dr. Matej Avbelj, Finance: Polarizacija je naša družbena viagra
Rak rana postopnega a nezadržnega demokratičnega zatona, ki se dogaja pred našimi očmi, naj bi bila polarizacija, ki ubija demokracijo. Ob tem se pojavlja vprašanje, zakaj se to dogaja prav nam?
Sama polarizacija, ki predstavlja ostro razdeljenost družbe na dva dela, pri čimer obstaja apriorno demoniziranje vsega, kar prihaja z drugega pola, je možna samo v demokraciji, saj avtoritarni sistemi razlike, ki bi omogočile nastanek polarizacije, zatrejo že v kali. Kljub vsemu pa ni nujno, da v demokraciji pride do polarizacije, saj bi bilo idealno, če bi živeli v pluralizmu, kjer se med seboj spoštujemo in uporabljamo argumentiran javni dialog.
A polarizacijo imamo, ker imajo mnogi od nje koristi. Ljudje v kompleksnem političnem in družbenem sistemu s pomočjo polarizacije lažje ločimo "dobro" in "slabo", kar nam je v evoluciji omogočalo preživetje in je zato del našega nagona. Podjetja, ker ustvarjajo zvesto bazo potrošnikov za svoje izdelke, družbene skupine za svojo manipulacijo, mediji za dvigovanje gledanosti in seveda politiki, ki na tak način preusmerijo pozornost od problemov v družbi, ki slabšajo naš življenjski standard in jih sami niso sposobni rešiti. Dodatno jo podpihujejo vse močnejše nadnaiconalne korporacije, ki po moči že presegajo večino držav.
Polarizacija tako predstavlja neke vrste viagro za politični sistem, da motivira volivce na podlagi razlik, ki predstavljajo nepremostljive moralne delitve. V Sloveniji to deluje že 30 let. Bo tudi na prihajajočih referendumih?
Celotno kolumno dr. Mateja Avblja preberite na portalu Finance.
Sama polarizacija, ki predstavlja ostro razdeljenost družbe na dva dela, pri čimer obstaja apriorno demoniziranje vsega, kar prihaja z drugega pola, je možna samo v demokraciji, saj avtoritarni sistemi razlike, ki bi omogočile nastanek polarizacije, zatrejo že v kali. Kljub vsemu pa ni nujno, da v demokraciji pride do polarizacije, saj bi bilo idealno, če bi živeli v pluralizmu, kjer se med seboj spoštujemo in uporabljamo argumentiran javni dialog.
A polarizacijo imamo, ker imajo mnogi od nje koristi. Ljudje v kompleksnem političnem in družbenem sistemu s pomočjo polarizacije lažje ločimo "dobro" in "slabo", kar nam je v evoluciji omogočalo preživetje in je zato del našega nagona. Podjetja, ker ustvarjajo zvesto bazo potrošnikov za svoje izdelke, družbene skupine za svojo manipulacijo, mediji za dvigovanje gledanosti in seveda politiki, ki na tak način preusmerijo pozornost od problemov v družbi, ki slabšajo naš življenjski standard in jih sami niso sposobni rešiti. Dodatno jo podpihujejo vse močnejše nadnaiconalne korporacije, ki po moči že presegajo večino držav.
Polarizacija tako predstavlja neke vrste viagro za politični sistem, da motivira volivce na podlagi razlik, ki predstavljajo nepremostljive moralne delitve. V Sloveniji to deluje že 30 let. Bo tudi na prihajajočih referendumih?
Celotno kolumno dr. Mateja Avblja preberite na portalu Finance.
Povezani članki
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
pozdrav
Nespoštljiva polarizacija slovenske skupnosti, je v nasprotju s slovensko ustavo, ki prisega na človekove pravice, torej na spoštovanje medsebojnega osebnega dostojanstva ter na demokratičen dialog in skupno demokratično odločanje.
Sovražna polarizacija je posledica nasilne revolucionarne komunistične revolucije, ki je gradila na notranjem sovražniku, da je lahko prevzela oblast in potem nadaljevala s to pogubno usmeritvijo, katere posledica je tudi na ta način vsiljena slovenska nevoščljivost.
pozdrav
Sovražnost in nevoščljivost sta si dvojčici, ki se skupaj hranita.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.