Janez Šušteršič za Družino o medijski krajini – tudi o "zanimivi" Domovini

Uredništvo

Foto: Tomo Strle, Domovina


Nina Granda se je v času intenzivnih razmislekov o slovenski medijski krajini pogovarjala s kolumnistom dr. Janezom Šušteršičem, sicer ekonomistom, ki ima izkušnje z mediji še iz časa mladosti. V študentskih letih je namreč delal na Radiu Študent.

Glede medijske pluralnosti Šušteršič pravi: "Kritični mediji so praviloma kritični na eno stran. S tem ni nič narobe, saj se lahko človek sam uravnoteži, tako da spremlja več medijev, pri čemer niti ni bistveno, koliko bralcev ali gledalcev ima kateri. Važno je, da lahko dobiš različna stališča in različno zapakirane informacije o isti zadevi in si potem ustvariš svoje mnenje. Je pa problem, če so na isto stran nagnjeni praktično vsi mediji z največ publike, sploh če gre pri tem za dve največji televiziji, od katerih eno vsi tudi prisilno financiramo."

Na slovenski medijski krajini pa se najde tudi kakšen svetel zgled. "Domovina je v tem pogledu zanimiv medij. Poročajo dovolj umirjeno, njihov zorni kot pa dovolj odprt, da lahko privlači razmeroma široko občinstvo. Zavedam se, da imajo široko občinstvo in strinjanje tudi tista njihova stališča, s katerimi se sam ne strinjam, recimo o posvojitvah istospolnih parov, je pa zelo koristno, da lahko nekje prebereš, kaj to stališče dejansko je in na čem temelji. Veliki mediji nam v glavnem servirajo že kritično interpretacijo ali direktne napade na takšna stališča."

Dobršen del intervjuja je seveda namenjen RTV-ju. Kot pravi, osnovni problem RTV-ja nista svet ali direktor, ampak odsotnost vsakršne sposobnosti notranje samorefleksije, kritičnega razmisleka o lastnem delu. "Vsi zase mislijo, da delajo vse v redu in da se jih nihče ne sme dotakniti."

Celoten intervju preberite na Družini.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki