Dr. Alojz Ihan za N1: Brez zaupanja v avtoriteto institucij, ki smo jih sami ustvarili, in celo brez zaupanja v soljudi, ki z nami neposredno bivajo, ni civilizacije, ni občutka varne in organizirane človeške skupnosti

Uredništvo

Vir: Alojz Ihan Facebook profil

Dr. Alojz Ihan v kolumni za N1 dvomljivcem pojasnjuje, zakaj je treba zaupati v znanost. Kot piše, je prav globalizirana znanost v navezi z javnim šolstvom v zadnjih dveh stoletjih omogočila neverjeten razvoj tehnologije, s tem pa dostop do številnih dobrin in življenjskih možnosti za večino ljudi, ne le za ozke oblastne elite.


V kriznih razmerah, kot je bila pretekla pandemija, pa se je pokazala razlika med predeli sveta, v katerih so vajeni zaupati v avtoriteto znanosti in zdravstvenih institucij, in med predeli, v katerih ljudje slabo ločujejo med avtoriteto in avtoritarnostjo ter tudi zaradi slabih zgodovinskih izkušenj z zadnjo niso zmožni zaupanja v znanost, medicino, politične voditelje (čeprav so jih sami izvolili), novinarje, sodnike, zdravnike.

Nezmožnost zaupati v druge in zlasti v avtoriteto družbenih institucij je resen družbeni problem, ki v kriznih razmerah hitro privede do neorganiziranosti, medsebojnih nasprotij, boja vsakega proti vsakomur, sovraštva, hujskaštva. In predvsem nepotrebnih človeških žrtev – med pandemijo smo države nekdanje Jugoslavije in Sovjetske zveze plačale največjo človeško ceno (poleg Peruja, ki je posebna zgodba) prav zaradi nezaupanja v lastne institucije in brezbrižnosti do epidemičnih dejstev, ki jih je sporočala medicinska znanost.

Celotno kolumno si lahko preberete na spletni strani N1.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki