Jože Možina prejemnik nagrade Historia moderna viva
Slovensko zgodovinsko društvo za novejšo in sodobno zgodovino je 6. februarja 2023 razglasilo dobitnika društvene nagrade Historia moderna viva. Gre za nagrado za izvirno znanstveno monografsko delo s področja novejše in sodobne zgodovine, pomembno za slovensko zgodovinopisje in izdano v obdobju zadnjih štirih koledarskih let pred letom podelitve nagrade.
Nagrada bo podeljena prvič. Dobitnika je izbrala petčlanska strokovna komisija, ki so jo sestavljali dr. Aleš Maver (predsednik), dr. Helena Jaklitsch, dr. Matjaž Ambrožič, dr. Tomaž Ivešić in dr. Renato Podbersič.
V najožji izbor za nagrado so bile izbrane naslednje tri monografije:
Kot najbolj odmevno in znanstveno poglobljeno je komisija prepoznala znanstveno monografijo Slovenski razkol. Okupacija, razkol in začetki protirevolucionarnega odpora avtorja dr. Jožeta Možine.
Podelitev nagrade Historia moderna viva bo v ponedeljek, 13. februarja 2023, ob 17.30 v Viteški dvorani Muzeja novejše zgodovine Slovenije v Ljubljani (Cekinov grad), Celovška cesta 23.
Po podelitvi nagrade bo sledil tudi krajši pogovor z nagrajencem. Dogodek bo z nastopom oplemenitil basbaritonist Marko Fink.
Prisrčno vabljeni!
Nagrada bo podeljena prvič. Dobitnika je izbrala petčlanska strokovna komisija, ki so jo sestavljali dr. Aleš Maver (predsednik), dr. Helena Jaklitsch, dr. Matjaž Ambrožič, dr. Tomaž Ivešić in dr. Renato Podbersič.
V najožji izbor za nagrado so bile izbrane naslednje tri monografije:
- - Petra Svoljšak, Gregor Antoličič, Leta strahote. Slovenci in prva svetovna vojna, 2018.
- - Jože Možina, Slovenski razkol. Okupacija, razkol in začetki protirevolucionarnega odpora, 2019.
- - Andrej Rahten, Po razpadu skupne države: slovensko-avstrijska razhajanja od mariborskega prevrata do koroškega plebiscita, 2020.
Kot najbolj odmevno in znanstveno poglobljeno je komisija prepoznala znanstveno monografijo Slovenski razkol. Okupacija, razkol in začetki protirevolucionarnega odpora avtorja dr. Jožeta Možine.
Podelitev nagrade Historia moderna viva bo v ponedeljek, 13. februarja 2023, ob 17.30 v Viteški dvorani Muzeja novejše zgodovine Slovenije v Ljubljani (Cekinov grad), Celovška cesta 23.
Po podelitvi nagrade bo sledil tudi krajši pogovor z nagrajencem. Dogodek bo z nastopom oplemenitil basbaritonist Marko Fink.
Prisrčno vabljeni!
Povezani članki
Zadnje objave
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
13 komentarjev
Minovak
V ponedeljek 13.2.23. ob 17.30 h, bomo v Cekinovem gradu ploskali dr. Možini za podeljeno nagrado, ker si to več kot zasluži!
Sonatine
Čestitke dr. Možini, ter komisiji za odločno nepristransko držo, ki je pogum! Vesela sem!
korosec.france
Čestitka za opravljeno veliko delo in za priznanje! g.dr.Možina, velika hvala!
Velika knjiga je prelomno zgodovinsko pomembno delo za Slovenijo, ki ima prelomno zgodovinsko vrednost kot dogodek, ki se je zgodil Slovenskemu rodu točno ob pravem času.
Kučanov Milan Razkola ni imel v planu , ampak je s svojo falango končno dočakal Resnico, ki razgalja realizacijo načrta, ki ga je izvedla KPJ nad slovenskim narodom natanko zaradi odločitve J.B.Tita z E.Kardeljem in njegovo skupino, ki so jo sprejeli pri T.Godcu v Bohinju 23.Avg.1940 o tem, da bodo izvedli revolucijo.
Zanimiv datum , 23.Avg., datum tudi podpisa Ribbentrop-Molotov o krvavi ljubezni med nacizmom in komunizmom.
