas MacGregor, - vojaška strokovnjaka in svetovalca Nata in OZN, Jaques Baud, Scott Ritter, - bivša kongresnica in rezervna oficirka Tulsie Gabbard, - novinar Fox TV Tucker Carlson - ter številni drugi. Dejstva so dejstva. Da lahko vodi ta nesmiselna vojna za ameriške imperialistične interese v jedrsko katastrofo, pa je jasno vsakomur. Celo tistim, ki jim je vseeno, če dobivajo vsak mesec višje položnice in da je vse dražje, ko gredo v trgovino. Najprej se pouči, potem pametuj, namesto da se greš Sherlocka Holmesa brez najmanjšega talenta.
Andrej Muren
To "posredniško" vojno je začel Putin, ne ZDA.
rasputin
To vojno so zaele ZDA, ki so leta 2014 izvedle državni udar v Kijevu s pomočjo ukrajinskih neonacističnih plačancev in postavile svoj marionetni ultranacionalistični - neonacistični - režim v Kijevu, ki je nemudoma sprožil genocidno državljansko vojno zoper rusko manjšino. Srbija je izgubila Kosovo zaradi genocidne politike v odnosu do Kosovarjev, Ukrajina pa bo izgubila Krim in Donbas zaradi genocidne politike v odnosu do ruske manjšine. Če bo še kaj ostalo od Ukrajine, saj se je po ameriškem državnem udaru iz države izselilo okrog 10 milijonov prebivalcev, po izbruhu vojne pa še dodatnih 10 milijonov. Ukrajina je "failed state" - falirana, propadla država po zaslugi imperialistične politike Amerike. Napake v življenju se plačajo. Kar seješ, to žanješ.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.