Dr. Alojz Ihan za N1: Brez zaupanja v avtoriteto institucij, ki smo jih sami ustvarili, in celo brez zaupanja v soljudi, ki z nami neposredno bivajo, ni civilizacije, ni občutka varne in organizirane človeške skupnosti
Dr. Alojz Ihan v kolumni za N1 dvomljivcem pojasnjuje, zakaj je treba zaupati v znanost. Kot piše, je prav globalizirana znanost v navezi z javnim šolstvom v zadnjih dveh stoletjih omogočila neverjeten razvoj tehnologije, s tem pa dostop do številnih dobrin in življenjskih možnosti za večino ljudi, ne le za ozke oblastne elite.
V kriznih razmerah, kot je bila pretekla pandemija, pa se je pokazala razlika med predeli sveta, v katerih so vajeni zaupati v avtoriteto znanosti in zdravstvenih institucij, in med predeli, v katerih ljudje slabo ločujejo med avtoriteto in avtoritarnostjo ter tudi zaradi slabih zgodovinskih izkušenj z zadnjo niso zmožni zaupanja v znanost, medicino, politične voditelje (čeprav so jih sami izvolili), novinarje, sodnike, zdravnike.
Nezmožnost zaupati v druge in zlasti v avtoriteto družbenih institucij je resen družbeni problem, ki v kriznih razmerah hitro privede do neorganiziranosti, medsebojnih nasprotij, boja vsakega proti vsakomur, sovraštva, hujskaštva. In predvsem nepotrebnih človeških žrtev – med pandemijo smo države nekdanje Jugoslavije in Sovjetske zveze plačale največjo človeško ceno (poleg Peruja, ki je posebna zgodba) prav zaradi nezaupanja v lastne institucije in brezbrižnosti do epidemičnih dejstev, ki jih je sporočala medicinska znanost.
Celotno kolumno si lahko preberete na spletni strani N1.
Povezani članki
Zadnje objave
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
12 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
BOGDAJ DBER DAN - VSEM.
NO, NA TE TEORIJE ZAROT OKROG Covida - NAJ ODGOVORIJO
SAMI ZDRAVNIKI - NA KAKI S - TV
SNEMANI - JAVNI TRIBUNI.
PANDEMJA COVID – NAMREČ ŠE NIKAKOR NI MINILA.
Seveda zdravstvo je vedno problem, naredi pa tudi veliko pozitivnega.
PANDEMIJA COVID VSEKAKOR – ŠE TRAJA.
KDOR
V TEM ČASU NIMA V REDU OSEBNEGA ZDRAVNIKA – IMA VERJETNO OB TEŽAVAH S SVOJIM ZDRAVJEM – VELIKE TEŽAVE
V naše slo zdravstvo je bila uvedena IKT PLATFORMA –
za stik nas pacientov
z zdravniki – imenovana – “GOSPODAR ZDRAVJA”,
ki je verjetno za starejše
in tiste, ki nimajo PC- jev – NEUPORABNA,
čeprav je korektno zasnovana,
je za uporabo – komplicirana. Toliko.
Prvi ZDRAVSVENI DOM v Sloveniji
– leta 1926
je bil ZDRAVSTVENI DOM v Lukovici na cesti proti Trojanam.
Zidavo je organiziral odlični zdravnik-higienik dr. Ivo PIRC,
TESEN SODELAVEC – ORLOV IN ORLIC.
L.r.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 70 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan: ne želim replik in ne odgovarjam na replike t.i. proputinistov, zagovornikov komun-socializma, sovražnikov slo RKC vere in Cerkve itd Imam jih blokiarne, njih branja nevrednih zapisov ne vidim, ne berem. Moji KONTAKTNI podatki so na internetu pod mojim d.o.o. SLOVENIANA – za POLNO PREDSTAVLJENE, resno sodelovanje: za
razvoj pozitivnih vse- slovenskih domoznanskih društev, muzeji “ORLOV” itd.
p.s.
jaz bom pozitivno našo slo desnico oživljal z domoznanskimi
in domačnostnimi društev “SLOVENIANA”:
USTANAVLJALI BOMO MUZEJE
VRLIH Orlov, postavljali spomenike pomembnim, doslej prezrtim Slovencem,
osnovni namen SLOVENIANA društev bo pa vrnitev množične podpore
pozitivnim proslovenskim RK veri naklonjenim polit strankam.
