Akrapovič za Finance: če bo prepoved obveljala, se bodo z avtomobilom vozili samo še bogati
Na Financah so zbrali odzive in izzive izbranih slovenskih podjetij na dokončno odločitev EU parlamenta o prepovedi prodaje avtov na bencin in dizel po letu 2035. Kaj o realnosti prepovedi menijo dobavitelji v avtomobilski industriji? Odločitev Evropskega parlamenta so v prispevku pokomentirali Igor Akrapovič, Darko Hrastnik iz Uniorja, Iztok Seljak iz Hidrie, Guntram Haas iz Mahleja in Iztok Novak iz Polycoma.
»Globoko dvomim, da bodo avtomobili z notranjim zgorevanjem prepovedani že po letu 2035, če pa bi bili, bi to pomenilo, da bi se z avtomobili vozili samo še bogati, drugi pa bodo hodili peš.« To pravi Igor Akrapovič. Prepričan je, da bo to Evropo pahnilo v zelo nekonkurenčen položaj napram ZDA in Kitajski.
Tudi šef zreškega Uniorja Darko Hrastnik je do izglasovanega predloga prepovedi prodaje novih avtov z notranjim zgorevanjem zelo zadržan: "Če se ne bodo prilagodili infrastruktura, ceste, garaže, da ne omenjam električnega omrežja, če se ne izboljša doseg baterij, predlog ni realen. Poleg tega bo cena avtov višja, če bodo države hkrati odpravile subvencije za nakup avtov, kar se že kaže na Norveškem."
"Industrija se je že sama zavezala, da bo najpozneje do leta 2030 emisije iz motorjev z notranjim zgorevanjem zmanjšala za polovico, tudi prehod na električna vozila sploh ni vprašljiv, vsi bomo pripravljeni še pred rokom. V resnici bo največje tveganje nosil tisti, ki se ne bi prilagodil," meni Iztok Seljak iz Hidrie.
»Obstaja tveganje, da bi se zaradi prepovedi prodaje vozil z motorji z notranjim zgorevanjem zmanjšala prodaja avtomobilov v Evropi,« pravi Iztok Novak, direktor Polycoma.
"Elektrifikacija voznega parka osebnih vozil poteka zelo hitro. Je pa pri tej elektrifikaciji največji izziv gradnja polnilne infrastrukture. Zato je zelo pomembno, da države najdejo možnosti, da gradnjo polnilnic pospešijo,« pravi Guntram Haas iz Mahle Slovenija Haas.
Več si lahko preberete v celotnem članku objavljenem na Finance.si.
»Globoko dvomim, da bodo avtomobili z notranjim zgorevanjem prepovedani že po letu 2035, če pa bi bili, bi to pomenilo, da bi se z avtomobili vozili samo še bogati, drugi pa bodo hodili peš.« To pravi Igor Akrapovič. Prepričan je, da bo to Evropo pahnilo v zelo nekonkurenčen položaj napram ZDA in Kitajski.
Tudi šef zreškega Uniorja Darko Hrastnik je do izglasovanega predloga prepovedi prodaje novih avtov z notranjim zgorevanjem zelo zadržan: "Če se ne bodo prilagodili infrastruktura, ceste, garaže, da ne omenjam električnega omrežja, če se ne izboljša doseg baterij, predlog ni realen. Poleg tega bo cena avtov višja, če bodo države hkrati odpravile subvencije za nakup avtov, kar se že kaže na Norveškem."
"Industrija se je že sama zavezala, da bo najpozneje do leta 2030 emisije iz motorjev z notranjim zgorevanjem zmanjšala za polovico, tudi prehod na električna vozila sploh ni vprašljiv, vsi bomo pripravljeni še pred rokom. V resnici bo največje tveganje nosil tisti, ki se ne bi prilagodil," meni Iztok Seljak iz Hidrie.
»Obstaja tveganje, da bi se zaradi prepovedi prodaje vozil z motorji z notranjim zgorevanjem zmanjšala prodaja avtomobilov v Evropi,« pravi Iztok Novak, direktor Polycoma.
"Elektrifikacija voznega parka osebnih vozil poteka zelo hitro. Je pa pri tej elektrifikaciji največji izziv gradnja polnilne infrastrukture. Zato je zelo pomembno, da države najdejo možnosti, da gradnjo polnilnic pospešijo,« pravi Guntram Haas iz Mahle Slovenija Haas.
Več si lahko preberete v celotnem članku objavljenem na Finance.si.
Povezani članki
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
romanos1
Ni samo problem elektrika.Kaj pa brezposelni,koliko tisoč?To ne bo sprejeto,spremenili bodo rok.
Marko,kaj se ne strinjaš.Če imaš plačo 20000 eurov,boš lažje kupil,kot tisti z 700.Je povedal čisto realno.
Andrej Muren
Verjetno je cilj globalističnih elit, da bi čim manj ljudi imelo lastne avtomobile, podobno kot nekoč komunistične partije v vzhodno evropskih državah, to je z namenom, da bi se omejilo gibljivost ljudi.
Zanimivo bi bilo vedeti, kako so glasovali slovenski evroposlanci. Stavim precej, da večina narobe.
marko272
Z večino se strinjam, razen z g. Akrapovičem, čeprav ga razumem. El. avtomobili namreč nimajo izpušnih sistemov.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.