Popolne odprave nafte zaenkrat ni v osnutku podnebnega sporazuma
Podnebna konferenca pod pokroviteljstvom Združenih arabskih emiratov se bliža koncu, čeprav se utegne podaljšati s podaljški, ki so v zadnjih tovrstnih konferencah že skoraj stalnica.
Osnutek sporazuma zaenkrat ne vključuje poziva k dokončni odpravi fosilnih goriv, za kar si prizadeva predvsem Evropska unija in nekaj otoških držav. Osnutek poziva k zmanjšanju proizvodnje in porabe fosilnih goriv, da bi do leta 2050 dosegli ničelne emisije toplogrednih plinov.
Slovenski podnebni minister Bojan Kumer je prepričan, da bi v končnici pogajanj še lahko prišli do dogovora, ki bi ustrezal EU, sicer pa meni, da je bolje od dogovora odstopiti, kot skleniti slab sporazum.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
marko272
Sporazum naj bi vključeval poziv k dokončni odpravi uporabe fosilnih goriv, a ne takojšnji. Alternative fosilnim gorivom obstajajo. Poleg vode, sonca in vetra še jedrska in geotermalna. Težava je edino v tem, da je sezonsko shranjevanje zelo drago glede na fosilona goriva. Po drugi strani pa bodo stroški prilagajana podnebnim spremembam zaradi uporabe fosilnih goriv s časom naraščali, kot smo letos videli tudi v Sloveniji. Glede na to bi pač za opustitev fosilnih goriv morali poiskati točko, ko bo prilagajanje dražje od zelenega prehoda. Zaradi številnih spremenljivk in nelinearnega sistema pa to ni enostavno oz. je nemogoče. Kako bomo npr. ocenili škodo zaradi tropskih bolezni v Evropi, ker ne gre samo za denar, ampak za usode ljudi? Zato se nam izplača fosilna goriva opustiti čimprej.
Andrej Muren
Tokrat je Rasputin povedal vse bistveno, kar sem imel namen napisati jaz, zato ga ne bom ponavljal.
Če prav razumem bizgeca Kumra, je za njega slab sporazum, če ne bo v njem takojšnje opustitve fosilnih goriv. Od kod pa bo dobil potrebne energente za elektriko, ogrevanje in pogon vozil? Mogoče mu bodo padli z neba. Ali pa EU ustreza, da se bomo vrnili v srednji vek? Samo takrat je v Evropi živelo 10x manj ljudi kot danes.
rasputin
Slovenski podnebni minister Bojan Kumer je prepričan, da bi v končnici pogajanj še lahko prišli do dogovora, ki bi ustrezal EU, sicer pa meni, da je bolje od dogovora odstopiti, kot skleniti slab sporazum.“
****
Kdo pa pravi, da EU ustreza prenehanje uporabe fosilnih goriv?! To govorijo nekompetentni ekofašistični ideologi, ki mislijo, da bo Evropa delovala na veter in sončno energijo. Dokler ni ustrezne alternative fosilnim gorivom, je popolna neumnost govoriti o koncu njihove uporabe.
EU postaja podobna ranjki Jugi, ki je tudi verjela v pravljice politikov, dokler ni propadla, ker pravljični svet žal ne obstaja.
Če EU ne bo preživela, to ne bo zaradi podnebnih sprememb, temveč zaradi političnih fantastov, ki verjamejo v svoje fantazije brez dejanske podlage.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.