Dr. Vasko Simoniti, RTVS: "Vse to me spominja na zadeve, ki so bližje nesvobodi kot pa svobodi, na katero se zgovarjajo"
Gost oddaje Intervju na RTV Slovenija je bil slovenski zgodovinar in nekdanji minister za kulturo dr. Vasko Simoniti. Pogovor je vodil dr. Jože Možina.
Najprej sta se dotaknila razmer v Ukrajini, nato pa je tekla beseda o aktualnopolitičnih vprašanjih, stranki Gibanje Svoboda in premierju Robertu Golobu. Kot pravi bivši minister, ga vse to spominja na zadeve, ki so "bližje nesvobodi kot pa svobodi, na katero se zgovarjajo." Glede predsednika vlade pa dodaja: "Če bi pogledali zadnje tri mesece, ne verjamem, da je kaj dosti govora o svobodi, ampak o neki veliki, pretirani samozavesti in nastopaštvu, ki je premosorazmerno z gospodovo neumnostjo.«
V pogovoru sta se dotaknila tudi afere Smodej, ki v teh dneh pretresa slovensko javnost in kulturno sfero. Bivši minister za kulturo je napovedal, da ob morebitni vpletenosti politike v afero sodnega epiloga ne bo, ker sta dela policije in pravosodja "dobesedno v žepu leve politične opcije."
Novelo zakona o RTV-ju je po njegovem mnenju treba zavrniti, saj ne prinaša napovedane depolitizacije, ampak nasprotno – politizacijo javnega servisa.
Celoten intervju si oglejte na rtvslo.si.
https://twitter.com/MitjaIrsic/status/1564016818439815174
Najprej sta se dotaknila razmer v Ukrajini, nato pa je tekla beseda o aktualnopolitičnih vprašanjih, stranki Gibanje Svoboda in premierju Robertu Golobu. Kot pravi bivši minister, ga vse to spominja na zadeve, ki so "bližje nesvobodi kot pa svobodi, na katero se zgovarjajo." Glede predsednika vlade pa dodaja: "Če bi pogledali zadnje tri mesece, ne verjamem, da je kaj dosti govora o svobodi, ampak o neki veliki, pretirani samozavesti in nastopaštvu, ki je premosorazmerno z gospodovo neumnostjo.«
V pogovoru sta se dotaknila tudi afere Smodej, ki v teh dneh pretresa slovensko javnost in kulturno sfero. Bivši minister za kulturo je napovedal, da ob morebitni vpletenosti politike v afero sodnega epiloga ne bo, ker sta dela policije in pravosodja "dobesedno v žepu leve politične opcije."
Novelo zakona o RTV-ju je po njegovem mnenju treba zavrniti, saj ne prinaša napovedane depolitizacije, ampak nasprotno – politizacijo javnega servisa.
Celoten intervju si oglejte na rtvslo.si.
https://twitter.com/MitjaIrsic/status/1564016818439815174
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Stajerska2021
Vrhunski intervju! Čestitke, dr. Simoniti. Prav tako dr. Možini!
Brez dlake na jeziku, tako kot vedno. Kritika z argumenti!
Priporočam ogled!
Kraševka
Bil je res odličen intervju. Simoniti je pravi gospod, ki loči KULTURO od Ne-kulture. Povedal je, da imamo veliko dobrih kulturnikov, ki jih preglasijo NEKULTURNI posamezniki. Jasno je dal vedeti, da je čisto možno, da sedaj Ne-kulturniki UNIČUJEJO slovensko kulturo. Simoniti je namignil, da če bi bili sodniki res del pravne države, bi bili PRESTOPNIKI kaznovani. Ker tega ni, bodo Levi sodniki - sokrivi za dekadenco naše kulture, ki je že zaskrbljujoča.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.