dr. Matej Avbelj, Finance: Polarizacija je naša družbena viagra

Uredništvo

foto: Odmevi (posnetek zaslona)
Rak rana postopnega a nezadržnega demokratičnega zatona, ki se dogaja pred našimi očmi, naj bi bila polarizacija, ki ubija demokracijo. Ob tem se pojavlja vprašanje, zakaj se to dogaja prav nam?

Sama polarizacija, ki predstavlja ostro razdeljenost družbe na dva dela, pri čimer obstaja apriorno demoniziranje vsega, kar prihaja z drugega pola, je možna samo v demokraciji, saj avtoritarni sistemi razlike, ki bi omogočile nastanek polarizacije, zatrejo že v kali. Kljub vsemu pa ni nujno, da v demokraciji pride do polarizacije, saj bi bilo idealno, če bi živeli v pluralizmu, kjer se med seboj spoštujemo in uporabljamo argumentiran javni dialog.

A polarizacijo imamo, ker imajo mnogi od nje koristi. Ljudje v kompleksnem političnem in družbenem sistemu s pomočjo polarizacije lažje ločimo "dobro" in "slabo", kar nam je v evoluciji omogočalo preživetje in je zato del našega nagona. Podjetja, ker ustvarjajo zvesto bazo potrošnikov za svoje izdelke, družbene skupine za svojo manipulacijo, mediji za dvigovanje gledanosti in seveda politiki, ki na tak način preusmerijo pozornost od problemov v družbi, ki slabšajo naš življenjski standard in jih sami niso sposobni rešiti. Dodatno jo podpihujejo vse močnejše nadnaiconalne korporacije, ki po moči že presegajo večino držav.

Polarizacija tako predstavlja neke vrste viagro za politični sistem, da motivira volivce na podlagi razlik, ki predstavljajo nepremostljive moralne delitve. V Sloveniji to deluje že 30 let. Bo tudi na prihajajočih referendumih?

Celotno kolumno dr. Mateja Avblja preberite na portalu Finance. 
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki