Na Oxfordu ljudi naslavljajo s spolno nevtralnim zaimkom, da ne bi užalili transseksualcev
Na slavni britanski univerzi v Oxfordu so, v strahu da bi užalili transseksualce, začeli z množično kampanjo za uporabo samo še nevtralnega zaimka pri nagovarjanju ljudi.
Navodila na letaku študentskega združenja tako svetujejo neuporabo zaimkov, iz katerih izhaja, da obstajata le dva spola, poroča Times.
Novostim na univerzi v Oxfordu ponavadi kmalu sledijo tudi drugi. Tako je že napisan program za 120 drugih britanskih šol z navodili, kako prenehati z uporabo izrazov "fant" in "dekle".
Na univerzi v Oxfordu se tako pričakuje, da študenti in profesorji ne uporabljajo več zaimka "he" za moške in "she" za ženske ampak "ze", s katerim ponazarjajo nevtralnost spola. To kampanjo je začela študentska skupnost, ki opozarja, da ni spoštljivo uporabljati moškega in ženskega spola, če nismo popolnoma prepričani o spolni identiteti osebe.
"Ne gre le za princip, ampak za dejstvo, kako spoštovati ljudi, ki se ne definirajo kot ženska ali moški," je za Times povedal aktivist za enake pravice vseh, Peter Tatchell. Študentska skupnost upa, da se bo predlog "ze" udomačil tudi na predavanjih in seminarjih na celotni univerzi.
Po bontonu univerze Oxford je že sedaj ponavljanje napačnega zaimka pri nanašanju na transseksualno osebo razumljeno kot žalitev ali nadlegovanje.
Širjenje prek Cambridgea na druge šole
Tovrstnem stališču sledijo tudi na drugi zelo znani britanski univerzi, v Cambridgu. "Na naših dogodkih govorniki pri svoji predstavitvi uporabijo nevtralni zaimek. To je del kampanje v prid vključujočemu odnosu do ljudi," je povedala predstavnica tamkajšnjega študentskega združenja.
Neka druga publikacija, ki je bila distribuirana na 120 britanskih šolah, pa odsvetuje uporabo besed "fant" in "dekle". Gre se za priročnik "Ti lahko povem za spolno razlikovanje?" ki jo je izbranim šolam poslala vladno financirana organizacija Izobražuj in praznuj.
Priročnik govori o fiktivni zgodbi 12. letnika, ki se je odločil za spremembo spola iz moškega v žensko, kar naj bi bila po mnenju izdajateljev "prva knjiga, ki razlaga medicinsko transformacijo pri otrocih nad sedem let."
Seveda se mnogi v britanski družbi s tovrstnimi pristopi ne strinjajo. Bivši vodja konservativne stranke, Lord Tebbit, je za Daily Mail dejal, da gre za "škodljivo prakso, ki vsaja negotovost v otroške misli."
A ustanoviteljica organizacije Izobražuj in Praznuj, Elly Barnes, je prepričana, da so takšne knjige "močno potrebne".
"Vsi se ne identificirajo zgolj kot moški ali ženske, to je dejstvo," odgovarja v zagovor pristopov, ki jih organizacija promovira.
Zadnje objave
Davčni primež znižuje našo kupno moč
6. 6. 2026 ob 16:00
Svinjski file z žara in mlad krompir z grškim jogurtom
6. 6. 2026 ob 12:00
Prostora na Žalah je dovolj, le v srcu ga primanjkuje
6. 6. 2026 ob 11:13
Deklica v rokah strokovnjakov v vedno večji stiski
6. 6. 2026 ob 9:00
Bodo Korošci postopoma ob bolnišnico?
6. 6. 2026 ob 7:30
Izvor razkritij ne sme zasenčiti njihove vsebine
6. 6. 2026 ob 6:00
Novi ministri in njihove ekipe
5. 6. 2026 ob 18:50
Ekskluzivno za naročnike
Svinjski file z žara in mlad krompir z grškim jogurtom
6. 6. 2026 ob 12:00
Deklica v rokah strokovnjakov v vedno večji stiski
6. 6. 2026 ob 9:00
Janša 4.0
5. 6. 2026 ob 9:50
Prihajajoči dogodki
JUN
07
33. pohod po Velikolaški kulturni poti
07:00 - 00:00
JUN
12
JUN
15
Slovesnost ob Lipi sprave
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 249: Dovolili smo, da nam državo vodijo politični aktivisti
29. 4. 2026 ob 6:10
1 komentar
helena_3
12-letnik se pa res lahko verodostojno odloči, da bo spremenil spol!
Še vedno verjamem, da se večina ljudi zmore identificirati s spolom, ki jim je bil dan z rojstvom in po naravi. Še vedno verjamem, da dela zdraho glasna, vsega presita manjšina, ki se ji v življenju preveč dobro godi in iščejo probleme tam, kjer jih ni.
Bog nas varuj vojne! Še zmeraj v zgodovini so se anomalije "pošlihtale" z vojno. Ko so se ljudje bali za življenje in živeli v pomanjkanju, se niso ukvarjali z neko imaginarno "identifikacijo". Samo upamo lahko, da bo huda izkušnja vojne nam, našim otrokom in vnukom prihranjena. Zato pa, ljudje, pamet v roke. Po mirni poti dopovejmo tem aktivistom, da ne bomo dovolili, da nam vsiljujejo svoje dekadentne ideje in navade. Bolj kot kdajkoli je pomembno, kako vzgajamo svoje otroke in vnuke. Da ne bodo nasedali uničujoči propagandi.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.