Je pa tudi ena škoda ob vsem tem. Škoda je le to, da knjige niso dočakali vsi od Kardelja navzdol, ki so pomrli za na Oni svet.Ni več politkomisarjev, ni več likvidatorjev, mučiteljev, ustrahovalcev in ideoloških sralcev strašljivcev, ni jih bilo več pri močeh, da bi bili brali veliko Resnico. Saj spremenilo jih ne bi nič, nit za en promil prepričanja, ampak vsaj doživeli bi bili
,da je njihovo početje razgaljeno do obisti in, da ga praktično ni več enega samega dogodka, ki bi bil skrit pod njihovo rdečo Omerto. Tudi korupcija in dokumentarna kolaboracija z nacisti in z fašiti ne, saj je le ta strašljivka in velika tabu tema OF revolucije zdaj tudi razgaljena do obisti v knjigah Petra Battyja, Petra Urbanca, gospe.Bellof, gospoda Samardžiča, Milovana Džilasa, kar je tudi velika stvar in spada točno h knjigi Razkol, da dobiš dokaj popolno sliko
za takrat strašno uboge ljudi v popolni zmešnjavi vojne in revolucionarne groze, ki je tako zelo zdesetkala ubogi slovenski narod - to celo številčno po občinah celo bolj kot Poljsko in Rusijo.
Ja še ena škoda je, pardon - potrebno je Slovencem predstaviti eno močno stvar, ki se jo povsem in povsod zanemarja in deva ob stran in to je dejstvo, da je taisto tlačeno, mučeno, ustrahovano, preganjano in od komunistov terorizirano in ubijano ljudstvo vsa leta vojne in revolucije OF na silo prehranjevalo komunistično partizansko vojsko. Komunisti -partizanska vojska nikoli in nikjer ni jemala hrane na kakršenkoli način pri svojih pristaših in simpatizerjih.
Tudi in predvsem hrana je bila tisto za kar je revolucija komunistov nujno potrebovala sovražnike in jih je sproti proizvajala točno z določenim namenom.
Partizanske žrtve so, to je zelo zanimivo, gre za strateški pojav, na široko, mislile in delovale in zatrjevale še tik pred ugrabitvijo in tik pred umorom, da niso storile popolnoma nič narobe s čimer bi sprovocirale postopke proti sebi in proti svojim najožjim...fenomen OF revolucije, ki ostaja še vedno ne dovolj obdelan in ne dovolj razgaljen. Gre torej za načrtno, najprej evidentiranje možnih kandidatov za žrtve, za dejansko določitev žrtve in za izpeljavo uničenja ali pa izrabe žrtve za točno določen namen, kar imajo različni tuji avtorji odlično obdelano v svojih deli, recimo A.Besancon in drugi - nujno predstaviti slovenskemu človeku
v naslednjem epohalnem delu.
Čestitam , seveda, da je g.Možina za svoj zgodovinski projekt izbral in obdelal slovenske pokrajine tako kot jih je, kajti, če bi izbral Gorenjsko in Štajersko, potem Razkol kot knjiga ne bi bila tako strašno prelomnega pomena, kot je.
Moje pričakovanje je, da dr.Možina že deva na kup podatke za naslednji projekt , ki bo zajel
njegovo rodno Primorsko in z njo razbil še drugi del največje mitomanije ,ki je razdelila slovenski narod na zelo slabi dve polovci razsekanega in krvavega Ljuctva s katerima se še dandanes igrajo kriminalkomunisti svoje brezmejne strašljive tudi internacionalne igrice.
Hvala, g.Možina, recimo, čisto konkretno, spoznanje, da je knjiga zdaj na tem svetu, predstavlja še vedno velikansko olajšanje za preživele žrtve, recimo moja mati pri 95.letih končno vidi in sliši, da je krvava resnica, zaradi katere je v strahotnih mukah trpelo toliko njenih ljudi in tudi, še kako, ljudi na obeh straneh, le prodrla na svetlo na tak epohalen način in to v vrhunski, v analitično dodelani obliki, ki dobesedno slači in trga oblačila doli z morilskega stroja razredne revolucije, ki je sama v sebi svinjska ,pokvarjena in zločesta nebulozna fikcija brez primere.
Kraševka
Dober in obširen prikaz, od datuma - 23.avgust 1940 dalje in Revolucije, ki v Sloveniji še vedno traja. Svetlana, Jenul, Boris A.Novak, RTV, Šurc, Kučan, Asta Vrečko, Golob, Fajonova, Mesec..... so v ponedeljek ob kuncu Prešernove proslave v CD, pokazali, da REVOLUCIONARJI v Sloveniji so še kako čvrsti in ŽIVI. Še vedno izvajajo Levičarji pravi - TEROR nad Slovenci in teror nad SLOVENSKO KULTURO. Ali Bruselj to opazi, ali le naseda lažem Fajonove, Brgleza, Nemca...?