Beroči verjetno ne veste – a stara dobra SLS – JE SVOJE NAJBOLJŠE LJUDI
ZAJEMALA IZ MLADINSKEGA “ORLA” – mladi, športni fantje so bili za vero
in slovenstvo – resnično zavzeti, najboljši Orli so postali župani, poslanci, meli razne pomembne javne položaje itd.
Nekaj dobrih sodelavcev že imam, ostali resni – mi boste dobrodošli.
BARBARA RAKUN
hahaha, ALojz Ihan, nekoč eden nabolj spoštovanih imunologov, v korona histeriji prodana duša. In on bo govoril o zaupanju? V kakšnem stanju je že slovensko zdravstvo?
marko272
V članku piše, zakaj si znanost zasluži zaupanje. Seveda imaš pravico dvomiti, ampak če nisi strokovnjak z dotičnega področja, je bolj pametno zaupati. Jaz zaupam zdravnikom, ker:
1. Verjamem, da jih velika večina iskreno žel pomagati in jim ni vseeno za bolnike.
2. Vedo o medicini veliko več kot jaz.
Seveda lahko naletimo na slabega zdravnika ali pa pride do napake, ampak je verjetnost slabega izida veliko manjša kot pri samozdravljenju na osnovi člankov s spleta.
rasputin
Že Hipokrat je rekl, da je nor tisti, ki svoje zdravje povsem zaupa zdravniku. V zvezi s pandemijo ne gre zgolj strokovna vprašanja, ki se vidijo pod mikroskopom. Resnici na ljubo, tudi večina zdravnikov ni vešča znanstveno-raziskovalnega pristopa. Zato težko presojajo to, kar jim servira farmacija. Sploh v zvezi z mRNA cepivom, ki ni preizkušeno. Kljub temu, da ni bilo relevantnih podatkov, je zdravniška stroka izvajala propagando za nepreizkušeno cepivo, kar je v nasportju z medicinsko etiko. VB bistvu se je politika in stroka v zvezi s cepljenjem obnašala kot nekdo, ki bi silil ljudi, naj se podajo na področje, ki je lahko minsko polje. Vedno več je dokazov, da so farmacevti vedeli, da je cepivo neučinkovito in škodljivo, a so v svojem interesu vstrajali pri tem, da je cepljenje koristno, politika in zdravstvo, pa da je nuno, čeprav ni bilo in še vedno ni dokazov za to. Ma, saj je vseeno. Naj vsak dela, kar hoče. Naj se, kdor hoče, cepi in tvega, da umre ali da ima različne zdravstvenne težave. Samo, da pustijo pri miru tiste, ki se nočemo cepiti. Vsakdo ima pravico, da verjame uradnimi zdravstvenimi doktrinami in se brezpogojno vda poklicnim demagogm, ali pa ne.
rasputin
Nimam se za eksperta, sledim pa ekspertom, ki nekaj dajo na znanost in dejstva, v nasportju z uradno propagando, ki jo izvaja uradna politika v interesu farmacije. Veliko bolj zaupam na primer zdravnikom in drugim strokovnjakom, ki nastopajo pod okriljem portala https://doctors4covidethics.org/symposium/
rasputin
Demagogija. Zaupanje si je treba zaslužiti. Ni samoumevno. To apriorno brezpogojno zaupanje, ki ga zahteva dr. Ihan, je avtoritarna zahteva. Ne, hvala! Imamo pravico dvomiti. Dvom je temelj tudi znanosti. Naj se dr. Ihan raje vpraša, zakaj je toliko njegovih kolegov, ki ne zaupajo uradni farmaciji in medicini.
