Tonin za skupno evropsko vojsko: Odvisnost od ZDA je nevarna stava
Evropska obramba je danes razdrobljena, neučinkovita in predraga, opozarja evropski poslanec iz vrst NSi. Kot je poudaril v pobudi za dokončno oblikovanje Evropske obrambne unije, ki so jo sopodpisali poslanci proevropskih političnih skupin, Evropa ne more več izgubljati časa z razpravami, pač pa potrebuje evropsko vojsko. »Končni cilj obrambne unije je prav to. Glede na sedanje geopolitične okoliščine je to nujno za dolgoročno preživetje Evropske unije in predvsem za njeno relevantnost v globalnem svetu,« je na srečanju z novinarji v Bruslju povedal Tonin.
27 bonsai vojska
Pobudo o oblikovanju obrambne unije so sopodpisali poslanci iz štirih proevropskih političnih skupin. »Evropa ima 27 tako imenovanih bonsai vojska, majhne, drage in precej neučinkovite. Predstavljajte si, kaj bi se zgodilo, če bi Amerika namesto ene močne vojske imela 50 različnih vojska. Vse to nas stane več, smo manj učinkoviti in težje zavarujemo svoje gospodarske, politične in diplomatske interese,« je opozoril Tonin.
Politika v državah članicah mora po prepričanju evroposlanca preseči nacionalne okvire. Zato so poziv naslovili predvsem na voditelje držav članic, da bi celotno zgodbo gledali »s širše perspektive,« je dodal.
»Rusija bo napadla Evropo, če bomo šibki«
»Namesto da bi čakali, da nas vojna združi, se moramo združiti, da jo preprečimo. Rusija ne bo prenehala s svojim imperializmom, dokler je ne ustavimo v Ukrajini, in bo napadla Evropo, če bomo šibki,« lahko beremo v pismu. Zato mora Evropa z obrambno linijo pohiteti.
Odvisnost od ZDA je namreč »nevarna stava«. V zadnjih letih je namreč »diplomacija« med EU-ZDA pomenila kupovanje časa s popuščanjem. »Toda po enem letu pritiska ZDA na Ukrajino, enostranskih tarif, vmešavanja v naše volitve in groženj z aneksijo Grenlandije je jasno, da ta strategija ni uspela,« opozarjajo poslanci
Zato pozivajo k nujnemu sprejetju obrambnega omnibus svežnja, vzpostavitvi enotnega obrambnega trga in gradnji obrambne unije, ki bo sicer krepila nato, a bo lahko delovala tudi samostojno.
9 komentarjev
Ud Lete
Mah, gospa Evropa sploh ne obstaja več, če sploh kdaj je. 24.2 2022 bi morala poslati letala v zaščito Ukrajinskega zračnega prostora, zapreti plinovod in vsa evropska pristanišča za ruske ladje in ruski tovor. Takoj, ne glede na posledice. Tako se gre v vojno. Prevzeti iniciativo je v vojaškem smislu najpomembneje, tega pa stara gospa ni sposobna in nikoli ne bo. Dokler Švaba pokliče Žabarja in ta Makaronarja so Ruskoti že v Ljubljani. Švabota je skrbel BDP in VW, ki je zdaj tako ali tako propadel, ker so kitajska jajca boljša in pol cenejša. Žabarji bi se delali močne in BelAmi-ja je Putko posedel za mizo trideset metrov stran od njega. Iz prve, da si ne bi kaj domišljal. Pol vojne je že dobil samo s to potezo. Če misliš, da je boj neizbežen, udari prvi in udari z vso močjo. Tako to gre. Rus je Rus, če ga ne mlatiš ni od njega nobene koristi.
Martin Krpan
Prav smešno,strašijo nas pred rusi,v 15 letih pa pred šerjatarji pa niti meja nismo uspeli zaščititi.
Eni so pač zajadrali val manipulacij zoper Rusijo v katero se lahko danes pripeljete z vlakom.Bomo zidali zidove,kopali jarke ali pa se poskušali pogajati in dogovarjati.Trenutna bruselska elita ni sposobna ne enega ne drugega.
Samo 6% nemcev se je pripravljeno boriti zunaj njenih meja,in tako pridemo do vojske,kot pravi ameriški general,ki jo lahko spraviš na stadion Barcelone.
MEFISTO
Ne delajte si skrbi z obrambo. Okupator je že med nami. Na enih izmed prihodnjih volitev bo premočno zmagal.
Ljubljana
Tonin je 10 let skodo delal pomladni opciji.
Naj ne bluzi..kaksno skupno vojsko neki !
Da nas bodo branili Maroko in tretji svet iz Fra, Nem in Svedske, dajte no...
Peter Klepec
A se boste sami, ko vas bo napadla Italija ali Madzarska? Obe imata upravicene ozemeljske zahteve. Sicer pa, koliko je pa se za vojsko sposibnih Slovencev?
Igor Ferluga
Podpiram v celoti. Z dodatkom da ne gre odpisati zveze NATO in vseh zaveznistev v njem, vključno z ZDA. Koncno za tiste, ki se jim je v grlu kot kost zataknila Trumpova administracija ( tudi sam sem veckrat kritičen do nje), ta bo trajala še dobri dve leti. ZDA so tradicionalni zaveznik, ne sovraznik Evrope ( razen komunisticne in fasisticne) in smo del iste civilizacije in zelo sorodnih politicnih idealov in norm. Angleški kralj Karl je nedavno ob nagovoru pred polno dvorano kongresa dozivel ovacije z obeh polov.
Peter Klepec
Po vojni je bila Evropa ameriška. Evropejci niso več večinsko govorili nemško, ampak angleško. Sedaj se vrti nazaj. Evropska vojska se bo morala združiti okoli nemške. Bo pa zanimivo kako to zorganizirati. Najbrž gre, avstroogrska je tudi imela pisano vojsko.
Igor Ferluga
Tako bo kot v JLA: govori srpsko, da te razume ceo svet! Alternativa je lahko edino latinscina.
Ud Lete
Naj mi nekdo razloži zakaj v evroparlamentu razpravljajo v angleščini, če Združeno Kraljestvo ni več članica Unije. Po moje so pozabili, ker ves čas razmišljajo kako bi del denarja, ki jim ga unija daje za stroške, spravili v žep.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.