Ljubljana
Seveda si je g.Mozina 200 % zasluzil to priznjanje.
Tud sicer je vsako njegovo predavanje vrhunsko, tako v smislu stroke kot nacina sporocanja...
Imamo skupino sijajnih ljudi, ki so sol in luc normalnosti....g.Mozina.je med njimi, zagotovo!
Ljubljana
To pa menda ze vemo da vlada zarota molka, omerta..
Ze od leta 41 dalje...
Pa tud ce bi vsi.mediji povedal ni sans da bi opranoglavci kaj spremenili svojo mitolosko zabitost. Niti malo.
Ce.ni v druzini neke pameti in vzgoje v resnici in z vrednotami in ZNANJEM, vemo kako je v solah...in ce ni cerkve, potem tud mediji nic ne morejo. Pri 15 letih folk zabetoniran!
Zato vrtci in sole in blesavi starsi in anti cerkev, 4 stebri za komunizem in kulturni marksizem. Temu potem dodajo se pornografijo, fake news, drogo, LGBT in imas golobe na vladi...
No, razne Drazgose in Pohorski bataljoni niti niso vec nujni...
Peter Klepec
Kaj cte, ljudem ni vazno lastno dostojanstvo, ampak to kam bodo sli na morje.
korosec.france
Skoraj popolno! Super dodelano, krajše se ne da,dvomim. Kapoi dol in moj globok priklon! Imel lep dan, Zdrvstvuj in vse Dobro - Bog Te čuva! ALELUJA!
hromir
Čestitke g.Možini!
Kraševka
Čestitke gospodu Možini, ki si nagrado res zasluži!
Prebrala sem njegov RAZKOL, kjer Možina - vse dokumentirano prikaže.
Za naš Primorski del pa so zeeeelo zanimivi PRIČEVALCI, katere je Možina posnel in tako resnične dogodke iztrgal pozabi.
Čeprav so PRIČEVALCI že v nočnih urah, mi ni škoda časa, da jih včasih gledam do 1 ponoči.
Zelo zanimivo in predvsem pozitivno, da pridemo do RESNIČNE zgodovine, tako na Primorskem, kot širom Slovenije.
Zgodovinarji, ki so to nagrado določili, so tudi vredni pohvale!
Oni so zagotovilo, da ne bo naša uradna zgodovina iztirila.
To so res pravi in PROFESIONALNI zgodovinarji, ki vedo, da vsak NAROD ima pravico do svoje RESNIČNE ZGODOVINE!
Markec
Če se kje pozna rek da "Kri ni voda", potem bodo revolucionarji naredili vse, da se o tem ne bo preveč govorilo in pisalo. Ker kri je živa, spominja, boli in vznemirja. Tako, kot je v genih del naroda zaznamovan s strahom, bolečino..., tako je del potomcev bivših krvnikov gensko zaznamovan s prikrivanjem, lažjo in zavestnim bežanjem od lastnega miru. Tudi žrtvam ga ne privoščijo. Zato razkol ostaja aktualen še vsaj eno generacijo.
korosec.france
Prima, Markec! Kri seveda ni voda. Kdor ne verjame, 2023 let-33 let ali l.G.1410 je "nastala živa, tekoča Jezusova Odrešujoča kri, ki je shranjena kot živa na Hrvaškem. V cerkvi v Ludbregu. Torej, Markec ni strahu, ni dvomov, vse bodo prejeli po svojih zaslugah. Nič se ni za bat, da ne bodo dobili svojega deleža. Markec, poskrbiva vsak za svojega.Zdravstvuj, ki čisto misliš in se boriš za druge drugačne! SPRAŠUJEM KAR TAKO, POVEJTE: Kaj je hujšega sataniztma, kot iz navadnih revežev in garačev, nevednežev in iz ponižnih, zvestih ter poštenih narediti z lažjo, poneverbo, z krajo, z ustrahovanjem in manipulacijo za žrtev sistema s silo, s prevaro in s sovraštvom, z lažjo in s smrtno grožjo neposredne smrti, ustvariti nov sistem ubogljivih avtomatov z zatajeno dušo? Hujšega Satanizma seveda ni. In verjamem, da Naš Oče čuva Milana Kučana samo zato, da bo to spoznal in prenesel svojemu rodu za nazaj. Reveži so. Bedniki. Ubogi. Gremo stavit, povejte.
Kaj pa vem
V ponedeljek bo tudi test pluralnosti naše RTV. Me prav zanima koliko bomo o tem dogodku slišali na javni RTV. Ponavadi, če je pri takih dogodkih vpleten kakšen njihov zaposlen, so zelo ponosni.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.