Ddr. Klemen Jaklič, Ius-info: Zakonska zveza, posvojitve in vprašanje vključenosti
Ustavni sodnik ddr. Klemen Jaklič v kolumni za Ius-info pojasnjuje, zakaj je ob odločanju o zakonski zvezi istospolnih parov in njihove posvojitve otrok podal odklonilno ločeno mnenje. Kot sprva razloži, odločitve ni podprl, ker večina sodnikov ni pustila ob strani nevarnosti osebne pristranskosti oz. stereotipov, ki ne smejo vplivati na odločitev.
Nadalje pojasni tradicionalni pristop k vprašanjem, ki "temelji na ideji, da je zakonska zveza nekaj posebnega, podeljenega zvezi moškega in ženske, torej zvezi, iz katere se po naravi lahko rodi in v družinskem zavetju vzgaja potomstvo, ki je temelj skupnosti in vir nadaljevanja človeškega življenja ter s tem človeštva kot takega. Kar pa je sam vir življenja, ima poseben status, uči ta tradicionalni pristop. Od tod posebna podelitev statusa zakonske zveze za skupnost moža in žene, tj. družine, vključno z možnostjo skupnega posvajanja otrok s strani takšnega, posebnega para".
Nadalje se sooči tudi z "modernejšim" pristopom, ki "razlaga, da ne more biti večina, kaj šele država, tista, ki posameznikom od zunaj določa telos zakonske zveze in družine. Če dva odrasla človeka pristno svobodno želita ("consenting adults"), da bi tudi njuna zveza štela za zakonsko zvezo in da bi ob tem prav tako lahko posvojila otroke, pa na slednje in kogarkoli tretjega to nima posebnega škodljivega učinka, potem ni razloga, razlaga moderni pristop, da bi kdorkoli (kaj šele država) to lahko upravičeno preprečil".
A kot opozarja, mora imeti rešitev notranje konsistenstno logiko, ki pa je moderni pristop zaenkrat ni dal. "Večina glede ključnega vprašanja – zakaj natančno gre za neupravičeno izključitev istospolne manjšine iz zakonske zveze in skupne posvojitve otrok – še ne ponudi logično-konsistentnega odgovora oziroma se temu z argumentativno praznino izogne," opozarja sodnik, ki pojasni, da "obrazložitev večinske odločbe dilem, o katerih je v resnici odločala, ni niti odprla".
Celotno kolumno lahko preberete na Ius-info.si.
Povezani članki
Zadnje objave
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Kraševka
Ko bi imeli v Sloveniji več takih sodnikov, kot je dr. Klemen Jaklič, bi bila naša država mnogo bolj NAPREDNA, predvsem pa PRAVIČNA.
To ekstremno Levo usmerjeno US, pa bo pomagalo k RAZGRADNJI DRUŽBE in države.
Bolje bi bilo, če takega "virusa US" ne bi imeli. Naredili bodo, ti US, mnogo več škode, kot virus Covid.
Sonatine
Napičil je čas, ko bo tudi takšno US treba razgraditi in pričeti povsem iz temeljev. Menim, da se lustraciji v Sloveniji ne bomo več mogli izogibati in izogniti. Se pa sprašujem, kakšni ljudje so to, da jih ni prav nič SRAM in jim ni nerodno. Žal je dr. Jaklič svetla zveza v črni luknji ideološkega močvirja, ki je ustavo že zdavnaj poteptalo, se na njo brutalno iztrebilo in se iz nje že vrsto let posmehuje. Sramota, ki jo večinski neustavni sodniki nosijo, bo preživela njih same. Ti ljudje nikoli več ne bi smeli delati v pravosodju, niti kot snažilke ali snažikci ne.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.