Koronska dilema: se cepiti zdaj ali čakati na novo cepivo? Odgovarja dr. Ihan
Evropska agencija za zdravila in Evropska komisija sta odobrili cepivi proti covidu podjetij Pfizer in Moderna, ki sta prilagojeni prvotni podrazličici omikrona (BA. 1). Z njima naj bi se bilo v Sloveniji mogoče cepiti že čez dober teden. Za omenjeni dve cepivi so bile opravljene klinične študije tudi na ljudeh.
Ob tem se pojavlja tudi precej vprašanj. Ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) je namreč ubrala še hitrejšo pot in v obtok spustila tudi cepiva proti podrazličicama omikrona BA. 4 in BA. 5.
Je takšna pot varna?
Se je smiselno cepiti s starim cepivom proti prvotni različici koronavirusa ali počakati na novo cepivo?
Za portal N1 odgovarja dr. Alojz Ihan.
Ob tem se pojavlja tudi precej vprašanj. Ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) je namreč ubrala še hitrejšo pot in v obtok spustila tudi cepiva proti podrazličicama omikrona BA. 4 in BA. 5.
Je takšna pot varna?
Se je smiselno cepiti s starim cepivom proti prvotni različici koronavirusa ali počakati na novo cepivo?
Za portal N1 odgovarja dr. Alojz Ihan.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
8 komentarjev
marko272
Vsako cepivo ima stranke učinke, ampak tveganje sprejemamo zaradi koristi, ki jih prinaša.
Že iz podatkov na COVID sledilniku se vidi, da cepivo preprečuje težji potek bolezni in smrt. Tudi dolgoročnih učinkov COVID-a ne poznamo.
rasputin
Že iz podatkov na COVID sledilniku se vidi, da cepivo preprečuje težji potek bolezni in smrt. *** In kako se to vidi? Cepivo deluje, če prepreči, da bi okužena oseba zbolela. To, da prepreči, da bi oseba imela hujši potek bolezni, pa je nateg.
rasputin
Koronska dilema: se cepiti zdaj ali čakati na novo cepivo?
***
Kaj pa varianta ne se cepiti?
Andrej Kaligarič
Seveda. Staranje je obvezno; zorenje in pamet pa sta izbirna. Lahko recimo zavrneš tudi cepljenje proti KME (klopnemu meningitisu) kot neutemeljeno strašenje in dobičkarstvo, čeprav je Slovenija v evropskem vrhu po obolevnosti. Če pa te ugrizne divja žival in ti zdravnik morebiti priporoči cepljenje proti tetanusu in glede na okoliščine, steklini, lahko tudi to gladko zavrneš. Menda ja ne boš vnašal teh hudičevih pripravkov v telo. Zanašaš se lahko na čudovito samozdravilno moč telesa, na svoj imunski sistem in na vitamine. Spotoma lahko še ukinemo potratni študij imunologije, infektologije, pulmologije, virologije, mikrobiologije. Saj je praksa pokazala, da vsak drugi samozavestni neuki bedak s povezavo na Internet in računom na TikToku, Snapchatu, FB ali Instagramu ve mnogo več od zdravnika specialista z dolgoletnimi kliničnimi izkušnjami.
rasputin
Andrej Kaligarič, mešaš jabolka in hruške. Cepljenje proti meningitisu in podobnemu je preizkušeno in deluje. mRNA cepivo zoper kovid pa ima veliko stranskih učinkov in nihče ne ve, kakšni bodo učinki na dolgi rok. Nihče tudi zares ne ve, ali mRNA cepivo preprečuje kovid. Zato so si izmislili, da preprečuje težji potek bolezni, kar spet ni dokazano. Dokazano pa je, da cepljenje ne preprečuje širjenja okužbe in kovida. Dokazano je, da velikanska večina obolelih preboli kovid doma, nekateri celo brez simptomov ali z zelo blagimi simptomi kot pri vsaki drugi virozi. Dokazano je tudi, da se povečuje smrtnost med srednjo in celo mlajšo generacijo zaradi neznanega vzroka. Sam bi tvegal izreči tezo, da je to posledica cepljenja. Sicer pa: vsakdo, ki želi, se lahko cepi. Za moje pojme je neetično ljudi siliti v cepljenje po mRNA metodi, za katero veliko strokovnjakov z vsemi potrebnimi referencami trdi, da je nevarno. Če se ti da brati in poslušati, imaš tu link na Doctors4covid ethics, ki združuje stotine strokovnjakov medicinske in drugih povezanih strok, ki opozarjajo na neznanke in pasti cepljenja zoper covid. Pameten človek v ovinek ne prehiteva ...
