Finance: Prihajajoča zima bo največji preizkus slovenskega energetskega sistema

Uredništvo

Vir: Pixabay
Direktor Elesa Aleksander Mervar opozarja, da bo zaradi državnega subvencioniranja elektrike pozimi več ogrevanja na elektriko, zato bo slovenski energetski sistem na največji preizkušnji do zdaj. Opozarja na nujnost vlaganja v omrežje ter pomen skrajšanja postopkov umeščanja v prostor, ki se trenutno zelo vlečejo, celo na lokacijah, kjer objekti danes že stojijo. Distributerji opozarjajo tudi, da povečanja vlaganja s trenutnih 120 milijonov evrov letno na 350-420 milijonov evrov letno, koliko predvideva nacionalni energetski in podnebni načrt ni mogoče. Problem naj bi bila tudi decentralizacija distributerjev, ker so zato premajhni.

Minister za infrastrukturo Bojan Kumer po drugi strani ne pričakuje večjih obremenitev omrežja to zimo, saj se več kot polovica Slovencev še vedno greje na drva, na voljo pa naj bi bili tudi vsi preostali drugi viri ogrevanja (plin, kurilno olje, UNP in daljinsko ogrevanje na premog).

O težavah glede vlaganja in projektih, ki so v gradnji, vključno z daljnovodom Cirkovce-Pince, ki ga gradimo že dve desetletji, Madžari so svoj del dogradili že pred 15. leti, pa si preberite v članku na portalu Finance.

 
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki