"Vlada je v očeh akademske skupnosti zapravila vso legitimnost in kredibilnost," pravi Gorazd Kovačič, predsednik visokošolskega sindikata
Na vseh treh javnih univerzah poteka stavka zaposlenih. Visokošolski sindikat Slovenije (VSS) danes nadaljuje stavko v visokem šolstvu, ki so jo začeli marca lani.Odpadla so predavanja, vključno z napovedanimi izpiti ter zagovori zaključnih del, zastalo je tudi raziskovalno delo. "Vlada nas ne jemlje resno in nam pošilja žaljive ponudbe," je poudaril predsednik visokošolskega sindikata Gorazd Kovačič.
Sindikat vladi očita, da ni pripravljena odpraviti plačnih krivic v visokem šolstvu, med glavnimi zahtevami pa je vključitev vseh zaposlenih, tudi raziskovalcev in plačne skupine J, v eno kolektivno pogodbo.
Predsednik visokošolskega sindikata Gorazd Kovačič je že na petkovi novinarski konferenci dejal, da je bilo nespoštljivega odnosa vlade in ministrstva za visoko šolstvo do visokega šolstva dovolj in da bo akademska skupnost s stavko vladi izrekla nezaupnico. Podplačani so strokovni delavci v plačni skupini J, visokošolski sodelavci, lektorji, predavatelji in bibliotekarji, krivično je tudi plačno razmerje do zdravnikov specialistov, pravi predsednik visokošolskega sindikata Kovačič.
V VSS menijo, da je vlada Roberta Goloba »neverjetno ustrežljiva do zdravnikov in učiteljev v osnovni in srednji šoli. Odobrila je dvig zdravniških plač. /…/ Uvedla je četrti naziv v vzgoji in na nižjih ravneh izobraževanja, česar ni nikjer v javnem sektorju. Končne plače učiteljev se bodo s tem skoraj izenačile s plačami izrednih profesorjev. V VSS privoščimo ostalim javnim uslužbencem kar največ, zahtevamo pa enakopravno obravnavo in pravično vrednotenje svojega dela glede na njegovo zahtevnost in družbeni pomen univerze.«
V izjavi za javnost so med drugim zapisali: "... ministrstvo dr. Papiča je pred kratkim mimo delovne skupine, ki pripravlja novi zakon o visokem šolstvu, na vlado poslalo novelo zakona o visokem šolstvu. Besedilo, ki ga je vlada medtem tudi že sprejela in poslala v Državni zbor, je v nekaterih ključnih točkah povsem drugačno od tistega, ki ga je delovna skupina obravnavala lani."
Obenem pa očitajo vladi, da je težnja novele, ki so jo ministrstvo in vodstva pred dekani in širšo akademsko javnostjo skrbno skrivala, jasna: univerza naj dobi centralistično korporativno strukturo. Natanko k temu pa napotuje tudi osnutek prvega poglavja novega zakona, za katerega ministrstvo in rektorji trdijo, da ga ni, čeprav ga obenem zavzeto branijo, so še zapisali.
Tendenca Golobove vlade, da si želi nadzorovati vsakršno poro družbenega življenja, je očitna. Ta proces je bil nazadnje viden z "napadom" na Kmetijsko gozdarsko zbornico in Radiotelevizijo Slovenijo. Visokošolski sindikat pa opozarja, da je pod napadom tudi akademska sfera. V izjavi so namreč zapisali, da upravni odbor Univerze v Ljubljani nedavno neuspešno poskusil prevzeti vlogo, ki je nima niti po zakonu niti po statutu univerze: da bi s finančnimi pritiski posegal v temeljno strukturo študija in raziskovalnega dela na univerzi.
Poskus je za zdaj spodletel, vendar so že sami osnutki (ki tudi v tem primeru obstajajo) dovolj poučni. Potrjujejo nas v prepričanju, da je treba v morebitnem novem zakonu strogo omejiti vlogo upravnih odborov univerz. Poleg tega je treba strogo omejiti udeležbo države in drugih zunajuniverzitetnih subjektov v upravnih odborih, saj se ne sme ponoviti "prevzem", kakršnega so si država, predstavniki delodajalcev in drugi zunajznanstveni subjekti omislili pod krinko združitve dveh dosedanjih agencij v novo Javna agencijo znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost (prej ARRS, zdaj ARIS).
Vlada je namreč konec aprila sprejela sklep o ustanovitvi Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (Aris). Aris je univerzalna pravna naslednica Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS). V roku štirih mesecev od uveljavitve novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti bo Aris od Javne agencije RS za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije (Spirit) prevzela dejavnost na področju tehnološkega razvoja in inovacij ter tema področjema pripadajoče zaposlene, opremo, dokumentacijo, prostore in pravice proračunske porabe. Vlada Republike Slovenije je imenovala dr. Špelo Stres za vršilko dolžnosti direktorice Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)
Avtonomija ne sme pomeniti samovolje univerzitetnih in političnih klik in ne sme postati izgovor za podrejanje univerze kratkoročnim ekonomskim interesom, so še opozorili stavkajoči akademiki in celoten visokošolski sektor.
Sindikat vladi očita, da ni pripravljena odpraviti plačnih krivic v visokem šolstvu, med glavnimi zahtevami pa je vključitev vseh zaposlenih, tudi raziskovalcev in plačne skupine J, v eno kolektivno pogodbo.
Nezaupnica vladi
Predsednik visokošolskega sindikata Gorazd Kovačič je že na petkovi novinarski konferenci dejal, da je bilo nespoštljivega odnosa vlade in ministrstva za visoko šolstvo do visokega šolstva dovolj in da bo akademska skupnost s stavko vladi izrekla nezaupnico. Podplačani so strokovni delavci v plačni skupini J, visokošolski sodelavci, lektorji, predavatelji in bibliotekarji, krivično je tudi plačno razmerje do zdravnikov specialistov, pravi predsednik visokošolskega sindikata Kovačič.
V VSS menijo, da je vlada Roberta Goloba »neverjetno ustrežljiva do zdravnikov in učiteljev v osnovni in srednji šoli. Odobrila je dvig zdravniških plač. /…/ Uvedla je četrti naziv v vzgoji in na nižjih ravneh izobraževanja, česar ni nikjer v javnem sektorju. Končne plače učiteljev se bodo s tem skoraj izenačile s plačami izrednih profesorjev. V VSS privoščimo ostalim javnim uslužbencem kar največ, zahtevamo pa enakopravno obravnavo in pravično vrednotenje svojega dela glede na njegovo zahtevnost in družbeni pomen univerze.«
Minister Papič mimo delovne skupine za visokošolski zakon
V izjavi za javnost so med drugim zapisali: "... ministrstvo dr. Papiča je pred kratkim mimo delovne skupine, ki pripravlja novi zakon o visokem šolstvu, na vlado poslalo novelo zakona o visokem šolstvu. Besedilo, ki ga je vlada medtem tudi že sprejela in poslala v Državni zbor, je v nekaterih ključnih točkah povsem drugačno od tistega, ki ga je delovna skupina obravnavala lani."
Obenem pa očitajo vladi, da je težnja novele, ki so jo ministrstvo in vodstva pred dekani in širšo akademsko javnostjo skrbno skrivala, jasna: univerza naj dobi centralistično korporativno strukturo. Natanko k temu pa napotuje tudi osnutek prvega poglavja novega zakona, za katerega ministrstvo in rektorji trdijo, da ga ni, čeprav ga obenem zavzeto branijo, so še zapisali.
Golobovi si želijo pod nadzorom imeti tudi akademsko sfero
Tendenca Golobove vlade, da si želi nadzorovati vsakršno poro družbenega življenja, je očitna. Ta proces je bil nazadnje viden z "napadom" na Kmetijsko gozdarsko zbornico in Radiotelevizijo Slovenijo. Visokošolski sindikat pa opozarja, da je pod napadom tudi akademska sfera. V izjavi so namreč zapisali, da upravni odbor Univerze v Ljubljani nedavno neuspešno poskusil prevzeti vlogo, ki je nima niti po zakonu niti po statutu univerze: da bi s finančnimi pritiski posegal v temeljno strukturo študija in raziskovalnega dela na univerzi.
Poskus je za zdaj spodletel, vendar so že sami osnutki (ki tudi v tem primeru obstajajo) dovolj poučni. Potrjujejo nas v prepričanju, da je treba v morebitnem novem zakonu strogo omejiti vlogo upravnih odborov univerz. Poleg tega je treba strogo omejiti udeležbo države in drugih zunajuniverzitetnih subjektov v upravnih odborih, saj se ne sme ponoviti "prevzem", kakršnega so si država, predstavniki delodajalcev in drugi zunajznanstveni subjekti omislili pod krinko združitve dveh dosedanjih agencij v novo Javna agencijo znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost (prej ARRS, zdaj ARIS).
Vlada je namreč konec aprila sprejela sklep o ustanovitvi Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (Aris). Aris je univerzalna pravna naslednica Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS). V roku štirih mesecev od uveljavitve novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti bo Aris od Javne agencije RS za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije (Spirit) prevzela dejavnost na področju tehnološkega razvoja in inovacij ter tema področjema pripadajoče zaposlene, opremo, dokumentacijo, prostore in pravice proračunske porabe. Vlada Republike Slovenije je imenovala dr. Špelo Stres za vršilko dolžnosti direktorice Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)
Avtonomija ne sme pomeniti samovolje univerzitetnih in političnih klik in ne sme postati izgovor za podrejanje univerze kratkoročnim ekonomskim interesom, so še opozorili stavkajoči akademiki in celoten visokošolski sektor.
Zadnje objave
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.