Jožko Tomšič za Finance: "Če imaš pri nas e-avto, se na vsakem koraku pojavi težava"
Jožko Tomšič, generalni direktor skupine Emil Frey v Sloveniji, je v torek sodeloval pri okrogli mizi na ljubljanski Ekonomski fakulteti, na kateri so veliko omenjali električno mobilnost. Po pogovoru je dal intervju za Finance.
Pri vprašanju, zakaj se je v zadnjem letu ali dveh prodaja električnih avtov v vrsti evropskih držav povečala, pri nas pa ne, je navedel sledeče razloge: infrastruktura, ozaveščenost kupcev, strategija države in subvencije.
"Pri nas se na vsakem koraku pojavi težava. Kje bomo avto polnili? Kako in kdaj ga bomo polnili? S katero povezavo ga bomo polnili? Govorimo o električnih avtomobilih v mestu, vendar polnilnic in parkirnih prostorov ni," pravi Tomšič.
Celoten intervju preberite na spletni strani Financ.
Pri vprašanju, zakaj se je v zadnjem letu ali dveh prodaja električnih avtov v vrsti evropskih držav povečala, pri nas pa ne, je navedel sledeče razloge: infrastruktura, ozaveščenost kupcev, strategija države in subvencije.
"Pri nas se na vsakem koraku pojavi težava. Kje bomo avto polnili? Kako in kdaj ga bomo polnili? S katero povezavo ga bomo polnili? Govorimo o električnih avtomobilih v mestu, vendar polnilnic in parkirnih prostorov ni," pravi Tomšič.
Celoten intervju preberite na spletni strani Financ.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
6 komentarjev
Mitja
Me zelo moti navijaški odnos do električnih avtomobilov v povezavi z zelenim prehodom. Pred časom sem prebral članek, kjer so navedli (po spominu) da sedem največjih ladij na tem svetu onesnaži planet toliko kot VES suhozemni promet. Halo! In z malo brskanja po netu izvem, da v Aziji že vozijo tovornjaki na vodikove celice. V Evropi pa so težava osebna vozila (tovornjaki pa čisto nič). Ali ni to čisti marketing?
marko272
Ladijski promet (celoten, ne le 7 največjih ladij) prispeva 2-3% izpustov, okoli 2% letalski, cestni transport pa 11%. Torej je cestni promet prioriteta. <a href="https://ourworldindata.org/emissions-by-sector" rel="nofollow ugc">https://ourworldindata.org/emissions-by-sector</a> Za EU velja, da osebni avtomobili in kombiji povzročijo okoli 15% vseh izpustov, tovornjaki in avtobusi pa 6%. https://www.consilium.europa.eu/en/infographics/fit-for-55-emissions-cars-and-vans/ S trenutno tehnologijo je tudi lažje razogljičiti promet z osebnimi vozili. Poleg tega je poleg CO2 težava še onesnaževanje zraka, saj nam avtomobili izpuščajo kancerogene pline dobesedno pod nos. Seveda tudi tovornjaki niso nedolžni, zato se tudi za njih pripravljajo strožje zahteve glede izpustov: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_23_763
Andrej Muren
Točno tako! Situacija že od zdaleč ni zrela za kakšen večji odstotek električnih avtomobilov pri nas.
marko272
Kar se infrastrukture tiče, bi električni avto bi imel lahko vsak, ki ga lahko polni doma. V večini primerov to pomeni, da živi v hiši. Ta odstotek pa ni tako majhen. V novih blokih pa bi morala zakonodaja predpisovati obvezno namestitev napeljave v garažah, ki omogoča polnjenje. Polnilnice bi si lahko stanovalci namestili tudi sami po svojih potrebah, ko bi se odločili za el. avto.
Katarina Mikus
O, jej! Marko, strokovnjaki že vedo, da bi naš sistem distribucije pokleknil, če bi v ulici vsak polnil svoj avto z elektriko.
marko272
Že štiri leta se vozim z avtom, ki ga polnim z močjo 2.4 kW, kar je toliko kot kuhalna plošča. Plačujem priključno moč 10kW. Če dobavitelj ne zmore omogočiti niti četrtine tega, kar plačujem, je nekaj hudo narobe. Poleg tega se avto polni le manjši del dneva oz. niti ne vsak dan. S pametnimi polnilnicami bi se to dalo enostavno rešiti (recimo da polnjenje začne v nočni tarifi, ko je poraba manjša.)
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.