rasputin
https://doctors4covidethics.org/symposium/
Madison
Alojz Ihan: "Ničkolikokrat sem se med epidemijo srečal z ljudmi, ki so mi rekli, da ne verjamejo sporočilom NIJZ o virusnih testih, ker niso ovce, ampak hočejo vsako stvar kritično ovrednotiti. "Z veseljem," sem jim navadno odgovoril, "povejte svoje kritike in dvome, pa bom skušal odgovoriti." Potem pa praktično nikoli ni sledilo konkretno, tehnološko vprašanje o testiranju, ampak le navedba, da neki doktor na YouTubovem posnetku trdi, da so PCR-testi lažni, in da sogovornik bolj verjame njemu kot NIJZ. Človek, ki je o sebi gojil prepričanje, da je kritičen mislec, v resnici ni znal izreči niti k-ja od kritike virusnega testiranja, saj navadno sploh ne bi znal ločiti PCR-aparata od kuhinjske friteze. V resnici se je le odločil za vero v internetnega doktorja namesto za zaupanje v avtoriteto NIJZ. Mislim si, da zato, ker mu je bilo bolj lagodno sprejeti prepričanje, s katerim je lahko ignoriral avtoriteto lastne državne ustanove, ki mu je nalagala določene obveznosti." ********** rasPutin, ali znate ločiti PCR-aparat od kuhinjske friteze? Ker dejansko nimate pojma, kako delujejo PCR-aparati ter na osnovi česa in kako poteka PCR testiranje, ste kakor tisti dvomljivci, ki venomer izražajo svoje dvome v znanost in PCR testiranje, ob tem pa neizmerno zaupajo internetnim "doktorjem znanosti"... ...pravzaprav nič čudnega, da po istem principu verjamete tudi lažni putinistični propagandi na spletu in taki propagando tudi sami razširjate. To pač ne more biti niti demagogija, ampak zgolj banalno laganje.
rasputin
Priznani strokovnjaki, tudi Nobelovi nagrajenci med njmi, razgrinjajo dejstva o lažni pandemiji. Meni ni treba ločiti med fritezo in protezo, ker to ločijo strokovnaki z integriteto, ki je premnogi aparatčiki v zdravstvenem sistemu žal nimajo. Kljub pritsku farmacevstkega lobija in korupciji se najdejo nedovisni strokovnjaki, ki imajo pogum reči bobu bob, četudi s tem tvegajo reputacijo in kariero. https://doctors4covidethics.org/symposium/ Kar zadeva "laži" o vojni v Ukrajini, še nisi razkrinkal niti ene.
Peter Klepec
Ampak zakaj Nemci zaupajo nemskim zdravnikom in znanstvenikom, Slovenci pa ne zaupajo slovenskim zdravnikom in znanstvenikom, ceprav gre za isto medicino in isto znanost, pa tudi oboji trdijo isto?
rasputin
Tu je predlog znanstvenika za znanstveno objektivno ugotavljanje učinkovitosti cepiva. Ne verjamem, da se je uradna zdravstvena stroka kdaj odločila za izvedbo predloga, čeprav se ves čas sklicuje na znanost. https://www.dnevnik.si/1042956964
rasputin
To so tvoje pobožne želje. Prav nemški zdravniki so med najbolj aktivnimi pri razkrivanju lažne pandemije. Nemški zdravnik Claus KÖhnline je med prvimi razkrinkal lažno pandemijo in dejstvo, da ljudje umirajo zaradi napačnega zdravljenja, ne zaradi sorazmerno nenevarnega kovida. Poglej si intervju z njim. https://www.youtube.com/watch?v=0Mcur4uC34A Tudi nemški odvetnik Reiner Fuelmich je med najbolj aktivnimi zemljani pri razkrivanju lažne pandemije. Tvoj problem je, da si neobveščen in da brezpogojno zaupaš lažni propagandi, ki jo izvajajo mainstream mediji. https://stopworldcontrol.com/fuellmich/
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.