Muzej osamosvojitve iz časa prejšnje vlade ne bo več samostojen
Prejšnja vlada je sprejela odločitev za ustanovo muzeja slovenske osamosvojitve kot avtonomne institucije, a se je je aktualna ministrica za kulturo Asta Vrečko (Levica), odločila drugače. Muzej bo združila v javni zavod, skupaj z Muzejem novejše zgodovine, poroča TV Slovenija. Združitev bo izvedena v kratkem.
Ministrica naj bi odločitev sprejela na podlagi stroke, ki je ustanovitev muzeja označila za politično motivirano in nepotrebno, saj naj bi gradivo o osamosvojitvi predstavljali drugi javni zavodi: "Vsekakor menimo, da je potrebno obravnavati tudi obdobje sodobne zgodovine, tudi 90. let, ampak ne na ta način, da se to s takšnim rezom ločuje. Tu je šlo očitno za ideološki projekt ustanovitve nove institucije."
To pa je povedala bivša poslanka Levice Violeta Tomič, ko se je pred dvema letoma obravnavala ideja o muzeju.
https://twitter.com/strankalevica/status/1324305673333723143?s=20&t=kyYN02oyfU1WzoFnHqBQTw
Predsednik SDS in bivši premier Janez Janša se je še na začetku septembra po Twitterju veselil enega od prvih dogodkov v muzeju, simpozija o dr. Jožetu Pučniku, izkazalo pa se je, da usoda muzeja ne bo takšna, kot jo je zastavila njegova vlada.
https://twitter.com/ZigaTurk/status/1583511200629141504?s=20&t=RTdL82cReHMMkZL8qD4eiw
Ministrica naj bi odločitev sprejela na podlagi stroke, ki je ustanovitev muzeja označila za politično motivirano in nepotrebno, saj naj bi gradivo o osamosvojitvi predstavljali drugi javni zavodi: "Vsekakor menimo, da je potrebno obravnavati tudi obdobje sodobne zgodovine, tudi 90. let, ampak ne na ta način, da se to s takšnim rezom ločuje. Tu je šlo očitno za ideološki projekt ustanovitve nove institucije."
To pa je povedala bivša poslanka Levice Violeta Tomič, ko se je pred dvema letoma obravnavala ideja o muzeju.
https://twitter.com/strankalevica/status/1324305673333723143?s=20&t=kyYN02oyfU1WzoFnHqBQTw
Predsednik SDS in bivši premier Janez Janša se je še na začetku septembra po Twitterju veselil enega od prvih dogodkov v muzeju, simpozija o dr. Jožetu Pučniku, izkazalo pa se je, da usoda muzeja ne bo takšna, kot jo je zastavila njegova vlada.
https://twitter.com/ZigaTurk/status/1583511200629141504?s=20&t=RTdL82cReHMMkZL8qD4eiw
Povezani članki
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Hribarjev Rafko
Mar res ni nobenega junaka, ki bi tovaršico sodno sprocesiral?
Osamosvojitev je vendar največja narodova svetinja.
Logično, da so stalinisti proti muzeju, oni bi še naprej slavili Zvezdico Zaspanko, Rdečo Kapico in druge inovacije Potemkinovih vasi...
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Bogdaj, dober dan vsem skupaj.
Meni se zdi ta muzej - več kot potreben.
Muzeja Violete T. seveda ne rabimo.
L.r.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 70 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.