Vendarle dobri obeti: Cene plina v Evropi najnižje v skoraj štirih mesecih
Cene plina v Evropi so danes dosegle najnižjo raven v skoraj štirih mesecih. Na ceno je vplivalo predvsem to, da so evropska skladišča plina skoraj polna, pričakuje se razmeroma mila zima, ob tem pa se je tudi proizvodnja vetrne energije občutno povečala.
Novembrske terminske pogodbe za megavatno uro zemeljskega plina iz nizozemskega vozlišča TTF so bile med današnjim trgovanjem začasno pri 132,13 evra kar je najnižje po 22. juniju.
Novembrske terminske pogodbe za megavatno uro zemeljskega plina iz nizozemskega vozlišča TTF so bile med današnjim trgovanjem začasno pri 132,13 evra kar je najnižje po 22. juniju.
Povezani članki
Zadnje objave
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
6 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Celo Srbija se tudi uradno oddaljuje od RUSJE - poglejte na internet pod priimki njihovih politikov: npr. Vuk DRAŠKOVIĆ. Dragan ŠORMAZ, Nenad ČANAK in še mnogi.
Ukrajina bo verjetno naslednji teden zavzela KHERSON.
Nato pa bo osvobajala ostala mesta južne Ukrajine, Krim in Donbas.
Nekoliko mora samo še razporediti orožja, Imela bo precizno protizračno obrambo EXCALIBUR, ki ji ne uide - niti muha.
Pentagon, NATO, ZDA, EU, GB in še 50 držav Ukrajini zavzeto pomagajo - daj se zavedajo, da delajo tudi v svoje dobro.
Glavni ukrajinski napad bo verjetno naslednji teden.
L.r.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 70 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan.
p.s.
poglejte na INTERNET pod WAE UKRAIN
Peter Klepec
Sicer pa, tale vojna je iz ameriske, pa tudi evropske perspektive dokaj obvladljiva. Mnogo vecji problem prihaja iz Azije. Tam bo kislo za nas vse, v mnogih pogledih. V primerjavi s tistim, je tale “ruska kapelica” res majhna lesena hiska.
Peter Klepec
Kar naprej se nabija, da je plin drag zato, ker je bil ruski plin cenejsi. To ni res. Tako kot pri nafti je cena na trgu za vse enaka. Plin se je podrazil, ker je en dobavitelj izpadel na kratek, srednji in dolgi rok. Trg se mora konsolidirat. Druge kolicine, drugi dobavitelji, druge cene. To je v trzni ekonomiji vedno tako, ne glede za katero dobrino gre. Lahko je plin, nafta, ali pa moka ali olje. To smo ze videli v 70ih, ko je izpadla arabska nafta. Ampak se je trg prilagodil in danes se tiste krize komaj se kdo spomni.
Dejstvo je, da so Rusi naredili korenit rukar, ampak najbolj pomemben efekt je, da je zahodna polobla stopila bolj skupaj, kot ze dolgo ne, ce sploh ze kdaj. Dokaz je zadnje glasovanje v generalni skupscini OZN.
rasputin
Ena lastovka ne prinese pomladi, pravi pregovor.
Zima se še ni niti začela.
Sicer pa potrebuje industrija približno enake količine energentov skozi vse leto, tako da so obeti o mili zimi bolj wishful thinking kot kaj več.
rasputin
Če EU ne bo sposobna rešiti energetske in posledične gospodarske krize, bo razpadla. Članice EU so zelo različno prizadete zaradi cen energentov. Da bo povezava delovala na moralni in solidarnostni pogon, je toliko verjetno, kot da bodo Grčiji ali komurkoli solidarnostno odpisali dolgove. Edina rešitev za Evropo je končanje vojne v Ukrajini z nekim razumnim kompromisom, pri čemer mora Ukrajina prevzeti odgovornost za etnocid, genocid in eksodus nad rusko manjšino v Ukrajini. Posloviti se mora od Krima in zelo verjetno tudi od Donbasa, ter se obvezati na nevtralnost. Nadaljevanje vojne v Ukrajini je v interesu samo Washingtona, ki mu je vseeno za interese Ukrajine in Evrope. Ukrajini obljublja zmago nad Rusijo, kar pomeni igranje z jedrsko vojno, Evropi pa da jo bo Amerika zalagala z energenti. Oboje so prejkone le prazne obljube, saj Amerika nima nafte niti zase dovolj, njen plin pa je ca 10x dražji od ruskega, poleg tega EU in ZDA nimato dovolj terminalov za utekočinjenje in ponovno vplinjenje, niti nimata dovolj posebnih ladij za prevoz utekočinjenega plina. Gre namreč za ladje, na katerih je treba plin med prevozom ves čas hladiti na zelo nizko temperaturo, kar seveda stane... Po Evropi se krepijo protesti proti visokim cenam energentov, proti Natu, Ameriki in celo proti EU. Vodilna politična garnitura EU pa vedno bolj spominja na tisto godbo s Titanika, ki je igrala tudi še ko so bili godbeniki že do kolen v vodi... Razpadel je Britanski imperij, razpadel je Tretji rjah, razpadla je Sovjetska zveza, SFR Jugoslavija..., razpadla bo tudi EU, če evropska politika ne bo znala povleči rešilnih potez. Slepo sledenje ameriški politiki, ki ji je prav malo mar za interese Evrope, je pot v propad EU.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Bogdaj - dober dan vsem.
Tole se pa lepo bere.
Vsekakor bi bilo dobro doreči okrog PLINA-METANA iz vojaško-zločinske Putin RUSIJE.
Z nekoliko prizadevanja je PUTIN "ZLOČINSKI" PLIN - nadomestljiv.
L.r.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 70 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.