Dr. Štuhec za Radio Ognjišče: Iz enih volitev v druge se nam dogaja čustvena demokracija
Po koncu super volilnega leta so na Radiu Ognjišče za komentar na rezultate povprašali moralnega teologa dr. Ivana Štuheca. Odgovarjal je, kako gleda na »antijanša sindrom« in kdo je kriv za slab rezultat desne sredine.
Vse volitve so imele za dr. Štuheca skupno rdečo nit, to pa je, da je zmagovala leva sredina in tudi levica. Začetek celotne polomije desnosredinskega bloka je bil po njegovem mnenju v nesposobnosti, da bi dejansko našli še neko tretjo pot ali tretjo skupino strank, ki bi se med seboj povezale in imele tudi svojega voditelja. »Ljudje pa se, kot vidimo, ne zanimajo veliko za vsebino in za program, ampak se odločajo preprosto po voditelju, ali jim je ta simpatičen ali ne, ali jih tako prikazujejo in delajo mediji ... to kar upravičeno imenujemo čustvena demokracija, se nam dogaja iz enih volitev v druge.«
Štuhec meni, da je desna sredina izgubila tudi lokalne volitve, pri tem pa ima v mislih dogajanje v Celju in Ljubljani. "Da v vseh teh letih ni bila sposobna postaviti v Ljubljani resnega protikandidata Zoranu Jankoviču, je zelo povedno. Potrebno bi bilo najti ustreznega protikandidata, ki bi imel takšne in še boljše kvalitete kot on in bi bil tudi to, kar imamo v Sloveniji radi, nov obraz."
Pri tem je opozoril še na en moment, ki ga po njegovem mnenju desna sredina resno zanemarja. To so raziskave javnega mnenja o tem, kako se generacije hitro spreminjajo. »Te raziskave delajo profesorji na FDV. In oni potem na nek način sugerirajo, s kakšnimi potezami je potrebno iti v volilni boj zato, da ga dobiš. Vse skupaj to kaže na intelektualni raziskovalni javnomnenjski deficit, ki ga ima desna sredina.«
Celoten pogovor lahko preberete ali poslušate na tej povezavi.
Vse volitve so imele za dr. Štuheca skupno rdečo nit, to pa je, da je zmagovala leva sredina in tudi levica. Začetek celotne polomije desnosredinskega bloka je bil po njegovem mnenju v nesposobnosti, da bi dejansko našli še neko tretjo pot ali tretjo skupino strank, ki bi se med seboj povezale in imele tudi svojega voditelja. »Ljudje pa se, kot vidimo, ne zanimajo veliko za vsebino in za program, ampak se odločajo preprosto po voditelju, ali jim je ta simpatičen ali ne, ali jih tako prikazujejo in delajo mediji ... to kar upravičeno imenujemo čustvena demokracija, se nam dogaja iz enih volitev v druge.«
Štuhec meni, da je desna sredina izgubila tudi lokalne volitve, pri tem pa ima v mislih dogajanje v Celju in Ljubljani. "Da v vseh teh letih ni bila sposobna postaviti v Ljubljani resnega protikandidata Zoranu Jankoviču, je zelo povedno. Potrebno bi bilo najti ustreznega protikandidata, ki bi imel takšne in še boljše kvalitete kot on in bi bil tudi to, kar imamo v Sloveniji radi, nov obraz."
Pri tem je opozoril še na en moment, ki ga po njegovem mnenju desna sredina resno zanemarja. To so raziskave javnega mnenja o tem, kako se generacije hitro spreminjajo. »Te raziskave delajo profesorji na FDV. In oni potem na nek način sugerirajo, s kakšnimi potezami je potrebno iti v volilni boj zato, da ga dobiš. Vse skupaj to kaže na intelektualni raziskovalni javnomnenjski deficit, ki ga ima desna sredina.«
Celoten pogovor lahko preberete ali poslušate na tej povezavi.
Povezani članki
Zadnje objave
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
5 komentarjev
pozdrav
Izgleda, da iz ozadja nekdo vse režira:
Janševa vlada je prišla na oblast le ( če izvzamemo obdobje 2004- 2008) v času vrhunca kriz, to je leta 2012 in 2021, da je sprejela nepriljubljene ukrepe za državljane, da se lahko potem kaže s prstom na desnico, kako je neugodna.
Ko pa je vrhunec krize mimo, pa spet prevzame oblast levica.
Šarec je ob razpustitvi vlade napovedal, da bodo volitve, ki bodo ojačale levo opcijo, kar se je potem z zamikom zgodilo.
pozdrav
Čestitke gospodu Štuhecu za objektivno oceno vzrokov slabega volilnega uspeha desnice.
Povsem logično in zdravorazumsko je, da desnice ne more pridobiti več volivcev brez novega mladega obraza in nove sredinske stranke, ki bo privabila tudi levosredinske volivce.
Že ptički čivkajo, da le določen del volivcev voli skrajno desnico, med katero uvrščam SDS, pa tudi delno NSI, saj je splošno znano, da ima krščansko usmeritev in navezanost na cerkev.
Torej manjka stranka, ki bo imela desnosredinsko liberalno usmeritev, ki bo zanimiva tudi za levosredinske volivce in ki bo imela nov mlajši obraz, ki bo privlačen tudi za tiste, ki se odločajo zgolj po obrazih.
Andrej Muren
Dr. Štuhec je pravilno povedal: ljudje se ne zanimajo za politične programe strank, ampak se odločajo čustveno na podlagi priljubljenosti posameznega voditelja. Tukaj je za desne stranke velik prostor za samorefleksijo. Kadrovska politika pri vseh desnih strankah je slaba, zato na mnogo mestih ne spravijo skupaj močnega kandidata. Prav tako ima dr. Štuhec prav, ko omenja javnomnenjski deficit desnice. Tisto o pomanjkanju lastnih medijev pa je že zlajnana tema. Zakaj v 32 letih desni pol ni uspel spraviti na noge niti enega medija, ki bi segel v sleherno hišo?
Sonatine
Zakaj le, Andrej? Zakaj sta propadla Slovenec in Mag? Desnica pač nima skrivnih fondov v davčnih oazah, kamor bi se stekal davkoplačevalski denar. Ti projekti stanejo.
Mitja
Sonatine! Ko bi odgovor bil tako enostaven! Prva težava so kadri, ki jih je bistveno manj z desničarskim pogledom na svet. In še ti so lahko premalo ambiciozni, ali pa zaradi drugih razlogov nočejo izpostavljati sebe in svojih bližnjih. Sledi prodajna mreža. Če zadevo primerjam z vinarjem: ima dobro vino, ampak potencialni kupci ne vedo zanj. Torej mu kvaliteta ne pomaga prav dosti. Tretja težava je po mojem mnenju, ažurno pridobivanje informacij. Nič ni bolj starega od včerajšnje novice. In težava vseh težav, ki jo izpostavlja velika večina člankov v Domovini po referendumih: Nesposobnost sodelovanja desnih in tistih oblikovalcev javnega mnenja, ki menijo da je navijaško poročanje levih preseglo vse meje resnice in poštenja. Da tudi bralci Domovine niso sposobni sodelovanja pa jasno kažejo vsebine komentarjev. Zaključek: Bog se nas usmili v svoji vrtičkarski zaplankanosti.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.