Poročilo Evropske komisije: Slovenija ima veliko diplomantov, močno pa primanjkuje učiteljev
Evropska komisija je objavila poročilo, naslovljeno Pregled izobraževanja in usposabljanja za leto 2022, v katerem analizira stanje izobraževalnega sistema po celotni Evropski uniji.
Za Slovenijo med drugim ugotavljajo, da zelo malo učencev zgodaj opusti izobraževanje. Povprečje EU je 9,7 %, v Sloveniji pa samo 3,1 %.
Nad povprečjem smo tudi po številu diplomantov. Delež terciarno izobraženih, ki so stari med 25 in 34 let, je v Evropski uniji 41 %, v Sloveniji pa 48 % (kar je nad 45-odstotnem cilju EU).
Slabše pa smo uvrščeni pri številu učiteljev; teh primanjkuje na vseh ravneh. Premalo pa imamo tudi visoko usposobljenih strokovnjakov s področja IKT (informacijsko-komunikacijske tehnologije).
Primerjavo Slovenije z Evropsko unijo si lahko podrobneje ogledate na tej povezavi Evropske komisije.
Za Slovenijo med drugim ugotavljajo, da zelo malo učencev zgodaj opusti izobraževanje. Povprečje EU je 9,7 %, v Sloveniji pa samo 3,1 %.
Nad povprečjem smo tudi po številu diplomantov. Delež terciarno izobraženih, ki so stari med 25 in 34 let, je v Evropski uniji 41 %, v Sloveniji pa 48 % (kar je nad 45-odstotnem cilju EU).
Slabše pa smo uvrščeni pri številu učiteljev; teh primanjkuje na vseh ravneh. Premalo pa imamo tudi visoko usposobljenih strokovnjakov s področja IKT (informacijsko-komunikacijske tehnologije).
Primerjavo Slovenije z Evropsko unijo si lahko podrobneje ogledate na tej povezavi Evropske komisije.
Povezani članki
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
korosec.france
Kako natančna zna bit EU Komisija, če jim paše, a?
---------------------------------------------------------------------------------
Kako pa to, da Kučan Aparthajda sploh ne vidijo nikjer ?
odg.: ker se poslanci Desnice v Bruslju kvečjemu milozvočno štrglajo in se ne dajo motiti v Božjem miru. Ste že zaznali, da se je kateri zasekiral, da je uporabil ostrozvočno retoriko zastopnika tlačenega dela Ljuctva, a ?
Drugače povedano, čakajo ukazov od šefov v Ljubljani, potem nekaj spišejo in potem je vsaj 14 dni ljubi mir, pa spet nič-popolnoma brez akcije, brez idej, brez zagnanosti, brez samoiniciative - ga ni ,ki bi usekal po mizi, ker pač šef "ne dovoli izvoza in blatenja , kakor, domovine na bruseljskem parketu..."
dr. Zver ima že dolgoletno kilometrino, pozna vsako kljuko v bruseljskih palačah, pa ste že slišali, da je šel samoiniciativno akcijo, jo speljal, objavil rezultat in javno izpovedal kaj je dosegel, premaknil, spremenil? Je kdaj objavil letni načrt in letni obračun, morda vsaj za 4letni mandat - ima kaj za pokazat ?
V glavnem, škoda besedi!
Ne bomo jih več volili tako kot do sedaj, adijo!
Tudi o odpoklicu se bomo pogovarjali, ne samo o očitkih kako lepo živijo, se prepelavajo gori-doli in koliko potegnejo na leto! Pa ne gre za foušijo, daleč od tega.
Konkretno, ljudje dobre volje: " Je že katerikoli, levi me ne ganejo, naš desni poslanec obravnaval ravnanje predsednice in podpredsednice EU Komisije v zvezi z vročimi aparthajdovskimi-totalitarnimi-diktaturnimi dogajanji, ki so že zdavnaj presegla moči vzdrževanja in ohranjanja demokracije kot sistema v Sloveniji ?" Čisto enostavno, tako kot se prebere/razume , brez da razlagam. Se je že zgodilo? Seveda se ni, ker sistem, ki je vzpostavljen, ni tak in niti ne zagotavlja, ne sproža mehanizmov sam po sebi - ta sistem je treba vzpostaviti, vgraditi varovalke in deklarirati vsebine preverjanja, spremljanja, analiz, regulative sprejemanja ukrepov kot za vse ostale zadeve, kaj je tu razlagati- ne moremo živeti od "politike po načelih politikantstva, vrtičkarstva in strankarske diplomacije" potopljene v skrivalnice, lobije in stremuharstvo zapečkarstva in nekih jakih dolgoprogaških ciljev, ki to niso več, ker se svet spreminja tako drastično kot narašča sexualno razgonjena brezvestna
nataliteta načrtno zahrbtnih držav in sistemov skupaj z cilji predvsem naraščanja muslimansko "govorečih" kot zajcev razmnožujočih se plemen, ki že včeraj niso imeli ne pitne vode, ne sekretov, še žlic in vilic ne in se gredo svoje divjaštvo naprej brez zavor...
samo takole navržem, ker sem se spomnil, da nocoj dobimo spet ali novega ali pa starega novega in utirjenega župana, ki bo krmilil našo skupnost, ki se matra v razvoju z 1,67 otroka na družino, s premajhnim vrtcem, z bolniki brez osebnega zdravnika, z ekipo 15 občinskih kulturnikov, ki imajo že zapolnjene vse predstave, razstave, akademije, razglasitve,itd. za tekoče leto in s tem ali bomo imeli v naslednjih 4letih 5km nove kolesarske steze ali pa novo štacuno Lidl in Spin na vstopu v kraj namesto predlagane lokacije na bližnji gmajni, kjer se levijo metulji Rumenčki in zanje skrbi NVO v prestolnici s svojim proračunom, na katerem vsi vsaj pet strokovnjakinj in so vse še samske...in tako, dalje, da se ti zrola kam smo prišli...kajti čez isto gmajno se drenja ob sončnem vzhodu vsaj en jeger, če ne dva, potem 5srnic, 5srnjakov, 2košuti in 3 jeleni, ki jih poganja čistokrvni romunski ris z radijsko ovratnico za vratom, ki ga preganja dvoletni volk, ki rabi zalogo za zimo, da ga bo lahko za fin denar uplenil spomladi Italijan za trofejo, da bo lahko lovska družina vpisala dohodek in izpolnila obrazce za letno statistiko državnim uradom za lovstvo, gozdarstvo in kmetijstvo ter finance ter, da bodo v NVO okljukali dogovorjeni stalež divjih živali in zverin, kot so se vsi našteti že zmenili stokrat ...le dveh mladih kmetov, ki se prebijata za življenje 5 članske družine nihče nič ne vpraša in so v težavah, ker ne dobijo dovoljenja za širitev garaže za traktor in za prekrivanje starega kozolca za katerega so kupili rabljeni še dobri cementni cegu, predpisani pa je rdeči opečni štirkrat dražji...in tako dalje...in tako dalje. Dajte, Afrikanci, Pakistanci, Bangladešani, seksajte še naprej brez zavor in končajte to agonijo t.im. stare celine Potrošniških narodov Evrope!
Pejte poslušat kdo je zmagal, adijo, lahko noč!
knezKocelj
Imate popolnoma prav in kot ste ugotovili v zadnjem delu, se bo problem rešil sam od sebe.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.