Dušan Merc: Sedanja osnovna šola je slabše od popolnega nereda
V Slovenskih novicah so naredili intervju z ravnateljem in učiteljem Dušanom Mercem in svetovalno delavko in vzgojiteljico v dijaškem domu ter sodelavko Inštituta za sodobno družino Manami (Familylab Slovenija) Majo Marc.
Merc je vbil sv svojih odgovorih zelo kritičen in je dejal, da slovensko šolo že dolgo vodi sindikat in da so šole v hudih kadrovskih stiskah. “Sedanja osnovna šola je slabše od popolnega nereda, urejenosti, ki bi temeljila na pedagogiki. V resnici je urejena za učitelje in oblast, birokracija, ki vlada, pa uničuje klimo na šoli. Blizu polovice dejavnosti je povsem nesmiselnih. Vedeti je treba, da šolo že dolgo vodi sindikat, pa tudi, da so šole v kadrovskih stiskah, ki jim ni videti konca. Šolski učni načrt bi morali prepoloviti, s tem pa bi bila šola z jasnimi cilji, a se bojim, da ne bo šlo zlahka, ker je oblast, tudi šolska, povsem brez pravega smerokaza, brez idej in je postala nesmiselna,” je bil oster Merc.
Zelo zanimiv je tudi njegov odgovor na vprašanje, kako najti ravnotežje, da bi imeli v družbi zdrave najstnike. “Treba je definirati njihove pravice (kar je treba precej potisniti nazaj), njihove dolžnosti in primerne obremenitve, ustrezna pričakovanja in predvsem družbeni red, red v tako imenovanih zdravih družinah. Malo starinsko in nemoderno, pa bi šlo. In dodal bi še, da je brezplačna hrana dodatna neumnost v sistemu. Treba bi bilo manj hrane, manj obrokov in več fizičnega napora. Že pogled v učence enega razreda nam to pove.”
Več si lahko preberete v celotnem intervjuju v Slovenskih novicah.
Merc je vbil sv svojih odgovorih zelo kritičen in je dejal, da slovensko šolo že dolgo vodi sindikat in da so šole v hudih kadrovskih stiskah. “Sedanja osnovna šola je slabše od popolnega nereda, urejenosti, ki bi temeljila na pedagogiki. V resnici je urejena za učitelje in oblast, birokracija, ki vlada, pa uničuje klimo na šoli. Blizu polovice dejavnosti je povsem nesmiselnih. Vedeti je treba, da šolo že dolgo vodi sindikat, pa tudi, da so šole v kadrovskih stiskah, ki jim ni videti konca. Šolski učni načrt bi morali prepoloviti, s tem pa bi bila šola z jasnimi cilji, a se bojim, da ne bo šlo zlahka, ker je oblast, tudi šolska, povsem brez pravega smerokaza, brez idej in je postala nesmiselna,” je bil oster Merc.
Zelo zanimiv je tudi njegov odgovor na vprašanje, kako najti ravnotežje, da bi imeli v družbi zdrave najstnike. “Treba je definirati njihove pravice (kar je treba precej potisniti nazaj), njihove dolžnosti in primerne obremenitve, ustrezna pričakovanja in predvsem družbeni red, red v tako imenovanih zdravih družinah. Malo starinsko in nemoderno, pa bi šlo. In dodal bi še, da je brezplačna hrana dodatna neumnost v sistemu. Treba bi bilo manj hrane, manj obrokov in več fizičnega napora. Že pogled v učence enega razreda nam to pove.”
Več si lahko preberete v celotnem intervjuju v Slovenskih novicah.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
Stanislav Jesenovec, operativni zastavoslovec
Če šole sodimo po ustavno-zakonsko-zastavoslovni urejenosti simbolov Slovencev, Slovenije in drugih pred ali v/na njih, potem velja Merčeva ugotovitev, da je "Sedanja osnovna šola je slabše od popolnega nereda". Zdravilo, vsaj za simbole oz. zastavo Slovenije? Opredeljenih 500 evrov kazni za ravnatelja in tisoč za šolo, če tega nima vzorno urejeno. Zakaj sem tako odločen: osnovna šola naj bi bila po vrtcih druga stopnja uradne domovinske vzgoje. Pri tem pa ne sme biti površnosti po mnenju poslanca Vitomira Grosa, iz daljnea leta 1993, saj se taka površnost potem prenaša na vse v državi iz roda v rod.
ju_rom
D. Merc ima od nekdaj polno gofljo pameti. Ne maram lažnivcev in hinavcev.
omega
Merc je eden redkih glasov zdrave pameti iz šolstva. Dejstvo je, da so naše osnovne in srednje šole razpuščene, normativi učnega osebja (pre)razkošni saj je ob upadajočem številu šolarjev zaposlenih vse več učiteljev, psihologov in drugega osebja. S sedanjimi predlogi Levice in 8. marca bi se šole spremenile v zastonjkarske samopostrežne restavracije, za kar bi poleg gradnje kuhinjskih prizidkov morali zaposliti številne dodatne kuharje in pomožne delavce za delo v kuhinji, čiščenje ipd
Jožef
Ali Domovina s poobjavo želi delati samomor?
brez heca pogumno, da poobjavite tudi taka, v naši družbi hudo osovražena stališča, čeprav so pravilna. toda pri nas si raje zatiskamo oči, kot da bi videli, da je cesar gol.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.