Bikoborbe za štipendije po slovensko
Pred nekaj leti je bila zelo brana knjiga z naslovom Moški so z Marsa, ženske so z Venere. Ob norostih, ki jih počnejo naši uradniki, se bojim, da velja zanje kot za državljane, da smo se znašli na dveh različnih svetovih, med katerima ne vodi nobena stezica, kaj šele avtocesta. Začetek novega šolskega leta so letos zabelili še posebej pestro in originalno: z bikoborbami za štipendije.
Rada bi videla tistega – z imenom in priimkom – ki se je domislil kandidature za štipendije po principu ''kdor prej pride, prej melje''. Z vso pravico lahko sklepam, da je bil to kakšen tak, ki se mu ne ljubi brati prijav, ampak jih je želel razvrstiti le po datumih, da bi bil čim prej prost neljubih obveznosti. Rečeno po domače:po liniji najmanjšega odpora. Čudno res, da niso objavili, da bodo vloge sprejemali ob Aljaževem stolpu ali na vrhu nebotičnika. Da bi združili še prijetno s koristnim.
''Nismo pričakovali tako množičnega odziva," so na Javnem sklad za razvoj kadrov in štipendije hiteli pojasnjevati in se opravičevati. Ja, tako je to: ker živijo na Marsu, jih je jako presenetilo, da se je sesula celo spletna stran in da so v dveh urah zabeležili več kot trideset tisoč obiska! Če bi, dragi moji, pogledali le skozi okno, bi, morda, videli, v kako težkih razmerah živijo državljani!
Sicer je Ministrstvo za delo kasneje razveljavilo razpis za dodelitev štipendij za deficitarne poklice, a to še ne pomeni, da nas ne bodo uradniki, sklicujoč se na marsovske zakone, še kdaj presenetili. Kaj pa veš, morda se bodo naslednjič šli kakšno podobno bikoborbo starši, ki bodo želeli vpisati otroka v vrtec? Človek nikoli ne ve.
Veseli me, da so se zganili tako na Dijaški kot tudi na Študentski organizaciji Slovenije. Tudi oni so bili presenečeni- hvala vam, da živite prizemljeno!, četudi ste še mladi - da ministrstvo situacije ni predvidelo. Obenem pa še naprej opozarjajo, da je način podeljevanja štipendij po sistemu »kdor prej pride, prej melje« skrajno problematičen, če že ne tudi nepošten. Če sklad tega kriterija ne bo spremenil, lahko po njihovem mnenju pred novim razpisom pričakujemo celo celonočno šotorjenje pred dotično ustanovo.
S prostim očesom brez fikusa, omare s fascikli, koharčka za kuhanje kave, mize in računalnika na njej, je videti največjo pomanjkljivost razpisa zlasti v tem, da ne upošteva dejanskih potreb trga po posameznih poklicih, niti po posameznih regijah. Po eni strani smo bili priča ogromnemu navalu interesentov, po drugi pa v času razpisa za nekatere izmed tako imenovanih deficitarnih poklicev na zavodu za zaposlovanje sploh ni bilo objavljenih prostih delovnih mest!
Moja soseda Mica je zjutraj, ob kavi, pomodrovala:''Edini poklici, ki imajo svetlo bodočnost, so multipraktiki. To so tisti, ki vse znajo in se na vse razumejo. Ko jih pokličem, da mi popravijo pralni stroj, mimogrede položijo še odlepljene ploščice ob pomivalnem koritu, zbrusijo parket, zlepijo razbito porcelanasto skledo in okopljejo vrtno gredo. A takšnih, ki bi imeli štiri desne roke, danes ne delajo več, pa bi bilo dobro, da bi jih, ker bi se stepli zanje!''
Rada bi videla tistega – z imenom in priimkom – ki se je domislil kandidature za štipendije po principu ''kdor prej pride, prej melje''. Z vso pravico lahko sklepam, da je bil to kakšen tak, ki se mu ne ljubi brati prijav, ampak jih je želel razvrstiti le po datumih, da bi bil čim prej prost neljubih obveznosti. Rečeno po domače:po liniji najmanjšega odpora. Čudno res, da niso objavili, da bodo vloge sprejemali ob Aljaževem stolpu ali na vrhu nebotičnika. Da bi združili še prijetno s koristnim.
Mar živijo na Marsu?!
''Nismo pričakovali tako množičnega odziva," so na Javnem sklad za razvoj kadrov in štipendije hiteli pojasnjevati in se opravičevati. Ja, tako je to: ker živijo na Marsu, jih je jako presenetilo, da se je sesula celo spletna stran in da so v dveh urah zabeležili več kot trideset tisoč obiska! Če bi, dragi moji, pogledali le skozi okno, bi, morda, videli, v kako težkih razmerah živijo državljani!
Sicer je Ministrstvo za delo kasneje razveljavilo razpis za dodelitev štipendij za deficitarne poklice, a to še ne pomeni, da nas ne bodo uradniki, sklicujoč se na marsovske zakone, še kdaj presenetili. Kaj pa veš, morda se bodo naslednjič šli kakšno podobno bikoborbo starši, ki bodo želeli vpisati otroka v vrtec? Človek nikoli ne ve.
Šotori pred Javnim skladom za razvoj kadrov
S prostim očesom brez fikusa, omare s fascikli, koharčka za kuhanje kave, mize in računalnika na njej, je videti največjo pomanjkljivost razpisa zlasti v tem, da ne upošteva dejanskih potreb trga po posameznih poklicih, niti po posameznih regijah.
Veseli me, da so se zganili tako na Dijaški kot tudi na Študentski organizaciji Slovenije. Tudi oni so bili presenečeni- hvala vam, da živite prizemljeno!, četudi ste še mladi - da ministrstvo situacije ni predvidelo. Obenem pa še naprej opozarjajo, da je način podeljevanja štipendij po sistemu »kdor prej pride, prej melje« skrajno problematičen, če že ne tudi nepošten. Če sklad tega kriterija ne bo spremenil, lahko po njihovem mnenju pred novim razpisom pričakujemo celo celonočno šotorjenje pred dotično ustanovo.
S prostim očesom brez fikusa, omare s fascikli, koharčka za kuhanje kave, mize in računalnika na njej, je videti največjo pomanjkljivost razpisa zlasti v tem, da ne upošteva dejanskih potreb trga po posameznih poklicih, niti po posameznih regijah. Po eni strani smo bili priča ogromnemu navalu interesentov, po drugi pa v času razpisa za nekatere izmed tako imenovanih deficitarnih poklicev na zavodu za zaposlovanje sploh ni bilo objavljenih prostih delovnih mest!
Moja soseda Mica je zjutraj, ob kavi, pomodrovala:''Edini poklici, ki imajo svetlo bodočnost, so multipraktiki. To so tisti, ki vse znajo in se na vse razumejo. Ko jih pokličem, da mi popravijo pralni stroj, mimogrede položijo še odlepljene ploščice ob pomivalnem koritu, zbrusijo parket, zlepijo razbito porcelanasto skledo in okopljejo vrtno gredo. A takšnih, ki bi imeli štiri desne roke, danes ne delajo več, pa bi bilo dobro, da bi jih, ker bi se stepli zanje!''
Zadnje objave
Vlada je sprejela sklep o (ponovni) ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve
23. 6. 2026 ob 20:13
V Ljubljani nas do referenduma loči še 18 dni – kakšno bo sporočilo županu?
23. 6. 2026 ob 17:51
Dan državnosti v Arboretumu: sveta maša za domovino in Prifarski muzikanti
23. 6. 2026 ob 15:55
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.