Dr. Štuhec za Radio Ognjišče: Iz enih volitev v druge se nam dogaja čustvena demokracija

Uredništvo

vir: Časnik
Po koncu super volilnega leta so na Radiu Ognjišče za komentar na rezultate povprašali moralnega teologa dr. Ivana Štuheca. Odgovarjal je, kako gleda na »antijanša sindrom« in kdo je kriv za slab rezultat desne sredine.

Vse volitve so imele za dr. Štuheca skupno rdečo nit, to pa je, da je zmagovala leva sredina in tudi levica. Začetek celotne polomije desnosredinskega bloka je bil po njegovem mnenju v nesposobnosti, da bi dejansko našli še neko tretjo pot ali tretjo skupino strank, ki bi se med seboj povezale in imele tudi svojega voditelja. »Ljudje pa se, kot vidimo, ne zanimajo veliko za vsebino in za program, ampak se odločajo preprosto po voditelju, ali jim je ta simpatičen ali ne, ali jih tako prikazujejo in delajo mediji ... to kar upravičeno imenujemo čustvena demokracija, se nam dogaja iz enih volitev v druge.«

Štuhec meni, da je desna sredina izgubila tudi lokalne volitve, pri tem pa ima v mislih dogajanje v Celju in Ljubljani. "Da v vseh teh letih ni bila sposobna postaviti v Ljubljani resnega protikandidata Zoranu Jankoviču, je zelo povedno. Potrebno bi bilo najti ustreznega protikandidata, ki bi imel takšne in še boljše kvalitete kot on in bi bil tudi to, kar imamo v Sloveniji radi, nov obraz."

Pri tem je opozoril še na en moment, ki ga po njegovem mnenju desna sredina resno zanemarja. To so raziskave javnega mnenja o tem, kako se generacije hitro spreminjajo. »Te raziskave delajo profesorji na FDV. In oni potem na nek način sugerirajo, s kakšnimi potezami je potrebno iti v volilni boj zato, da ga dobiš. Vse skupaj to kaže na intelektualni raziskovalni javnomnenjski deficit, ki ga ima desna sredina.«

Celoten pogovor lahko preberete ali poslušate na tej povezavi.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki