Za Slovenijo pri odstotku BDP namenjenega obrambnim izdatkom samo tri članice NATA
Slovenija je lani za obrambo namenila 1,26 odstotka bruto domačega proizvoda. Po obrambnih izdatkih za nami zaostajajo zgolj tri države članice NATO.
Manjši delež BDP za obrambo so namenili zgolj v Belgiji, Španiji in Luksemburgu. V tekočih cenah smo tako lani namenili 734 milijonov evrov, kar znaša že omenjenih 1,26 odstotka. Je pa res, da je Slovenija v lanskem letu z 21,3 odstotka presegla cilj petine obrambnega proračuna za naložbe v opremo. Predlani je za te namenila 15,7 odstotka. Na tem področju za Slovenijo zaostajajo še Albanija, Nemčija, Belgija, Kanada in Portugalska.
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je ob predstavitvi letnega poročila zavezništva pozdravil napredek držav članic pri povečevanju odstotka, namenjenega obrambnim izdatkom, a je treba storiti še več ter hitreje. Ravno danes pa je državni zbor obravnaval resolucijo o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske, ki predvideva dvig obrambnih izdatkov na dva odstotka BDP do leta 2030. Predlogu se obeta podporo, kot kaže so proti samo v Levici.
Manjši delež BDP za obrambo so namenili zgolj v Belgiji, Španiji in Luksemburgu. V tekočih cenah smo tako lani namenili 734 milijonov evrov, kar znaša že omenjenih 1,26 odstotka. Je pa res, da je Slovenija v lanskem letu z 21,3 odstotka presegla cilj petine obrambnega proračuna za naložbe v opremo. Predlani je za te namenila 15,7 odstotka. Na tem področju za Slovenijo zaostajajo še Albanija, Nemčija, Belgija, Kanada in Portugalska.
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je ob predstavitvi letnega poročila zavezništva pozdravil napredek držav članic pri povečevanju odstotka, namenjenega obrambnim izdatkom, a je treba storiti še več ter hitreje. Ravno danes pa je državni zbor obravnaval resolucijo o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske, ki predvideva dvig obrambnih izdatkov na dva odstotka BDP do leta 2030. Predlogu se obeta podporo, kot kaže so proti samo v Levici.
Povezani članki
Zadnje objave
Novi šef Fursa napoveduje manj represije, več dialoga
23. 6. 2026 ob 13:25
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Parada za vse ali za nikogar
23. 6. 2026 ob 6:00
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Dobra novica na začetku poletja: Goriva občutno cenejša
22. 6. 2026 ob 17:44
Odstop Keira Starmerja
22. 6. 2026 ob 16:10
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
rasputin
Še več in še hitreje se moramo oboroževati po mnenju Stoltenberga.
In hlapci se zaženejo na delo.
"Več in bolje delati" je bilo nekoč geslo jugokomunistov, Juga pa je propadla.
Zakaj že se moramo več in hitreje oboroževati? Kdo nas ogroža? Marsovci?
Ne, Marsovci nas ne ogrožajo, toda orožarji bi radi še povečali svoje zaslužke, vsi vpletni priskledniki pa tudi.
Med pandemijo je delovno in molzno ljudstvo polnilo blagajne farmakomafije, zdaj polni žepe orožarske in energetske mafije.
Komu bo ljudstvo polnilo žepe jutri?
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.