Finance: Prihajajoča zima bo največji preizkus slovenskega energetskega sistema
Direktor Elesa Aleksander Mervar opozarja, da bo zaradi državnega subvencioniranja elektrike pozimi več ogrevanja na elektriko, zato bo slovenski energetski sistem na največji preizkušnji do zdaj. Opozarja na nujnost vlaganja v omrežje ter pomen skrajšanja postopkov umeščanja v prostor, ki se trenutno zelo vlečejo, celo na lokacijah, kjer objekti danes že stojijo. Distributerji opozarjajo tudi, da povečanja vlaganja s trenutnih 120 milijonov evrov letno na 350-420 milijonov evrov letno, koliko predvideva nacionalni energetski in podnebni načrt ni mogoče. Problem naj bi bila tudi decentralizacija distributerjev, ker so zato premajhni.
Minister za infrastrukturo Bojan Kumer po drugi strani ne pričakuje večjih obremenitev omrežja to zimo, saj se več kot polovica Slovencev še vedno greje na drva, na voljo pa naj bi bili tudi vsi preostali drugi viri ogrevanja (plin, kurilno olje, UNP in daljinsko ogrevanje na premog).
O težavah glede vlaganja in projektih, ki so v gradnji, vključno z daljnovodom Cirkovce-Pince, ki ga gradimo že dve desetletji, Madžari so svoj del dogradili že pred 15. leti, pa si preberite v članku na portalu Finance.
Minister za infrastrukturo Bojan Kumer po drugi strani ne pričakuje večjih obremenitev omrežja to zimo, saj se več kot polovica Slovencev še vedno greje na drva, na voljo pa naj bi bili tudi vsi preostali drugi viri ogrevanja (plin, kurilno olje, UNP in daljinsko ogrevanje na premog).
O težavah glede vlaganja in projektih, ki so v gradnji, vključno z daljnovodom Cirkovce-Pince, ki ga gradimo že dve desetletji, Madžari so svoj del dogradili že pred 15. leti, pa si preberite v članku na portalu Finance.
Povezani članki
Zadnje objave
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Ekskluzivno za naročnike
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Pedro Gonzales
Mervar ima seveda prav. Elektrika bo celo brez TČ, torej z navadnim kaloriferjem ali oljnim radiatorjem cenejša od kurilnega olja in primerljiva s peleti. In zakaj bi se nekdo mučil s peleti, če lahko preprosto vključi električne grelce in se greje ceneje?
Zato bo poraba elektrike enormna in bo prišlo skoraj zagotovo do preobremenitev, ker ljudje se pač prilagodijo, zato je tržni sistem tudi tako uspešen. Zamrznitev cen pod tržno ceno pa je seveda protitržni ukrep in bo privedel do neracionalnosti kot je opisano.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.