Finance: Kako nameravajo dodatno obdavčiti normirane s.p.-je

Uredništvo

Vir: Pixabay
Ta teden med vlado in predstavniki obrtnikov, gospodarstvenikov in sindikatov tečejo pogovori o spremembi obdavčitve normirancev ter o morebitnem prilagajanju davčne lestvice in olajšav z inflacijo. 

Finance razkrivajo, da želi vlada spremeniti zakon tako, da bi tistim z letnim prihodkom do 25 tisoč evrov ne bi spremenili nič, a le, če imajo polno zavarovano vsaj eno osebo. Ob 25 tisoč evrih letnih prihodkov bi jim neto ostalo 19 tisoč. Na letne prihodke med 25 in sto tisoč evri bi davke zvišali. Novi predlog je, da bi nad 25 tisoč evri priznavali samo 40 odstotkov normiranih odhodkov.

Pri minimalnih prispevkih bi normiranec danes za davke in prispevke plačal sedem tisoč evrov (ostane mu 43 tisoč evrov), po novem devet tisoč evrov (ostane mu 41 tisoč evrov). Pri višjih prispevkih pa seveda še več.

Pri popoldanskem s.p.-ju pa bi bi po neuradnih informacijah priznavali ne glede na zaslužek 50 oziroma po zadnjem predlogu 40 odstotkov normiranih odhodkov. Zdaj jih 80 odstotkov. Tak podjetnik, ki prek popoldanskega s.p.-ja zasluži 50.000 tisoč evrov danes plača za davke dva tisoč evrov, za prispevke skupaj 960 evrov na leto. Po novem bi bila njegova davčna osnova 30 tisoč evrov, davek bi bil šest tisoč evrov, prispevki enaki kot danes – 80 evrov na mesec oziroma 960 evrov na leto.

Več si lahko preberete v članku Neuradno: tak je zadnji predlog finančnega ministrstva za obdavčitev normirancev.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki