Po ukazu o mobilizaciji dolge kolone vozil za izstop iz Rusije
Potem ko je v sredo ruski predsednik Vladimir Putin izdal ukaz o delni vojaški mobilizaciji, ki bi lahko zadela 300.000 ljudi, so se mnogi od teh podali na beg iz države. Predvsem na meji z Gruzijo, ki je ena redkih držav, za vstop v katero Rusi ne potrebujejo vize, so nastale več kilometrov dolge kolone. Več prehodov meje je zaznala tudi Finska, letalske karte za polet v tujino – denimo Istanbul, Beograd ali Dubaj – pa dosegajo astronomske cene. V Kremlju sicer pravijo, da se o številu bežečih pretirava.
Putinov ukaz o mobilizaciji so tudi sicer Rusi slabo sprejeli, zvrstilo se je že več protestov, na katerih naj bi aretirali okoli 1.300 ljudi. Nekateri viri časopisa Nova gazeta pa trdijo, da naj bi ukaz vključeval skriti člen, ki omogoča vpoklic tudi do milijon ljudi, ne le 300.000.
"Putin sprejema precejšnje politično tveganje v upanju, da bo priskrbel močno potrebno bojno moč. Poteza je v bistvu priznanje, da je Rusija izčrpala svoj vir prostovoljcev, ki bi se bili pripravljeni boriti v vojni v Ukrajini," so komentirali na britanskem ministrstvu za obrambo.
Putinov ukaz o mobilizaciji so tudi sicer Rusi slabo sprejeli, zvrstilo se je že več protestov, na katerih naj bi aretirali okoli 1.300 ljudi. Nekateri viri časopisa Nova gazeta pa trdijo, da naj bi ukaz vključeval skriti člen, ki omogoča vpoklic tudi do milijon ljudi, ne le 300.000.
"Putin sprejema precejšnje politično tveganje v upanju, da bo priskrbel močno potrebno bojno moč. Poteza je v bistvu priznanje, da je Rusija izčrpala svoj vir prostovoljcev, ki bi se bili pripravljeni boriti v vojni v Ukrajini," so komentirali na britanskem ministrstvu za obrambo.
Povezani članki
Zadnje objave
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
No, s temi protesti in t odhodi v tujino - je tako bolj - srednja rel:
bolj je to v Moskvi. Iz manjših krajev širne Rusije bodo pa že nabrali tistih 300.000 rzervistov.
V državi, kjer so vsi odvisni od državnih zaposlitev, mora biti že res hudo,
da pride do množične državljanjske neposlušnosti ali upora.
V Rusiji tudi ni jasno,
kakšna naj bi bila alternativa sicer slabemu sistemu Putin države,
ki je pretirano vojaška, policijska
in z oligarhi, ki upravljajo kar eno CELO GOSPODARSKO PA NOGO,
KAR - OBSTOJI LE V IRACIONALNI Putin Rusiji. L.r. Janez Kepic-Kern
p.s.
ob že doseženi številki cca 60.000 mrtvih mladih Rusov itd. bi s Putin in generali še kar naprej "IGRALI VOJNO".
SAMI PA SEVEDA NE BI ŠLI NA PRVO FRONTNOO LINIJO.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Dodam naj samo še, da si jaz in verjetno vsi beroči in pišoči na tem OK e-portalu Domovine želimo še kar vztrajnega in ne toliko fragmentarnega temveč čimbolj celovitega prikazovanja tekočega dogajanja doma in tudi v tujini. Tudi bi bilo zaželeno, da ekipa Domovine poskrbi za nekaj dodatnih KOMENTATORJEV - k nje prispevkom. Noben prispevek namreč ne more podati popolnoma zaokrožene podobe nekega dogajanja. Ravno komentarji teme pa pokažejo tež in "pravilnost" prikaza podanega v naslovnem prispevku ter vs še obrobne ali globinske nejasnosti - v prispevku - podane teme. Glede Ukrajine. Tam gre seveda za samostojnost in za nepodrejenost prebivalstva Ukrajine Moskva Rusiji in za proukrajinsko in proevropsko opredeljenost samega prebivalstva Ukrajine. Za takšno oprredeljnost se zdi, da se zlahka odloočijo NERUSII-UKRAJINCI. S pro Moskva prepojenim delom prebivalstva - so pa težave. To pro-Moskva usmerjeno prebivalstvo se bo moralo odreči navezanosti na Moskvo - ali se izseliti se iz Ukrajine v Moskva Rusijo. Kar pretežko spet ne bo - saj je Moskva Rusija precej ljudi prazna zelo obširna dežela. Le živeti v Moskvi Rusija deželi oz. državi ni - se zdi - prav NIČ PRIJETNO - saj Moskva RUSIJI vedno vladajo precej iracionalni in zagotovo nedemokratčni avtokrati podobni Stalinu ali Putinu, ki od ljudi prčakujejo - LE POKORNO SLUŽENJE. ČE pUTIN AVTOKRATOM NEKDO NOČE SLUŽITI - SE ZDI - MU NE PRIZNAVAJO NITI PRAVICE DO ŽIVLJENJA SAMEGA. Svet, EU, ZDA, NATO, GB, EU je NERUSOM-UKRAJINCEM PONUDI NEOMAJNO - podporo. Poostrene SANKCIJE proti Moskva Rusiji bodo RUSIJO verjetno gospodarsko zlomile. A nerusom-Ukrajincem bo treba nuditi še veliko učinkovite VOJAŠKE POMOČI saj se mrzla Moskva Rusija očitno ne namerav odreči NAJBOLJ PRIJETNEMU, TOPLEMU, Z RUDAMI IN Z RODOVITNIMI POLJI OBDARJENEMU DELU ex SZ imperija. Seveda pa so bili nerusi-Ukrajinci vedno le narodnostno nepriznan in izkoriščan del prebivalstva tega ex RUSI IMPERIJA. In za ohranitev njih doslejšnje imperialne nadvlade nad ostalimi ljudstvi e imperija Putin Rusom - pač gre. Ukrajina ni domovina Purin Rusov le vladali bi ji radi in jo še naprej izkoriščali. Kot je nedavno v OZN rekel Zunanji minister Lavrov: "DONBASU IN KRIMU - SE NE ODREČEMO". Trd bo boj nerusov-Ukrajincev za ta v osnovi - ukrajinska ozemlja. L.r. vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 70 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan. Ne odgovarjam na “reply” zapise na tem portalu pišočih ANONIMNIH domnevno ex KP, ZK SD itd. piscev IN VULGARNIH polit PROVOKATORJEV, KI JIH TUDI NE VIDIM OZ. JIH NE BEREM, KER JIH IMAM POD “BLOKADO” – Njih ex KP, ZK, SD, FAKE-NELEVICA, PROPUTIN ITD. polit packarijje – naj lepijo kar na portale “MLADINE”, SD, Levica”, “Svoboda”, MMC RTVSLO, NECENZURIRANO itd, ČE JIM BODO DOVOLILI PODPORO:
rasputin
Poteza o mobilizaciji pomeni, da je Rusija stisnjena v kot. To pa ni dobra novica, ker Rusija razpolaga z največjim arzenalom jedrskih bomb na svetu.
Morda je svet bliže jedrski vojni kot je kadarkoli bil.
Grožnje z uporabo jedrskega orožja so tako na ruski kot ameriški strani.
Nekoč je veljala doktrina , da se nobena stran ne bo odločila za prvi udar, temveč samo za protiudarec. Zdaj pa ni več jasno, ali ta doktrina še velja.
Po izjavah nekaterih politikov v Ameriki in Rusiji ni več računati na to.
Ruska stran je izjavila, da se bo v primeru, da bo ogrožena Rusija, zatekla tudi k uporabi jedrskega orožja. To lahko pomeni, da se bo odločila za uporabo tovrstnega orožja, če bo ogrožen Krim, ki ga Rusija smatra za del ruskega ozemlja.
Skratka, zabredli smo v močvirje, iz katerega zaenkrat ni videti izhoda.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.