Finance: Kako nameravajo dodatno obdavčiti normirane s.p.-je
Ta teden med vlado in predstavniki obrtnikov, gospodarstvenikov in sindikatov tečejo pogovori o spremembi obdavčitve normirancev ter o morebitnem prilagajanju davčne lestvice in olajšav z inflacijo.
Finance razkrivajo, da želi vlada spremeniti zakon tako, da bi tistim z letnim prihodkom do 25 tisoč evrov ne bi spremenili nič, a le, če imajo polno zavarovano vsaj eno osebo. Ob 25 tisoč evrih letnih prihodkov bi jim neto ostalo 19 tisoč. Na letne prihodke med 25 in sto tisoč evri bi davke zvišali. Novi predlog je, da bi nad 25 tisoč evri priznavali samo 40 odstotkov normiranih odhodkov.
Pri minimalnih prispevkih bi normiranec danes za davke in prispevke plačal sedem tisoč evrov (ostane mu 43 tisoč evrov), po novem devet tisoč evrov (ostane mu 41 tisoč evrov). Pri višjih prispevkih pa seveda še več.
Pri popoldanskem s.p.-ju pa bi bi po neuradnih informacijah priznavali ne glede na zaslužek 50 oziroma po zadnjem predlogu 40 odstotkov normiranih odhodkov. Zdaj jih 80 odstotkov. Tak podjetnik, ki prek popoldanskega s.p.-ja zasluži 50.000 tisoč evrov danes plača za davke dva tisoč evrov, za prispevke skupaj 960 evrov na leto. Po novem bi bila njegova davčna osnova 30 tisoč evrov, davek bi bil šest tisoč evrov, prispevki enaki kot danes – 80 evrov na mesec oziroma 960 evrov na leto.
Več si lahko preberete v članku Neuradno: tak je zadnji predlog finančnega ministrstva za obdavčitev normirancev.
Finance razkrivajo, da želi vlada spremeniti zakon tako, da bi tistim z letnim prihodkom do 25 tisoč evrov ne bi spremenili nič, a le, če imajo polno zavarovano vsaj eno osebo. Ob 25 tisoč evrih letnih prihodkov bi jim neto ostalo 19 tisoč. Na letne prihodke med 25 in sto tisoč evri bi davke zvišali. Novi predlog je, da bi nad 25 tisoč evri priznavali samo 40 odstotkov normiranih odhodkov.
Pri minimalnih prispevkih bi normiranec danes za davke in prispevke plačal sedem tisoč evrov (ostane mu 43 tisoč evrov), po novem devet tisoč evrov (ostane mu 41 tisoč evrov). Pri višjih prispevkih pa seveda še več.
Pri popoldanskem s.p.-ju pa bi bi po neuradnih informacijah priznavali ne glede na zaslužek 50 oziroma po zadnjem predlogu 40 odstotkov normiranih odhodkov. Zdaj jih 80 odstotkov. Tak podjetnik, ki prek popoldanskega s.p.-ja zasluži 50.000 tisoč evrov danes plača za davke dva tisoč evrov, za prispevke skupaj 960 evrov na leto. Po novem bi bila njegova davčna osnova 30 tisoč evrov, davek bi bil šest tisoč evrov, prispevki enaki kot danes – 80 evrov na mesec oziroma 960 evrov na leto.
Več si lahko preberete v članku Neuradno: tak je zadnji predlog finančnega ministrstva za obdavčitev normirancev.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
helena_3
Oprosti, Uroš, ampak pojma nimaš o ekonomiji. Že drugič danes komentiraš nekaj, kar ti je španska vas.
uros.samec
Oprostite, vendar to je bilo nujno. Dosedanja obdavčitev je bila smešno nizka, že sem enkrat objavil primerjavo obdavčitev podjetij pri nas in v bližnji tujini. Nujno je potrebno povišati davke podjetjem. Brez skrbi, ne bodo šli v tujino, ker so v tujini še višji.
irena
Uroš, tole je pa najbolj neumen razlog, zakaj višati davke - ker so v bližnji tujini višji. Pojma nimate o ekonomiji. Bolj država viša davke, manj pobere. Bolj skrbiš za ''reveže'' - več jih je! Najbolje, da kar uvedejo status ''državni revež''.
rasputin
Uresničujejo se napovedi. Ljudje bodo spet vračali obrtna dovoljenja.
Nekateri se bodo upokojili, nekateri bodo odšli v tujino, nekateri bodo delali na črno.
Voda še nikoli ni tekla navzgor in tudi ekonomskih zakonitosti se ne da pretentati.
"Filozofija":
- lako ćemo,
- mi možemo,
- problema nema...
ne pelje nikamor oziroma je pot v agonijo.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.