rasputin
https://doctors4covidethics.org/
rasputin
Razlika med Doctors for covid ethics in uradno medicino je v tem, da so DFCE zdravniki, zavezani stroki in etiki, uradna medicina pa je zavezana predpisani doktrini, ki jo diktira velefarmacija, tudi z lobiranjem in korupcijo. Zdravje je tako pomembno, da ga razsoden človek ne zaupa v celoti zdravnikom, temveč tudi sam razmišlja, kako ga ohraniti ali pridbiti v bolezni. Ob vsakem zdravilu dobiš zraven vsakovrstna napotila in opozorila, ki so namenjena tistemu, kizdravilo jemlje. Če bi veljala tvoja logika slepega sledenja farmaciji in medicini, bi navodil in opozoril za uporabnike ne bilo, saj vendar uporabniki niso strokovnjaki za medicino in farmacijo in potemtakem po tvoji logiki nimajo kaj razmišljati s svojo glavo ob jemanju zdravil, temveč samo slediti navodilom zdravnika. Razsoden človek ne prehiteva v ovinek. mRNA cepiva so kot prehitevanje v ovinek. Ne veš, kaj te čaka po cepljenju. Dejstva pa so precej kruta. Veliko ljudi ima hude kratkoročne težave, vse do smrti, kaj bo na dolgi večletni rok, pa ne ve nihče. Če 100% zaupaš farmaciji in njeni zlobirani in korumpirani dekli uradni medicini, je meni prav. Sam pač ne. Bolj verjamem zdravnikom in drugim strokovnjakom, ki razkrivajo korupcijo, prevare in laži znotraj sistema farmacije in uradne medicine, ki se skuša s pomočjo enako zlobirane in korumpirane politike vedno bolj uveljavljati kot brezprizivna medicinska oblast, do katere posameznik nima nobenih pristojnosti, celo ne, ko gre za posege v njegovo telo, za katere se je od nacističnih poskusov na ljudeh brez njihovega privoljenja, vedno zahtevalo informirano soglasje. Zakaj je v zvezi z mRNA cepivi medicina poteptala vsa svoja strokovna in etična načela, od ljudi pa zahteva popolno podredljivost, celo s poskusi obveznega cepljenja, čeprav ni nobenih dokazov, da cepivo sploh preprečuje kovid po okužbi s koronavirusom-19? Razlaga, da cepljenje preprečuje hujši potek bolezni, je navadna demagogija, saj ni nobenih dokazov za to. Za razumevanje zlobiranosti in korumpiranosti politike, farmacije in medicine pa ni potrebno nobeno medicinsko in farmacevtsko znanje. Kdor to trdi, je navaden manipulator in demagog.
Stajerska2021
Nehajte s tem propagiranjem cepiv, že četrti poživitveni odmerek?
Cepila sem se trikrat. Ker sem imela nekaj obiskov bolnišnice zaradi zloma noge, sem se naposlušala bolniškega osebja, KI SE NI HOTELO IN NI RABILO CEPITI. Za koga je cepljenje namenjeno, če ne tudi za tiste, ki skrbijo za bolne in ranjene?
Vprašam vas, vlada, zakaj se bolniško osebje ne rabi cepiti, mi ostali pa smo se, sicer res prostovoljno, ker drugače bi imeli probleme ob obiskih zdravnika.
Vendar sedaj, ne gnjavite z novimi pripravki, ker ta ukrep ne velja za vse.
Tisti, ki so v JAVNIH DRŽAVNIH SLUŽBAH, zdravstvo, vojska, policija, sodstvo, šolstvo - na tiste usmerite vaša PRIPOROČILA! Ravno ti živijo dokaj brezskrbno, saj plača pride, če realni sektor ima ali nima. In ti se najbolj upirajo prav vsemu. Spomnimo se pionirskega dela v času vlade JJ, ko je Šarec vrgel puško v koruzo, kako so se šolniki upirali. Karkoli je bilo predstavljeno so bili kolesarji na ulicah!
Kje pa so sedaj kolesarji? Ni jih, pa čeprav je situacija še hujša! Seveda, ker ponovno dobivajo denar, kot nagrado za dvoletno predvolilno kampanjo - SAMO DA NI JANŠA!
Kar začnite plesati, 400.000 plesalcev se bo znalo s plesom pozimi ogreti, kajne...
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.